Google+

Blog Ödülleri ve Network Hakkında

88507 Oca 2015Tartışma

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Gezimanya'nın düzenlediği blog yarışmasına katılan bloggerlerden (Dünyayı Gezmek) biriyim. Yarışmaya katılan gerçekten çok iyi bloglar olduğunu düşünüyorum. Ancak gözlemleyebildiğim kadarıyla içeriği çok iyi olan birçok blog oldukça aşağılarda (hatta en sonlarda) yer alırken, içeriğinin çok zayıf olduğunu gördüğüm bazı bloglar oldukça yukarılarda yer alıyor. Ben gezimanya sitesine yeni üye oldum ve sitedeki sistemin tam olarak nasıl işlediğini bilemiyorum. Bununla birlikte, yarışmadaki oylamanın kişisel networklerin gücünden ziyade, blog sahiplerini şahsen tanımayan kullanıcıların sitelere verecekleri değer ile ölçülmesinin daha adil olacağını düşünmekteyim. Tabii ki networkü daha geniş olan sitelerin daha fazla oy alması gayet normal ve anlaşılır bir durum. Yine de çevresi çok geniş olmayan ancak ortaya güzel eserler koymuş olanların da takdir edilebilmesini sağlayacak bir mekanizma/bir yol olması gerektiğini düşünüyorum.

Bu kapsamda bir şekilde gezimanya kullanıcılarına ulaşmayı sağlayacak ve/veya yarışmaya katılan sitelerin tanıtımının yapılabileceği bir platform olup olmadığını merak etmekteyim?
Teşekkürler.
İyi günler.
Hakan

Cevap
18 Nis 2016

Sayın Hakan Yavuz,
 
Öncelikle değerli geri bildiriminiz ve yarışmamıza ve sitemize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.
 
Aynı konuyu (zannediyorum akrabanız olan) Sayın Süleyman Tolga Yavuz da bize e-posta ile açmıştı ve kendisine de bu şekilde bir açıklama yapmıştık. Bir kez de burada yapmak belki de takip edenlerimizin de görmesi açısından daha iyi olur.
 
Öncelikle gezimanya.com seyahat edenleri bilgilendiren, onları bilgilendiren kişileri de destekleyen bir platformdur. Gezimanya.com üzerinde bilgilerinizi, tecrübelerinizi diğer kişilerle paylaşabilir, (a) yazılarınızı yayınlayabilir, (b) başka bir sitede zaten yayınlamış olduğunuz yazılarınızı burada da tanıtabilirsiniz. Bunun üzerine geçtiğimiz ay bir hizmet daha getirmeye karar verdik ve “Bloglar” bölümünü açtık (Yukarıdaki menüde gördüğünüz "Blog Yarışması" başlığı bu yarışmanın bitişiyle birlikte "Gezgin Blogları" gibi bir başlıkla değiştirilecek ve burada tüm bloglar gösterilmeye devam edecek). Bu bölüm sayesinde de – buna da (c) diyelim :) - Gezimanya.com üzerinde yazı yazmıyor olsanız dahi kendi blogunuzu tanıtabilmeniz ve gezimanya.com ziyaretçilerine erişebilmeniz için bir fırsat sağlamak istedik.
 
Bahsettiğiniz blog yarışması ise bu “Bloglar” bölümümüzün tanıtımı amacıyla düzenlenmiş ödüllü bir aktivitedir. Blogunuzu sisteme girerken de kullanım şartlarında okumuş olduğunuz gibi bu yarışma tamamen gezimanya.com üyelerinin oylarıyla belirlenmektedir. Yarışmanın bir jürisi yoktur, biz de dahil hiç bir kurum ya da kişi kazanan üzerinde herhangi bir belirleyici role ya da katılımcıları (sahte olmadıkları sürece) değerlendirme/sınırlandırma durumunda değildir. Oylama tamamen gezimanya.com’a üye ziyaretçilerin tercihleri ile yapılmaktadır.
 
Gündeme getirdiğiniz durumu iyi anlıyoruz, zaten Tolga Bey’e de bu şekilde anlatmıştık. Bazı bloglar çok çok kaliteli olmalarına ragmen diğerleri kadar oy toplayamayabilirler. Ancak bu zaten gerçek hayatta da çok farklı değil, öyle değil mi? Bazı çok kaliteli blog yazarları değişik nedenlerden dolayı diğerleri kadar izlenmeyebiliyorlar. Bazı tanınmış kişiler ise Internet'te çok takipçi kazanabiliyorlar. Gezimanya.com üzerinde ziyaretçilerin oylarına açılmış olan sistematiğin gerçek hayattaki işleyişten bir farkını göremiyorum. Blog yazarlığının doğasında popülarite, sizin teriminizle “network” ne kadar etkiliyse Gezimanya.com’un Seyahat Blogları yarışmasında da ancak o kadar etkilidir.
 
