Google+

marsilya ve cevresinde gezmeye deger yerler

282113 Kas 2013Tartışma

Merhaba, marsilyaya aralik ayinda  bir arkadasimi ziyarete gidecegim. Bu kenti bir kac gun arkadasimla gezdikten sonra, gitmisken o tarafta baska nereler gidip gormeye degerdir sizce? Fransa disinda, bu kentten ulasimi kolay komsu ulke lokasyonlari icin oneriler de olabilir. Fikri veya onerisi olanlar paylasirsa cok sevinirim. Selamlar..

Cevap
18 Nis 2016

Marsilya'nin kuzeybatisinda, Provence'da cok guzel rotalar var. Avignon, tarihi ve kulturel anlamda cok dolu bir sehir. Tiyatro baskenti desek yeridir, yazin festivalleri oluyor, Aralik ayini bilemiyorum tabi. Papaligin bir donem barindigi dini anlamda degeri de olan bir sehir, kalesi ve Papalar Evi gorulmesi gereken yerleri.

Aix-en-Provence bir sanat sehri. Ressam Cezanne'in studyosu, eserlerini yaptigi yerler hep burada.

Bunlar 1-1.5 saatlik araba yolculuklari demek Marsilya'dan.

ama benim favorim, biraz daha araba kullanip Luberon denen bolgedeki kucuk Fransiz koylerine giderek yapilacak bir rota olurdu. Saraba, essiz peyzajiyla bu butik koylere doyarsiniz. Her bir koyun bir karakteristigi var, hic pisman olmazsiniz.

Bununla ilgili yazilari Gezimanya gezi notlarinda bulabilirsiniz:

http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/dunyaca-unlu-saraplari-ile-luberon

http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/luberonun-koyleri

http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/avignon-acik-hava-kultur-sarayi

http://www.gezimanya.com/GeziNotlari/sanat-kenti-aix-en-provence

Simdiden iyi yolculuklar :)

 

Cevap
18 Nis 2016

Oraya kadar gitmişken kentin güneyinde yer alan Cassis'e uğrayabilirsiniz. Gerçi kış döneminnde çok renkli olmayabilir. Bir de Toulon kentine geçebilirsiniz. Özellikle yılbaşına yakın tarihlerde çok eğlenceli Noel pazarları ile karşılaşabilirsiniz.

SEYHAN YÜCEYATAK
Silver Yazar
Cevap
18 Nis 2016

Aslında Aralık ayı olmasa, oradan St. Tropez ve St. Maxime'e de geçebilirdiniz. Ama o mevsimde bom boş ve çok rüzgarlı oluyor. Toulon ya da Aix-en-Provence Aralık'ta güzel olabilir.

enigma
Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

Cok teşekkür ederim fikirlerini paylaşan arkadaslara :) Kışın ortasında gitmenin cok iyi bir seçim olmadığının farkındayım ama erteleme durumu olmazsa izin imkanlarım böyle gerektirecek gibi. Önerdiğiniz yerlere araba kiralayarak gitmek fazla maliyetli ve zorlu mu olur acaba? Bir de küçük yerlesimlerde uygun konaklama geri bulunabilir mi ve hiç fransizca bilmeyen biri derdini anlatabilir, biraz muhabbet edebilir mi oraların halkıyla sizce? (İngilizceyle)

-