Yükselen Güneydoğu (Bölüm 3): Urfa (2)

URFA KALESİ ve ŞEHİR SURLARI  

Eteklerinde Balıklıgöl (Allah’ın dostu anlamına gelen “Halil-ür Rahman”) ve Zeliha’nın Gözü (Ayn-ı Zeliha), tarihî çarşılar ve tarihî evlerin yer aldığı Kale, Damlacık Dağı üzerinde heybetle yükselmekte.

Üç tarafından savunma amaçlı, kayadan oyma ve derin hendekle çevrilmiş, kuzey tarafında ise sarp kayalıklara sırtını vererek şehrini ve kendini korumaya almış. Yemyeşil, bakımlı seyir teraslarından eteklerindeki tarihi evleri, yapıları, Balıklıgöl’ü ve Kapalı Çarşı’yı kuşbakışı izleyebilir, bu güzel manzarayı fotoğraf karelerinizde ve anılarınızda saklayabilirsiniz.

BALIKLI GÖL

Urfa Kalesi’nin eteklerinde yer alan ve Urfa denince herkesin aklına ilk gelen, mutlaka ziyaret ettiği ve şehrin nefes aldığı yer. Sıcaktan bunalan Urfa halkı gibi biz de akşamları Balıklıgöl’ün hemen yanında ve halk arasında “Zeliha’nın Gözü” denen gölün kenarındaki kafelerde keyifle semaver çayımızı yudumlarken dinlendik, serinlemeye çalıştık. Urfa’ya giderseniz göle mutlaka bir de gece gidin ve etrafındaki tarihi yapıların göldeki yansımalarını fotoğraflayın.

Bu göl, burada doğduğu rivayet edilen Hz. İbrahim ile Zeliha’nın aşk hikâyesi ile kutsanmış. Ben rivayetleri dinlemeye bayılırım, yazılarımda da anlatırım. İşte bu gölün hikâyesi: Hz. İbrahimKral Nemrut ile savaşır, ancak kızına da âşıktır. Kral, Hz. İbrahim'in yakılmasını emreder, Balıklıgöl'ün bulunduğu yere büyük bir ateş yakılır ve İbrahim ateşe atılır. O anda bir mucize gerçekleşir ve ateş bir anda göle dönüşür, ateşte yanan odunlar da balık olur. Nemrut'un kızı Zeliha o kadar çok ağlar ki gözyaşları ile gölün kenarında küçük bir göl daha oluşur, Ayn-ı Zeliha. O zamandan beri bu göl kutsaldır, içindeki balıklara dokunanın da başı dertten kurtulmaz.

Şehirde önceki gelişlerimde görmediğim, bana yeni iki yer daha var: Müzeler ve Kaya Mezarları.

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Şehre ilk girdiğimizde dikkatimizi çeken ilginç binanın, yeni Müze binası, hatta Türkiye'nin en büyük müzesi olduğunu öğrenince hemen programımıza aldık. Müthiş bir müze olmuş. Nisan ayında gezip, sizlerle paylaştığım Çorum ve Ankara Arkeoloji Müzeleri kadar güzel, çok değerli eserler içeren müzenin video salonunu ise mutlaka görmeniz gerek, ne Türkiye’de ne de dünyada benzerini gördüm. Dört duvarda birden çepeçevre izleyebileceğiniz anime edilmiş videolar çok etkileyici.

Müzede, Harran'daki kazı çalışmalarından çıkarılan eserler, yöredeki diğer höyüklerden çıkarılan kültür varlıkları, kronolojik sıralamayla ziyaretçilerine sunuluyor. Asur, Babil ve Hitit dönemlerine ait taş eserler, Neolitik Çağ’a (MÖ 8000-5000), Kalkolitik Çağ’a (MÖ 5000-3000), Eski Tunç Çağı’na (MÖ 3000-1000) ait çeşitli aletler, kaplar, seramikler, madeni eşyalar, takılar, mühürler, küpler, hayvan figürleri gibi çok ve çeşitli eserler teşhir edilmekte.

Gezerken yorulursanız yer yer yapılmış oturma grupları, kafeler de soluklanabilirsiniz. Çıkıştaki hediyelik eşyalar yöre kadınlarının el emeği ve çok güzeller. Müze bahçesindeki restoranı da kesinlikle tavsiye ederim; kebaplar, yöresel yemekler müthişti.

MOZAİK MÜZESİ

Altyapı çalışmaları sırasında bulunarak gün yüzüne çıkarılan mozaiklerin bulunduğu alan, taşınmadan, üstü kapatılarak güzel bir müzeye dönüşmüş, Şanlıurfa Müzesi'nin hemen yanında. müze, mitolojide ismi geçen ve dünyanın ilk örneklerinden olan savaşçı Amazon kadınlarının av sahnelerinin ve Amazonların tasvir edildiği tek mozaiğe de ev sahipliği yapmakta.


KAYA MEZARLARI

Şehrin merkezinde bulunan bir tepenin eteklerinde, etrafı çevrilmiş ve hummalı bir çalışma sürdürülen mağaralar ilgimizi çekiyor. Biraz akrobasi yaparak -laf aramızda biraz da gizliden- fotoğrafladığımız kareler, fotoğraflarda göreceğiniz gibi müthiş ve inanılmazdı. Daha sonra inşaat tabelasındaki “Kızılkoyun Nekropol Alanı Çevre Düzenleme Alanı - Kaya Mezarları Restorasyonu” yazısını görünce anlaşıldı. Çalışmalar bittiğinde ve aydınlatıldığında inanılmaz bir güzellik daha kazanmış olacak Urfa ve eminim çok daha fazla turisti ağırlayacak. Bize de bir kez daha Urfa yolları görünecek.

Yarın sabah Harran’dayız ve yakınlarında bulunan, daha önce gitmediğim yerleri göreceğiz. 

Yükselen Güneydoğu yazı dizisinin tüm bölümleri:

https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-2-urfa-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-3-urfa-2
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-4-harran
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-5-harran-yakinlari
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-6-urfa-muzeleri
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-7-halfeti
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-8-gaziantephttps://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-9-pisirici-kasteli-ve-mescidi

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.