Biz blog yarışması oylamasına bir sınırlama getirmiyoruz. İnsanları “siz oy verebilirsiniz”, “siz oy veremezsiniz”, “sizin çevreniz çok geniş haksızlık olur” gibi ifadelerle sınırlamıyoruz. Böyle bir adalet kavramı her kişiye göre çok farklı yorumlanabilir, size doğru gelen bir başkasına göre haksızlık gibi görünebilir. O yüzden Gezimanya olarak biz oylama konusunda tam özgürlük getirmeyi tercih ediyoruz ve bu yarışma buna göre tasarlandı. Getirdiğimiz tek sınırlama oy verenlerin gerçek kişiler olduğunu teyit etmekten ibarettir. Bu sistemi çok adil bulmayanlar da elbet olacaktır, onların da canı sağolsun ne yapalım :).
 
Yazınızın sonunda Gezimanya.com ziyaretçilerine ulaşacak bir platform olup olmadığını sormuşsunuz. Tabi ki var. Blog bölümümüz bu yarışmadan ibaret değildir. Yarışma sonrasında da gezimanya.com üzerindeki aynı bölümde (yukarıda izah ettiğim gibi) blogunuzun tanıtımını herhangi bir bedel olmadan ve bizden tam destekle yapabilir, isterseniz gezimanya.com üzerinde yazılarınızı da yayınlayıp kendinize link alabilirsiniz. Hatta bir çok üyemiz ve dostumuzun yaptığı gibi bizimle hiç ilgisi olmasa bile fırsatımız oldukça bizden teknik destek ya da içerik desteği alabilir ya da gelip bir kahvemizi içebilirsiniz :), başımızın üzerinde yeriniz var. Amacımız seyahat blogu yazanları desteklemek en nihayetinde.
 
Umarız tatmin edici bir yanıt olmuştur. Yarışmaya katılımınız, gezimanya.com’a desteğiniz ve tamamına katılmasak bile yine de çok saygı duyduğumuz ve önem verdiğimiz geri bildiriminiz için tekrar teşekkür ederiz.
 
Sevgi ve saygılarımızla
 
Gezimanya Ekibi Adına
Murat Özbilgi

Cevap
18 Nis 2016

Sayın Murat Özbilgi ve Gezimanya Ekibi,

Cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Öncelikle şunları belirteyim ki oylama şekli, internet takipçileri, ünlü şahıslar konularında söylediklerinize bir itirazım yok.Bunlar gayet normal. Oylamaya sınır getirilmesi gibi bir talebim ise kesinlikle yok. Özgürce oy verilmesi en doğal hak. "Bunu adil bulmayanlar" ifadenizden kastınız ben isem üzülerek söylemeliyim ki söylediklerimi çok yanlış anlamışsınız. Ha beni kastetmiyorsanız hiç sorun yok zaten.

Şunu açıklığa kavuşturmak isterim. Benim ifade etmek istediğim popülerlik sağlayan unsurların (bunlar internet destekçisi, eş-dost, iş arkadaşları vs. olabilir) objektif okuyucuların oylarıyla dengelenebileceği idi. Bu nedenle bu dengelemeyi sağlayabilecek bir mekanizma olup olmadığını öğrenmek ve düşüncelerimi herkesin görebileceği bir ortamda açıklamak istedim hepsi bu.

Yer olarak neredesiniz bilemiyorum ama ben de tanışıp bir kahve içmekten çok memnun olurum. Geri bildirimlerimize verdiğiniz önem ve bunu ifade etme imkanı tanıdığınız için de teşekkürler.

Sevgiler, Saygılar
Hakan Yavuz

Cevap
18 Nis 2016
öznursakrak

Gezmanya ekibinden   murat beye sorum olacak gezimanyaya üye oldum bloğumu paylaştım ancak fotograf yükleyemiyorum ve bloğuma tıklandığında (gezimanya üzerinden) açılmıyor.teknik olarak kimden destek alabilirim.
oznursakrak@yahoo.com
www.ailecekgeziyoruz.com

-