Yunan Zorba'nın Selamı Var: Girit

Yunan adalarının en büyüğü Girit hayatımda trafik sıkışıklığı gördüğüm ilk ve tek adadır. Bir günde gezilecek bir ada değil. Heraklion denen merkez ve Minos uygarlığının sarayı Knossos’u ziyaret etmek tam bir gününüzü alıyor.

Girit Sahil

Girit’te havalimanı bulunuyor. Yolculuğumu gemiyle yaptığım için limanın merkeze 10 dakika yürüme mesafesinde olduğunu söyleyebilirim. Limandan çıktığınızda sağ tarafa yöneldiğinizde 5 dakika yürüdükten sonra yolun sol tarafında otobüs durağı yer alır. 2 numaralı otobüs her 20-30 dakikada bir Knossos’a doğru yola çıkar. Gidiş-dönüş 3 Euro.

Arkeolojik alana vardığınızda giriş kuyruğu sizi bekler. Hatta içeride taht odasına girmek için daha da uzun bir sıra karşınıza çıkabilir. Sarayın temellerini net bir şekilde görebilirsiniz. Taht odası iyi korunmuştur. Sarayı keşfeden Sir Artur Evans’ın bilgilerine göre freskler yeniden oluşturulmuş. Saray yüksek bir konumda yer alır ve denizden uzaktır. Büyük parça keramikleri, freskleri ve kral odası sizleri Yunan öncesi döneme götürecektir.

Minos uygarlığı diye bilinen bu toplum M.Ö. 3500'lü yıllarda ortaya çıkmıştır. M.Ö. 1600’lü yıllarda Santorini adasındaki Tera Yanardağı'nın patlamasıyla uygarlık gerilemiş ve M.Ö. 1300’lü yıllarda son bulmuştur.

Knossos Sarayı

Tekrar limana dönersek, otobüs durağını geçtiğinizde sağ tarafınızda Venedik limanı yer alır. Tam karşı da aslanlı çeşmeye uzanan, hediyelik eşyalar ve kafelerin olduğu ana cadde gözükür. Bu caddeden yukarı doğru devam ettiğinizde kilise ve önemli yapıları fark edersiniz. Aynı şekilde yukarı doğru devam ettiğinizde mısır çarşından geçersiniz. İçeride 1924′e ait uzo veya Yunan bira içen yaşlılarla dolu 1-2 masa sahibi bir mekan var. Mezeleri denemek ve biraz mola vermek için doğru yer.

Limandan çıktıktan sonra otobüs durağı ve Venedik Limanı’nı geçerek devam edersiniz solunuzda Tarih Müzesi’ni biraz daha devam ederseniz de Doğa Müzesi’ne varırsınız.

Tarih Müzesi’ne gittiğimde bir bölümün adadaki Osmanlı Dönemi için ayrıldığını gördüm. Adaya Bektaşiliği yaymak için gelen Bektaşi Dedeleri’nin resimleri yer alır.

En üst katta ise Zorba isimli romandan tanıdığımız Kazancakis’e ayrılmış bir bölüm var. Bodrum için Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir ne ise Girit için de Kazancakis o konumdadır. Giritle özdeşleşmiştir.

Ada genişliği sebebiyle şehre daha çok benziyor. Varlığı günümüze kalmamış, bölge bölge hisarlara rastlayabileceğiniz belli belirsiz bir sur ile çevrilidir. Venedik hakimiyeti, Osmanlı hakimiyeti, İtalya hakimiyeti ve şimdi Yunan hakimiyeti...

http://www.tatiliyet.com/