Google+

Bosna Hersek ve Karadağ'da Ulaşıma Dair Kısa Notlar

36207 May 2017Tartışma

Arkadaşlar merhaba, Karadağ'a gitmeden önce çok araştırmıştım Bosna Hersek'ten ulaşımın nasıl olduğunu... Gidenler bilir biraz sıkıntılı oluyor Schengen vizesi yoksa. Artık bu iki ülke konusunda tecrübeli biri olarak ulaşıma dair kısa notlar vereyim.

SARAYBOSNA - MERKEZ ULAŞIM
1* Bosna Hersek'te Saraybosna Havaalanı'ndan indiğinizde, merkeze gitmek için taksiye binip 25 euro vermenize gerek yok. Havaalanı kapısından çıkın yolun karşısına geçin, önünüzde bulunan evlerin arasından hemen arka caddeye çıkıp cadde üzerinde bulunan "Konzum" market önünden 1.65 KM (3.30 TL) vererek troleybusla (elektrikli otobüs) merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz. Bosna Hersek'te ulaşım yerel halka ücretsiz siz marketin karşısındaki büfeden bilet alın, sıkıntı olmasın derim.

SARAYBOSNA - OTOGAR - TREN İSTASYONU 
1*
Başçarşıda bulunan Sebil'in yanındaki duraktan geçen tramvaya binin, yaklaşık 10 dakika sonra sağınızda bir ABD konsolosluğunu göreceksiniz, otogar ve tren istasyonu yan yana olacak şekilde konsolosluğun tam arkasında bulunuyor.

2*Mostar'a sık sık otobüs var. Ücreti firmaya göre değişmekle birlikte biz 21 euro'ya gittik. Balkanlarda bagajlardan 1 euro alınıyor bilginiz olsun.

MOSTAR
1*
Otogarda indikten sonra Neretva Nehri ve Mostar Köprüsü'ne gitmek için sol tarafınızda bulunan caddeden yürüyün 10 dakika sonra köprüdesiniz.

MOSTAR - KARADAĞ - KOTOR
1*
En sıkıntılı anlarımız Kotor'a gitmek için doğru güzergahı aradığımız anlardı ancak ne yazık ki Schengen vizesi olmadığından ve Karadağ giden hemen hemen her otobüsün Hırvatistan(Dubrovnik'ten) geçtiğinden bunun dışında alternatif lazımdı bizde o alternatife mecbur kaldık.

Haziran ayı ile başlayan sezonda 14.30'da Mostar - Trebinje - Herceg Novi - Kotor güzergahından giden Bluline firmasına ait sefer bulunuyor ve bu sefer 4-4.5 saat sürüyor. Ancak biz mart ayında gittiğimiz için dünyanın en saçma güzergahına denk geldik. Saat 16.30'da bindiğimiz otobüs Mostar'dan Trebinje'ye oradan kuzeye Niksic'e ardından Podgorica'ya sonra Budva'ya ve sonunda Kotor'a tam 9 saatte ulaştı. Oysa Trebinje'ye ile Herceg Novi yani Karadağ tarafı arası 1.5 saatti. 4-5 saatlik yolu 9 saatte gittik anlayacağınız. Ama Kotor'a gidince iyi ki geldim diyor insan. Bu arada bilet fiyatı da 34 euroydu. Budva'da karşılaştığımız bir Türk gezgin ise gece 22.00'de bir otobüs için Mostar'dan 15 euro'ya bilet aldığını ancak otobüsün gelmediğini ve otostop ile şehre geldiğini söylemişti. 

KOTOR - BUDVA - HERCEG HOVİ
Kotor otogarı Old Town'a yürüme 5 dakika var-yok. Karadağ'da ulaşımın güzel yanı şehirler arası otobüslerin bizdeki İETT'ler gibi çalışması el atın duruyorlar ücreti ayak üstü veriyorsun fişini hemen yazıyorlar. Otogar'dan gitmek isterseniz de sık sık Herceg-novi ve Budva otobüsleri geliyor çünkü Herceg Novi Kotor'a 1, Budva yarım saat uzaklıkta. Budva 3-4 euro, Herceg Novi 6 euro ücreti var. Perast'a gitmenizi de öneriyorum bu küçük kasaba Unesco Kültürel Miras listesinde ve Kotor'a yarım saat uzaklıkta. 

Aklınızda herhangi bir soru varsa Saraybosna - Mostar - Kotor - Budva ve Herceg Novi ile ilgili seve seve yanıtlarım... 
 

Mutlu
Gezgin
Cevap
09 May 2017
balkanlar

Cok guzel bi yazi olmus.Kesinklikle geceklte yadsimci olacak. Elinize saglik.

Cevap
11 May 2017
Cep bilgisi gibi...

Teşekkür ederim... Gitmeden önce çok araştırmıştım, çok fazla bilgi bulunamıyor iki ülke arasında ki ulaşıma dair. Gidince öğrendiğim, deneyimlediğim bilgileri paylaşmak istedim. Benim gibi ilk kez, hem de yabahcı dili olmadan buralara gidecekler için önemli olduğunu düşündüm. İşe yararsa ne mutlu bana... :)

-