Google+

GEZGİN OLARAK YAŞAMAK

254426 Şub 2015Tartışma

Arkadaşlar biz otuzlu yaşlarında kamu kuruluşunda çalışan 2-3 kişiyiz. Ama biz bu çarktan sıkılmış bireyler olarak en azından hayatımızın 2-3 senesini gezgin olarak sürdürmek için istifa etme kararı aldık. Bu süreçte gezeceğimiz yerde yapacağımız ufak tablo veya sokakta yapacağımız müzikle (çok iyi olmasa da) günlük harcamalarımızı kazanabileceğimizi düşünüyoruz. Bu konu da tavsiyesi fikri veya tecrübesi olan her türlü bilgi paylaşımınız bize faydalı oalcaktır.

Gideceğimiz ilk yer olarak en azından 1 yıl kalacağımız Güney Amerika ülkeleri olarak düşündük. 

Biliyorum ki bu radikal karar aslında tüm gezmeyi sevenlerin hayatlarında vermek istediği karardır.
Biz de şu an bu ince çizgide duruyoruz ve bunu başacağımıza inanıyoruz.

Özlem Mete
Bronz Yazar
Cevap
18 Nis 2016

Merhaba,

Öncelikle yolunuz açık olsun : ) Güney Amerika fikrinizi gördüm ve gönderdiğim linkleri incelemenizi tavsiye ederim, umarım yararlı olur:

http://gezimanya.com/Soylesiler/hale-sargin-yolculugum-sirasindaki-tum-p...

Hale Sargın'ın profili: http://gezimanya.com/kayitli-kullanici/hale-sargin?tur=gezi_notu

http://gezimanya.com/Soylesiler/elif-uzer-tek-basina-bisikletle-uzun-yol...

Elif Üzer'in profili: http://gezimanya.com/kayitli-kullanici/elif-uzer?tur=gezi_notu

Cevap
18 Nis 2016

Merhaba ben emekliyim,sportmen ve hiperaktifim,grubunuza bende katılmak isterim,en azından 2-3 aylığına hiç bir sorunum ve problemim yokkişi başına,ne kadarlık bir bütçe ayırdınız?

Cevap
18 Nis 2016

Yorumlarınız için sağolun, Özlem hanım paylaştığınız profilleri tek tek inceledim. Kaynak olarak değerlendiriyorum, tam istediğimiz gibi yaşıyorlar. Kemal Bey şu an için plan aşamasındayız, biz bütçe ayırmıyoruz, sadece gittiğimiz yerlerde yaşayacak parayı kazanacağız plan sadece bu, o yüzden 2-3 aylık bir gezi değil bir yaşam biçimi oluşturmaya çalışıyoruz, eğer başarabilirsek.Grubumuzu 2 kişiden fazla yapmak şu an planımızda yok.Umarım bir seyahatte karşılaşırız.

Cevap
18 Nis 2016

Cesurca bir davranış. Nacizane önerim; risk analizi yapmanız ve sürekli gezgin olmanın hayatı o yönde monoton kılıp, zor ve yorucu olma ihtimalerini gözden geçirmenizdir.
Saygılar

sezaiii
Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

Tecrübe değil ama burda yine güney amerika ülkelerini gezen iki izmirli gencin hikayesini okumuştum söyleyişiler bölümünde (şuan isimlerini hatırlayamadığım için yazamıyorum) onlar da çok düşük bütçeyle gidip orda bir seyyar satıcıyla anlaşıp kötfe satmışlar ve çiğ köfte bunun gibi fikirlerde üretebilirsiniz.Tavsiye olsun diye size aktarmak istedim

Özlem Mete
Bronz Yazar
Cevap
18 Nis 2016

Sezai Bey'in bahsettiği söyleşi bu sanırım: http://gezimanya.com/Soylesiler/2-sefiliz-yollarda-kalip-kopru-altlarind...

Cevap
18 Nis 2016

Ahmet bey hayatımı böyle yaşamak değil planım an azından  2 senemi böyle yaşamak. Ardından yapacak bir şeyler bulurum elbette diye düşünüyorum. Sezai bey "başka türlü bir şey" diye bir blog yazan iki arkadaş vardı onlarsa eğer takip ediyorum. Teşekkür ederim.

Cevap
18 Nis 2016

 Ben işimi 31 yaşında bıraktım, şimdi oldum 33 : ) Yollarda 2. senesini devirmek üzere olan bir gezginden bol şans dilekleri ile. Yolunuz şimdiden açık olsun : ) 

Cevap
18 Nis 2016

Teşekkür ederim, zaten sizin gibi gezginler bize ışık oluyor. Eğer bloğunuz varsa takip etmek isterim. Takip ettiğim bloglardan çok şey öğreniyorum. Gerçi AGH (Avrupa Gönüllülük Hizmeti) dolayısıyla gezgin olarak yaşamanın en azından ilk adımı atıyorum önümüzdeki ay, bu proje bana cesaret olacaktır.

Cevap
18 Nis 2016

Tur Polonya'dan başladı, Rusya ve Moğolistan üzerinden Asya'ya geldi. Yaklaşık 1 senedir ise ABD'den itibaren tüm Amerika kıtasını keşfediyorum. http://capulcuyollarda.tumblr.com/

Ayrıca gezme mantığımı anlamak açısından Gezimanya röportajımın linki ise şöyle. Umarım aydınlatıcı bilgiler elde edebilirsiniz. Keyifli okumalar : ) 

http://gezimanya.com/Soylesiler/armagan-kuscu-tek-basina-gezmek-sonsuz-b...

 

Gezgin
Cevap
18 Nis 2016
gezgin...

Kendime konsept bir hedef koymaya karar verdim ben açıkçası... bu isteğim için gezinirken şunu buldum; http://shareof.me/share/6027/dunyanin-en-renkli-8-semti
cok ilginçgeldi açıkçası sırayla da olsa tamamlamaya değer :)

-