Yükselen Güneydoğu (Bölüm 9): ​Pişirici Kasteli ve Mescidi

Gaziantep'e önceki gelişlerimde Şehir Kalesi'ni, hemen altında yer alan Bey Mahallesi'nin ilginç sokakları ve tarihî evlerini, muhteşem Zeugma da dâhil tarihî müzelerini, hayvanat bahçesini, bedestenleri, çarşıları kısacası şehrin en ilginç yerlerini gezmiştim. Ancak yine çok ilginç, büyüleyici eserlerinden birini, dünyada benzeri bulunmayan bu mekânı atlamışım.

Oysa su mimarisinin eşsiz örneklerinden olan ilginç yapı, Pişirici Mescidi ve Kasteli, şehrin en meşhur yapılarından. 
Kastelin tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız, dilimize Arapçadan geçtiği tahmin edilen “kastel”, suyun yer altında bölümlere ayrıldığı yer, "suyun taksim edildiği yer" anlamına gelmekte. Kasteller, yer altında insan eliyle kayaların oyulmasıyla yapılmış, tuvaleti, hamam, dinlenme, abdest alma yerleri, kadınların çamaşır ve yün yıkama mekânları, bazılarında namaz kılma alanlarının da bulunduğu, yaz aylarında ise sıcaktan bunalanlar da serinlemek için kullandıkları genişçe mağaramsı yerler.

Kısmen veya tamamen yer altında bulundukları için tarih boyunca pek dikkati çekmediklerinden, fazlaca bilinmiyorlar. Gaziantep Pişirici Kasteli ve Mescidi de şimdiki şehrin tam göbeğinde yer almakta.

Şehrin tarihî yapılardan ve günümüze ulaşan kastellerin en eskilerinden, birçok fonksiyonları bulunan yapılar olarak inşa edilmiş olan kastellere de çok güzel bir örnek. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan 13. yüzyıl eseri kastele merdivenle iniyoruz. (kuzey ve güney yönlerinde iki merdivenle bulunuyor.)

Girer girmez de büyüleyici bir ortamda buluyoruz kendimizi, çok da güzel ışıklandırılmış.

Hemen ortada berrak sularıyla havuz, bir kenarda yıkanma yerleri olan bölümler ve o yıllarda suyu doğal olarak sürekli akarak hijyeni sağlayan helaların bulunduğu bölümler bulunuyor.

Havalandırma sistemli tavan oyma taştan, birkaç merdiven çıktıktan sonraki bölümde ise mescit bölümü bulunuyor.

Dinlenme, susuzluk giderme gibi ihtiyaçlar için de kullanılan kastellerin, ikinci bir havuz bölümü ise çamaşır, yün ve bulaşık yıkanmakta kullanılmış.

Şehir içme suyuna kavuşup, çeşmelerin yapıldığı tarihe kadar önemini korumuş. Gaziantep’e giderseniz mutlaka görmenizi öneririm. (Bakırcılar Çarşısı’nın hemen arkasında, Ağa Camii'nin kapısının karşında, Müftüoğlu Sokak’ta).
 
Kısa ama dolu dolu ve çok keyifli bir Güneydoğu Anadolu gezimdeki anılarımı ceplerime doldurarak döndüm, eve gidince boşaltıp sizler için yazdım. Keyifle okumanız umuduyla...

Yükselen Güneydoğu yazı dizisinin tüm bölümleri:

https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-2-urfa-1
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-3-urfa-2
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-4-harran
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-5-harran-yakinlari
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-6-urfa-muzeleri
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-7-halfeti
https://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-8-gaziantephttps://gezimanya.com/GeziNotlari/yukselen-guneydogu-bolum-9-pisirici-kasteli-ve-mescidi

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.