Google+

Kopenhag ve Danimarkada nerelere gitmeli?

378315 Mar 2014Tartışma
habererk
Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

Ne aradığınızı yazarsanız ? :)

Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

Kopenhaga Kasım ayında 3 günlüğüne maç turuyla gittim,bol bol bira içip yemek yersin sonra 22.00 de yatar uyursun mışıl mışıl :)(cuma ya da cumartesi akşamı değilse tabi)

drakkar
Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

bende bı planlıyodum acıkcası ama sanırım fazla duragan bı yer bu aralar sıkca bunu duyuyorum

Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

Christiana diye bir bölgeden bahsedildi bize (özgürlükler bölgesi) ama sakat işlerin (uyuşturucu vs.) döndüğünü öğrenince gitmekten vazgeçtik tabi. Ama biz Kasımda gittiğimiz için mevsimsel sıkıntılar yaşadık temmuz ağustos gibi gidersen Nyhavn denen bölgebaşta olmak üzere kanal gezileri vs daha renkli bir tatil olabilir.

Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

Temmuz ayında 20-25 gün  ailece Kopenhagda kalacağız. Kopenhag'dan ulaşımı  kolay ve ucuz olan , görülmesi gerekli diye düşündüğünüz günü birlik gezebileceğimiz nereler var? Bu konuda özellikle Danimarkada yaşayan arkadaşlar ve  öğrenciler yardımcı olabilir bize diye düşünüyorum..

 

Cevap
18 Nis 2016

Dün Kopenhag'dan döndüm. 3 gece Kopenhag'da, 2 gece de İsveç'de Malmö'de kaldım.

Kopenhag'da yapılabilecek şeylerin başında kanal turu geliyor. Biz ailecek 3 kişi, 48 saatlik bilet aldık. (hemen Nyhavn bölgesinin önündeki yerden) Bu bilet ile o süre içinde istediginiz kadar in-bin yapabiliyorsunuz. Ayrıca ya rehber ile ya da verilen kulaklıklardan dinleyerek geçilen yerler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ne yazık ki Türkçe yok, fakat Almanca, İngilizce, İspanyolca gibi pek çok dil seçeneği mevcut. Süresi 1 saat 20 dakika eğer hiç inmezseniz. Aralarda fotograf molaları da oluyor.

Christiania, Kopenhag'ın içinde yeralan bir özgür bölge. Ulaşımı çok kolay, yürüyerek ya da bahsettiğim tekneler ile gidebilirsiniz. Benim ilgimi çeken bir yer olmuştu, gerek yaşam şekiller, gerek içindeki atölye ve galerileriyle. Evet, içeri de bazı uyuşturucular serbest, hatta sokakta satılırken de görebilirsiniz ama ağır uyuşturuculara tamamen karşılar. Ayrıca bazı kuralları da olan (içeride koşmak, kavga etmek, fotograf çekmek yasak) bu bölge bence gitmişken görülmesi gerekilen bir yer.

Şehir merkezinde gezebilirsiniz, alışveriş yapabilirsiniz. Ara sokaklarda yemek yenecek çok hoş restoranlar mevcut.

Havanın güzel olduğu bir gün Nyvhavn bölgesindeki kafelerden birinde oturmanizi öneririm.

Ben gitmedim ama ana tren istasyonunun yakınlarındaki Tivoli Bahçesi'de gidebileceğiniz bir yer. Eğlence bahcesi gibi bir yer. İçinde lunapark, restoranlar, tiyatroları barındırıyor.

Kastellet'e de havanın güzel olduğu bir gün gitmenizi öneririm. Yıldız şekinde bir kale olan Kastellet'in çevresindeki parkte yürüyüş yapabilir, ardından da yürüyerek ya da daha önceden bahsettiğim tekneler yardımıyla merkeze dönebilirsiniz.

Oslo'da olduğu gibi Kopenhag'da da ice barların olduğunu biliyorum. Kendim gitmedim ama bana söylenene göre ilginçlermiş. 

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi tatiller şimdiden.

Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

Çok teşekkürler Zeynep hanım. faydalanacağımız bilgiler paylaşmıssınız. Umarım bizde bu bilgilerle güzel bir seyahat yaparız. Hoşçakalın.

-