Yükselen Güneydoğu (Bölüm 6): Urfa Müzeleri

ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ

Havaalanından otelimize doğru ilerlerken gördüğümüz muazzam ve güzel bina hepimizin dikkatini çekti, tabelada müze yazısını okuyunca şaşırdık, zira daha önceki gelişlerimizde hiçbirimiz gezmemişiz. Biz de Urfa’daki son günümüzü müzelere ayırdık.

10.000 den fazla eserin sergilendiği, birçok canlandırmanın da sunulduğu Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Türkiye’nin 5. büyük müzesiymiş. 34.000 metrekare kapalı alanıyla Haleplibahçe Müze Kompleksi, kapılarını 2015 yılında açmış. 
12.000 yıllık dünyanın en eski heykeli olan Balıklıgöl Heykeli de bu müzede sergilenmekte.

Zengin bir tarihî geçmişi olan Şanlıurfa ve yöresindeki birçok höyük, Harran'daki kazı çalışmalarından elde edilen eserlerin yanı sıra Göbeklitepe buluntuları, Paleolitik Dönem’den günümüze değin birçok eser ve çıkarılan diğer 10.000 kültür varlıkları ve eseriyle oldukça zengin bir kompleks.

Video salonuna mutlaka girin, ben ne Türkiye’de ne de dünyada bir eşini gördüm.

Bahçesindeki kafeyi ve yöresel yemeklerini tavsiye ederim.

URFA ARKEOLOJİ VE MOZAİK MÜZESİ

Halil ür-Rahman Gölü (Balıklıgöl) çevresindeki Haleplibahçe’de Şanlıurfa Müzesi arkeologları tarafından çok sayıda mozaik bulunmuş, ilk etapta ise 100 m2’lik mozaik gün ışığına çıkarılmış.

2007 yılında yapılan kazılardaki en önemli buluntu ise “dünyadaki tek örnek” olan, günümüzden 3.000 yıl önce erkek egemenliğine karşı savaşan amazon kadınlarının av sahnesi mozaiği. Mozaiğinin kenar bordürlerinde geometrik motifler, bitki desenleri, güvercin, kanatsız eros, sincap, ördek, keklik, ceylan gibi hayvan figürleri, bordürün köşelerinde ise “Edessa Güzeli”, ana sahnede dört amazon kraliçesi, tek göğüslü olarak at üstündeki av sahneleri tasvirleri görülmekte.
 
4 m2 ebadındaki bahçe mozaiklerinin mozaik tekniği ve Fırat Nehri’nin orijinal taşlarından yapılmış olması nedenleriyle dünyanın en kıymetli mozaikleri arasında. Kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan, Roma Dönemi, yerden ısıtmalı hamam da burasının önemli bir yerleşim yeri olduğunu göstermekte.

Tüm bu özelliklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı Haleplibahçe’de açmış olduğu bu iki güzel müze, Arkeoloji Müzesi ve Mozaik Müzeleri, kent merkezi ve iki ilçesi de SİT alanı ve Türkiye genelinde en çok kazı yapılan ilimiz olan Şanlıurfa’ya çok yakışmış.  
 
Şanlıurfa’nın Eyyubiye, Şehitlik (Çamlık) mahallelerinde yer alan antik Edessa kentinin Edessa nekropol mozaiklerinin birkaçı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde, birkaçı il dışında yurt içi müzelerinde, bazıları ise yurt dışında ya da kayıp ve nerede olduklarının bilinememesi de yazık.

DÜNYANIN EN ESKİ TAPINAĞI GÖBEKLİTEPE (MÖ 10.000)

Bugün müze ziyaretimizden sonra Göbeklitepe’ye gitmeyi planlamıştık ancak ziyarete kapalı olduğunu öğrensek de gittik. Ören yerinde ciddi çalışmaları görünce şaşırmadım zira 2018’de UNESCO Göbeklitepe’nin Dünya Mirası Listesi’ne alınmasını oylayacak. Şansı bol olsun, diyor ve yolumuza devam ediyoruz.
 
*2015 yılında sizlerle paylaştığım Göbeklitepe yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yükselen Güneydoğu yazı dizisinin tüm bölümleri:

https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-2-urfa-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-3-urfa-2
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-4-harran
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-5-harran-yakinlari
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-6-urfa-muzeleri
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-7-halfeti
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-8-gaziantephttps://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-9-pisirici-kasteli-ve-mescidi

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.