Google+

Arama formu

Balkan turu kendi imkanlarımızla nasıl olur?

Soru

Selamlar, yaz ayları için bulgaristan , karadağ ve vizesiz oralardan geçebileceğimiz bir kaç nokta ile bir balkan turu yapmak istiyoruz eşimle.
Yalnız bulgaristan için vize alınması gerekiyor ayrıca Karadağ içinde vize almamız gerekli midir?  yoksa kapıda vize oluyor mu?
Tur programlarını inceledim ancak beğenmedim. Her iki yer içinde 2 şer gün kalmayı planlıyoruz. Yakın birkaç nokta içinde fikirlerinizi rica ediyorum.
Bu yakınlarda gezip kalabileceğimiz nereleri tavsiye edersiniz. İzmirden gideceğimiz için otobüs hattı kullanacağız. Yol uzun süreceğinden fazla uzun mesafe açılmadan nereler gezilebilir.
Yardımlarınız için teşekkürler.
 

Cevap

Şeref Erdem
18 Nis 2016

Zamanınız olursa bütün balkan ükelerini otobüsle gezebilirsiniz.Sadece AB ülkeleri için vize var.Diğerlerine vize yok.İstanbuldan Sofya'ya ve Selanik'e otobüs seferleri var.

Şirin Gürbüzer
18 Nis 2016

Gezi notlarını araştırıyorum 1 haftalık bir program düşündüm. Karadağ sahillerinde bir süre konaklamak mantıklı geliyor yaz sıcağında. makedonya, bosna hersek, arnavutluk ve makedonya da vize yok. yalnız bu ülkeler arasındaki geçişler uzun sürüyor o nedenle sanırım hepsini gezmeye çalışmak biraz eziyet olur gibi görünüyor. bir kısmını sonraya bırakmak gerekecek. öncelik nerelere vermeli ve bu ülkelerde görülmesi kesinlikle gereken yerleri hala araştırıyorum. :) kalacak yerleri de tabiki..

eyubozkaya
18 Nis 2016

Merhabalar. Öncelikle doğru bir karar vermiş olmanızdan ötürü kutlarım. Balkanlar şahsına münhasır bir coğrafya. Bulgaristan'a gitmedim ancak 2013 yılında bir Balkan turu gerçekleştirmiştim. 13 gün süren bu gezide 6 ülke görme şansım oldu: Kosova (Priştine, Prizren), Makedonya (Üsküp), Bosna Hersek (Saraybosna, Mostar), Karadağ (Kotor), Sırbistan (Belgrad), Hırvatistan (Dubrovnik). Siz Bulgaristan'dan başlayıp sanırım kendi özel aracınızla gideceksiniz. Bulgaristan vizesi alacaksanız Yunanistan, Romanya ve Hırvatistan'a da aynı vizeyle girebilirsiniz. Karadağ vize istemiyor. Sadece pasaportunuzla rahatlıkla girebilirsiniz. Karadağ'da Kotor'a mutlaka gidin, muhteşem bir şehir. İmkanınız olursa Dubrovnik ve Üsküp'ü de tavsiye ederim. Diğer yerlere de vaktinize ve imkanlarınıza bağlı olarak gitmeyi düşünebilirsiniz. Ben aşağıdaki gibi bir rota izledim. Siz özel aracınızla gidecekseniz bilemem ama benim rotam bi bakın isterseniz. Bu sayfadan ilgili gezi yazılarıma ulaşabilirsiniz.  http://www.eyupozkaya.com/search/label/Balkanlar
 Bu sayfadan da, eğer otobüsle seyahat etmeyi düşünürseniz gerekli tarih/saat bilgisine ulaşabilirsiniz. www.balkanviator.com  Sorunuz olursa beklerim. Saygılar.

eyubozkaya
18 Nis 2016

Rota dedim ama ilgili resmi koymayı unutmuşum ve bulamadım da, şöyleydi:
İstanbul-Priştine (uçak)
Priştine-Üsküp
Üsküp-Prizren
Prizren-Kotor
Kotor-Dubrovnik
Dubrovnik-Mostar
Mostar-Saraybosna
Saraybosna-Belgrad
Belgrad-İstanbul (uçak)

Aradaki bütün seferler otobüsle yapıldı.

Erhan Erdoğan1
18 Nis 2016

biz 12 kişilik bir arkadaş grubu ile o bölgede mart ayı için gezi pplanladık.Araç kiralayıp gezmeyi planladık.  ARaştırmalar sonucu görülmesi gereken çook fazla yer olduğunu ve bir gezi ile yetişmeyeceğini anlayınca popüler yerlerden seçmek zorunda kaldık ilk gezi için. Bizim rotamız Saraybosna, mostar, kotor, budva, bar, tiran, ohri ve günübirlik üsküp şeklinde. Hele siz yaz aylarında gidecekmişsiniz ki asıl bizim rota tam size göre çünkü yazlık tatil yerleri birçoğu. Ohri ve kotor unesco dünya miras listesinde mesela. Bahsettiğim yerlerde güzel ve ucuz çok fazla sayıda otel var. iyi gezmeler

Şirin Gürbüzer
18 Nis 2016

eyüp bozkaya ve erhan erdoğan sitede yeni olduğumdan nereden size ulaşabilirim bulamadım birkaç şey sormak istiyordum ulaşırsanız sevinirim.

R Rafet Mustafa
18 Nis 2016

Merhabalar, Bulgaristanda size tavsiye edebileceğim yerlerden birisi Filibe'de. Bu şehir size kültürel ve tarihi değerler sunan, dünyanın en eski şehirlerinden  birisidir. 

Tatiliyet
18 Nis 2016

Bence turla gitmek lazım. Ülkeler arası mesafeye kendi başınıza kat etmeniz zor. Ben iyi bir turla gittim ve çok yorulsam da memnun kaldım; arama alanına ülkereleri veya şehirleri yazarsanız notlara ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz; http://www.tatiliyet.com/ 

Şirin Gürbüzer
18 Nis 2016

Yanıtlayan herkese teşekkür ederim. Evet biraz yollarda vakit geçecek ama turlar bizim istediğimiz gibi olmayacaktı o yüzden araştırmalarım ve sitelerde sizin yazdıklarınız sayesinde bir rota belirledim. İkinci balkan turuna ayırdım bazı yerleri böylece de biraz sınırlayabildim.
Rotamız şu şekilde olacak aradaki otobüsleri ve saatlerini bulmakta çok zorlandım gene bilen varsa yazabilir.
1- izmir -istanbul - saray bosna uçakla (1gece konaklama)
2- saray bosna- mostar-herceq novi (1 gece konaklama)
3- herceq novi - kotor (2 gece konaklama)
4- kotor- podgorica - priştine (podgorica piriştine otobüs 12 saat :( yazıyor )
5- priştine - istanbul -izmir uçakla

Gezgin Aile
18 Nis 2016

Bizde ailecek, izmirden----Dubrovnik e haziran ayında arabamızla bir gezi planlıyoruz, araba ile gitme imkanınız var ise kesinlikle tavsiye ederim,şimdiden iyi gezmeler..