Google+

Arama formu

İnterrail hakkında yardım

Soru

İyi günler

Ben şu an erasmus eğitimiyle Polonyada buşunuyorum ve yakın bi zamanda interrail ile avrupayı gezmeyi düşünüyorum.Şimdilik çanta ve gerekli malzemelerin listesini oluşturmaya çalışıyorum sizden bu konuda tecrübelerinizle yardım isteyeceğim.
Araştırdığım çantalarda en çok hoşuma giden ve ihtiyacımı karşılayabileceğini düşündüğüm (yanlış olması muhtemel :) ) deuter marka 30lt kapasiteli ve yaklaşık fiyatı 250-300 tl olan bir çanta.Bu çanta 2 haftalık gezimdeki ihtiyaçlarımı karşılarmı? Çantaya ne kadar ağırlığında eşya sığdırabilirim? Kimi yerde 8-12 kg diyor kimi yerde ise bu kilo aralığını 70 lt kapasiteli çantalar için söylüyorlar kafam epey karıştı bu konuda.Sizce ne kadar eşya sığabilir böyle bi çantaya?
Bu çantayı düşünmemdeki en önemli etkenlerden biriside sırtında havalandırma bölgesi bulunması. Ben yürüyüşlerde epey terlediğimden bu çantanın ideal olabileceğini düşünüyorum. Tabi aynı çantanın 40 ltlik olanını bulsam hemen alırım da 30lt kafamda soru işaretleri oluşturuyor. Çantanın özelliklerine aşağıdaki linktende bakabilirsiniz.
Bunun dışında önerebileceğiniz bir hacim varmı? Yada bu 30ltlik çantaya ne gibi yaşamsal malzemeler koyabilirim, sınırı nedir?
http://www.deuter.com/DE/en/hiking/ac-aera-30-34734-11.html

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Cevap

uzel
18 Nis 2016

Merhaba,
Geçmiş yıllarda iki interrail turu yaptım. İlki 1 ay süren 3 bölgelik, ikincisi yaklaşık 2 hafta süren 2 bölgelik gezilerdi. Her ikisinde de bütçem son derece dardı. 250-300 TL (eşdeğerinde bir miktarı, o zamanların parasıyla) çantaya vermezdim, çantam olmasaydı da alacak olsaydım. Çanta bu sonuçta, dağda/doğada ne kadar önemliyse, Avrupa'da şehir gezecek kişi için o kadar önemsiz bence. Ben dağa giderken götürdüğüm 60'lık Linosport'la gittim ikisinde de ama herhangi bir çanta, hatta çekçekli valiz (backpacker'ım diyen adamın kulağına hoş gelmese de) Avrupa'da şehir gezisi yapıyorsan cidden en mantıklı seçim. Ben çantaya az eşya koyup çıktım yola, oradan aldıklarımı koyacak yerim olsun diye. Tıka-basa doldurup geldim :) 30'luk çanta küçüktür ama ya, bilemiyorum. Yani içine yolda gerekenler tam sığar da, oradan hediye-hatıra almaya niyetliysen sıkıntı olur sığdırmak. 2 haftalık çıkıyorsan mevsime göre 3-4 parça üst, 2-3 parça alt giysi alsan yeter. Yaşamsal malzeme olarak, gittiğin yerde âlâsı var hepsinin, gerekirse alırsın, para taşı onun için malzeme yerine. Dağa gitsen tamam da, Türkiye'den çıkma insanın Avrupa'da gereken yaşamsal malzemeden çok daha güçlü altyapısı var zaten hayatta kalma konusunda :) Bizim bütçe çooook kısıtlı olduğundan kamp ocağı ve kapkacak da götürmüştük, garlarda makarna falan pişirmiştik ama 2 hafta için değmez. Sana önerim, doğa gezilerine çıkıyorsan iyi bir çanta al, kullanırsın. Ama sadece şehir geziyorsan işini görecek kadar bir taşıma aparatı al, gezide başka şeye harcarsın o parayı. Şimdiden iyi geziler.

Ceren Türetken
18 Nis 2016

Merhaba,
Bence 30 litre çanta için çok küçük, daha büyük bir şey almanı tavsiye ederim. Ben The North Face Terra 50Litre kullanıyorum, gayet ideal. Hatta ben taşıyamam diye 50 aldım sen bence 60Litre de alsan olur. Seyahatte ne olacağı belli olmuyor bir şeyler alırsın elinde poşetle taşımak zorunda kalma. Ağırlığı da içine koyacağın şeylere bağlı tabi ki, ama ben 50 litreyi 1 ay sırtımda taşıdıysam sen hayli hayli taşırsın diye düşünüyorum:)