Google+

Kudüs'te fotoğraf çekmek

510112 Kas 2013Tartışma

Kudüs'e gitmeye hazırlanıyorum. Malum hassa bir bölge. Rahat fotoğraf çekebilir miyim, özellikle her 3 dinin de çok önemsediği ibadet yerlerinde? Giden bilgisi olan arkadaşlardan bu konuda bilgi istiyorum. Teşekkürler...

Cevap
18 Nis 2016

Bir problem olmamasi lazim ama yine de dini mekanlarin girislerinde gorevlilere soru sormakta fayda var. 

EVRİM VURAL
Bronz Yazar
Cevap
18 Nis 2016

Kudüs'te fotoğraf çekmekle ilgili hiç bir sıkıntı yok. Benim Ağlama duvarı, Mescid-i Aksa, Hz. İsa'nın göğe yükseldiğine inanılan kilise de dahil olmak üzere her yerde fotoğraflarım var. Sadece Mescid-i Aksa'ya girerken bayram tatiline denk gelirse bayramlarda müslüman olmayanları Mescid-i Aksa'nın alanına kabul etmedikleri için müslüman olmanızı kanıtlamanız istenecektir, Türk nüfus cüzdanını götürürseniz, sorun olmaz, o da olmazsa sizden bir duayı ezbere okumanızı isteyecekler. Fotoğrafla ilgili ben hiç sıkıntı yaşadığımı hatırlamıyorum.

EVRİM VURAL
Bronz Yazar
Cevap
18 Nis 2016

Bu dediğim Mescid-i Aksa'nın alanına bayramlarda girmek için. Ayrıca caminin içine sadece müslümanları kabul ettikleri için yine müslüman olduğunuzu kanıtlamanız istenir. Siz üstünde İslam yazıyor ise nüfus cüzdanınızı götürün, girme istiyorsanız. Ayrıca ağlama duvarı ve Hz. Davud'un kabri gibi Yahudilere ait ibadet bölgelerine girmek ya da yaklaşmak için Yahudi başlığı olan kippa takmanız istenebilir. Bu konuda hassas olup, kippa takmak istemeyenler için müslümanların taktığı başlıkta kabul ediliyor. O zaman da burdan götürmeniz gerekir. Bununla ilgili birşeyler okumuştum ve gözümle de gördüm, doğrudur. 

Cevap
18 Nis 2016

Teşekür ederim kudüs fotoğraf çekimi konusundaki rahatlatıcı bilgileriniz için.Kudüs konusunda birde malum kudüse giriş çıkışta pasoporta damga vurdurmayan gibi bir işlemden bahsetiler malum pasoporta kudüs damgası olması başta örnek iran gibi ülkelere giriş engeli çıkartıyor bu konuda bilginiz varmı? teşekür ederim
 

EVRİM VURAL
Bronz Yazar
Cevap
18 Nis 2016

evet o konu da başka birşey tabii. İsrail konsolosluğunda 'damga vurmasanız olur mu?' diyince özellikle vuruyorlar, 'Arap ülkelerine de gitmeyiverin' dediler bana, aralarındaki husumetten dolayı. Söylemeseniz de anlıyorlar yani neden damga istemediğinizi sonuçta. O yüzden benim İsrail pasaportum ilk pasaportta, Arap ülkeleri diğer pasaportumda. Siz yine de sorun, sizin işleminizi yapan konsolosluk görevlisine göre değişir bunlar sonuçta, belki anlayışlı birine düşersiniz. İsrail konsolosluğu Levent Yapı Kredi Plaza'da bu arada.
 

EVRİM VURAL
Bronz Yazar
Cevap
18 Nis 2016

daha açık anlatıyım vizeyi: vizeyi ayrı bir kağıt üstünde verseniz, pasaporta yapıştırmasak olur mu diye sorun. Giriş çıkışta da onun üstüne damgalatırsınız eğer ayrı kağıtta verirlerse.

Cevap
18 Nis 2016

Benim pasoportum yeşil bu sorunu aşmak için araya acente koydum ..bakalım faydası olacakmı , örneğin iran sıklıkla ziayeret etiğim bir ülke onun için içimde tedirgin var.İNŞALLAH pasoporta vize vurmazlar.bu seyahatin  bana en büyük bedeli pasoport değiştirmek zorunda kalmam olabilir..Bilgiler için çok teşekür ederim.Bende özelikle orta asya ülkeleri konusunda deneyimlerim var yada uzakdoğu asya seyat planlarınızın içinde olanlar olursa bende sizleri elimden geldiğince bilgilendirebilirim..
 

SEYHAN YÜCEYATAK
Silver Yazar
Cevap
18 Nis 2016

Merhaba Zekeriya Bey,
Vize aldıktan sonra buradan bizleri bilgilendirirseniz sevinirim. Ben de yıılar önce Kudüs'e gitmiştim. sonra pasaport değişti. O pasapartumda da Suriye, İran, Yemen vizelerim var. Ve ben de tekrar Kudüs'ü ziyaret etmek istiyorum. Ama vize konusunda enndişeliyim.

-