Google+

Kuzey Karadeniz hakkına bilgisi olan?

430701 Kas 2013Tartışma

Arkadaşlar Kuzey Karadeniz'i gezmeyi planlıyorum İstandul'dan Odessa'ya giden gemi var mı? Odessa'dan başlayıp Batum'da bitirmek istiyorum. Güzergahı belirledim fakat, buralar hakkında nette pek bilgi bulamadım. Otobüslerle seyahat etmeyi düşünüyorum. Planlanan güzergah şöyle

https://maps.google.com/maps/ms?msid=208275644578360415782.0004e97b0d2e4...

Cevap
18 Nis 2016
Kuzey Karadeniz ve Odessa

Eğer tura Odessa'dan başlayacaksanız, THY, Ukraine International ve Onur Air’in İstanbul'dan Odessa'ya direk uçuşları var ve uçuş süresi yaklaşık 1 saat 30 dakika.
Bir de gemi alternatifi sormuşsunuz. İstanbul’dan her Salı gecesi ve Cuma sabahı çıkan feribotlarla gidilebiliyor. Ancak yolculuk bayağı uzun yaklaşık 36 saat.

Cevap
18 Nis 2016
Kuzey Karadeniz hakkında

teşekkür ederim, deniz yolculuğu daha keyifli olur diye düşündüğüm için böyle bir plan yaptım ama o kadar saat eziyet olacak gibi. Onun dışında güzergay planına baktıysanız, plandaki şehirler hakkında bilginiz var mı yada plan dışında görülmesini tavsiye ettiğiniz yerler.? 

NURHAN YILMAZ
Gold Yazar
Cevap
18 Nis 2016
Odessa ve gezilecek yerler

Odessa'ya gitmişken mutlaka katakombları görmenizi tavsiye ederim. Kent merkezindeki potemkin merdivenleri ve opera binası çevresi oldukça kalabalık ve etkileyici. Bir de bo bol seyahat etmek isterseniz liman bölgesinde Golden child dedikleri bir heykel var. Bu heykelin ayaklarına dokunursanız çok seyahat edeceksiniz anlamına geliyormuş:)
Batum ve Yalta'yı henüz seyahat fırsatı bulamadım. Ama eğer düşünürseniz ve gitmediyseniz Odessa - Kiev ikilisini de öneririm.

Cevap
18 Nis 2016
Yalta'da tatil

Yalta civarinda Kirim muzesi var. Burada 1. dunya savasinin izlerini gorebiliyorsunuz. Hani su bizim 2 tane Alman gemisini ismini degistirip giydirerek, Ruslar'in uzerine salip Odessa'yi bombalamamizdan sonra butun ittifakin birlesip olusturdugu Kirim Kongresi. Damat Ferit Pasa'nin bize guzel oyunlari :) Odessa'ya haftada 2 kez Ukrferry kalkiyordu eskiden, simdi Internet'ten tekrar bakmak faydali olabilir. Daha once motosikletle gitmek icin bir secenek olarak dusunmustuk arkadasimla. Yalniz butun geceyi gemide geciriyorsunuz bildigim kadariyla, belki 20 saat filan olabilir. Internet'e bakip bulurum istersen. Bir de Kazantip diye bir sahil kasabasi var. Orada Agustos civarinda bir parti baslatiyorlar (gece hayati, disko vs sevenler icin) 40 gun 40 gece araliksiz suruyor. Meraklisina.

Cevap
18 Nis 2016
Kuzey Karadeniz hakkında

teşekkür ederim yorumlarınız için. Kiev eklenebilecek bir seçenek daha önce sadece havaalınına gitme fırsatım olmuştu. Kazandip ise gece hayatı için yeni parlayan bir yıldız adeta, fakat olumsuz eleştirileri de çok okuduğum kadarıyla, yinede gidip görmekte fayda var. Yalta güzel bir tatil yeri diye duymuştum, hem deniz hem fiyatlar yönünden cazip olabilir.

Cevap
18 Nis 2016

bu tartışma tekrar canlanır mı bilmem ama önemli bir sorum daha olacak bu konuyla ilgili. Mevcut kuzey karadenizi türkiyeden arabayla çıkıp gezmeye kalsam bu riskli olur mu. Yada orada şehirler için ulaşım kolay mı trenler, otobüsler filan. Genelde hakkında çok bilgi bulunmayan yerler o yüzden kararsız kaldım. Arabayla gezmek bana çok avantaj sağlayacak, ama Odessa filan gibi şehirler dışında çok bilgim yok.

-