Yunan Adalarının Kraliçesi Santorini

Fotoğrafa merak saldığımdan beri hayalim bir gün gidip Santorini’yi çekmekti. Bu sebeple Yunanistan seyahatim boyunca beni en çok heyecanlandıran durağım; bir zamanlar kayıp şehir Atlantis olduğuna inanılan ada Santorini idi. Volkanik hareketler sonucu oluşmuş olan ada, tam bir doğa mucizesi. Adanın sunduğu manzaralar inanılmaz. Eşi benzeri yok. Bu yüzden boşuna dünyanın en güzel 10 adasından biri seçilmemiş. Nüfusu 15 bine yakın. 500 binden fazla turist de her yıl adayı ziyaret ediyor. Santorini’ye Atina’dan her gün feribotla ulaşım mümkün. Yaklaşık 4-5 saatlik yolculuğun ardından Santorini’ye ulaşıyorsunuz.

Kaldera, Santorini

Santorini, sönmüş bir volkanın ağzında yer alıyor. Kaldera denilen ağızın bir kısmı çökmüş ve hilal şeklini almış. Ortasında ise çok değil 300 yıl önce olan bir deprem sonucu 2 ufak ada ortaya çıkmış. Adaya deniz yoluyla ulaşım hilalin açık kısmından yapılıyor. Kaldera’nın arka kısmı düzlük olduğu için bir havalimanı da mevcut. Adanın denize girilen plajları bu kısımda yer alıyor. Kamari Beach, Perissa Beach, Perivolos Beach, Red Beach ve White Beach en popüler olanlarından… Araçla ulaşımın olmadığı Red Beach’in etrafındaki dağ, toprak tamamen kırmızı. Diğer plajların ise kumu neredeyse tamamen siyah. Bu plajlara tekneler ile turlar düzenleniyor. Lavlar arasında kalmış antik şehir Akrotiri de görülmesi gereken yerlerden biri.


Kaldera’nın ortasında 300 yıl önce bir deprem sonucu ortaya çıkan ada

Volkanın ağzı Kaldera aslında Thira diye biliniyor. Santorini, Thira ile birlikte etrafındaki adaların geneline verilmiş bir isim. Başkenti Fira. Feribot seferleri yeni liman diye adlandırılan Athinios Port’a yapılıyor. Cruise gemilerinin yolcuları ise botlarla Fira’daki eski limana getiriliyor. Adayı en güzel gezme yöntemi bir araç kiralamak. Liman bölgesinde uygun fiyata biraz da pazarlıkla araba kiralanabiliyor. Dilerseniz scooter veya ATV de kiralayıp gezebilirsiniz.


Yeni Liman


Başkent Fira


Fira

Fira limanından Kaldera’nın tepesindeki şehir merkezine eşeklerle veya teleferikle ulaşım mevcut. Fira, adanın aynı zamanda eğlence merkezi. Birçok restoran ve otel de bu bölgede yer alıyor. Kayalara oyulmuş ve düzgün boyanmış evler hayranlık uyandırıcı manzaralar ortaya çıkarıyor. Adanın diğer ucunda yer alan Oia’ya göre Fira çok daha hareketli ve kalabalık.


Fira


Fira


Fira

Fira’nın biraz ilerisinde Imerovigli yer alıyor. Burası adanın en yüksek noktasında yer alıyor. Daha çok lüks oteller bu bölgede yoğunlaşmış.


Imerovigli’den Oia görünüşü


Imerovigli


Imerovigli


Imerovigli


Imerovigli


Imerovigli


Imerovigli


Grace Hotel, Imerovigli

Güneşin batışının en güzel izlendiği yer olan ve adanın en kuzey ucunda yer alan köy Oia (İa), Imerovigli’den 10 km uzaklıkta yer alıyor. Oia, Fira’ya göre daha sessiz ve sakin. Manzarası çok daha güzel. Mimarisi de çok iyi korunmuş. Hemen altında yer alan Ammoudi Körfezi yan yana balıkçılarıyla gidilmesi gereken adreslerden. Adanın çevresini turlayan katamaran turları Ammoudi’den başlıyor.


Oia


Oia


Oia’da gün batımı


Oia


Oia’da gün batımı için toplanan kalabalık


Oia’da yunan ürünleri satan mağaza tezgâhı


Oia


Ammoudi Bay’de kurutulan ahtapotlar


Ammoudi Bay


Ammoudi Bay


Ammoudi Bay


Ada turu yapan katamaran


Ammoudi Bay


Oia ile Ammoudi Bay arasındaki yol

Santorini’de bol bol üzüm bağları olduğundan şarapları oldukça ünlü. Fiyatları da çok ekonomik. Ada sunduğu eşsiz manzaralarla romantizm arayanların da gözdesi. Dünyanın sayılı balayı destinasyonlarından biri olarak kabul ediliyor.

Tadında Seyahatler…www.tadindaseyahat.com

Gürhan Kara

Yazar Hakkında

Gürhan Kara

Tadında Seyahat adlı ülke, şehir, otel ve restoran inceleme blogu'nun kurucusu ve yazarı