Google+

mart ayında çadırla makedonya-arnavutluk- karadağ- bosnahersek

276216 Şub 2014Tartışma

Merhaba Sevgili Gezginler!
2 mart - 2 nisan arası makedonya- arnavutluk- karadağ ve bosnahersek'e bir rota belirledik, bu bir aylık seyahete iki kişi 1000'er euro ayırdık. mutlaka görülmesi gereken yerler dışında lokal halkın bulunduğu çok turistik olmayan yerler tercihimiz. şimdilik makedonya ve arnavutlukta birer hafta araç kiralamayı düşünüyoruz, karadağ ve bosnahersek' e 5'er gün ayırmayı düşünüyoruz.

daha önce giden ya da dolaylı tecrübesi olan arkadaşlara sorum, ülkemizde duymaya alışkın olduğumuz 'balkanlardan gelen soğuk hava dalgası'' bu bölgede mart ayında çadırlı bir seyahate engel olur mu? haftada bir- iki defa önemli şehirlerde hostelde kalıp dinlenmeyi ve temizlik ihtiyaçalrımızı gideririz diye düşündük.

rota üzerinde varsa alternatif bölge isimlerini ve çadırlı seyahatimize tavsiyelerinizi bekliyorum. şimdiden çok teşekküler, kanatlarınızla kalın ;)
 

Cevap
18 Nis 2016

İpek merhaba;
1000 Euro bu rota için baya fazla bir rakam. Düşündüğünüzden çok daha konforlu bir seyahat yapabilir üstüne cebinizde kalan paralarla geri dönebilirsiniz. :)

Balkan ülkelerinde çadırla ilgili herhangi bir sıkıntı çekmezsiniz. Otostop da oldukça kullanışlıdır. Karadağ bu konuda biraz çekimser kalsa da yolda kalmazsınız.

Doğa sever bir yolculuk isterseniz;
Karadağ: Tara Kanyonu (http://drummerlizard.com/tara-kanyonu/), Kotor, Virpazar
Arnavutluk: Dhermi kıyısı (http://drummerlizard.com/arnavutluk-kiyilari/)
Makedonya: Bitola, Ohrid, Galicica milli parkı, Üsküp'te bulunan Matka kanyonu (http://drummerlizard.com/uskup-matka-kanyonu/)

buraları mutlaka görün derim.
Mart ayında Tara kanyonu karla kapalı olabilir. Bu sene havalar ılık ve yağışsız gittiği için durumu nedir bilemiyorum. Karadağ'a gittiğinizde kime sorsanız mutlaka haberleri vardır.

Dağlık bölgeler mutlaka soğuk olacaktır. Tulumlarınız ve kıyafetleriniz buna uygun olmalı. Özellikle yağmurluğunuzu yanınızda bulundurun. Mart - Nisan ayları yağışlı geçer. Yüksek irtifalarda da kar yağabilir, hazırlıklı olun. 1 Nisan'da Karadağ'ın Mratinje köyünde baya bir kar yağışıyla karşılaşmıştık. http://www.youtube.com/watch?v=wjw5egwR0ik
Şehirlerdeki hosteller de oldukça uygun fiyatlıdır. Sezon dışı olduğu için 8-9 euro civarında oda bulmanız mümkün. Şehir dışında köy, kasaba gibi yerlerde sıkıntı yaşarsanız çevreden yardım istemekten çekinmeyin. Balkan coğrafyası son derece yardımseverdir. 

Genel güvenlik kurallarını da gözden kaçırmamakta fayda var tabii. 
Tam rotanız nasıl bilmiyorum fakat Arnavutluk için 1 hafta fazla olabilir, hele ki araba kiralayacaksanız. Genel olarak trafikte çok ama çok dikkatli olun. Yolları pek düşündüğünüz gibi kolay yollar değil. Araç kullanıcıları ise hem çok dikkatsiz hem de trafikte oldukça garipler.
Makedonya'da da her yere otobüs veya trenle gitmek mümkün. Makedonya'dan araba kiralayıp Arnavutluk - Karadağ - Bosna'ya kadar gidip arabayı burada da teslim edebilirsiniz. Kimi firmalar buna izin veriyorlar fakat detayları, şartları nedir bilemem.

Kesinlikle keyifli bir seyahat olacağı kesin.

Cevap
18 Nis 2016

Selam Güneş!
Çok nazik ve yardımseversin, çok ama çok teşekkür ederim, garip ama senin yazmana şaşırmadım diyebilirim, neredeyse bekliyordum bir-iki laf atacağını, rotamızı belirlemek için araştırdığım siteler arasında senin bloğundan da faydalanmıştım buraya yazmadan önce :)

1000 euronun fazla olduğunu biz de farkındayız, ama ne olur ne olmaz aksilik olursa zor durumda kalmayalım diye böyle bir bütçe ayarladık, artarsa saraybosna da felekten bir gece çalarız dedik  kendimize dönüş armağanı olarak :)

Araç kiralama şirketlerini biraz daha araştırınca birkaç ülkeden geçişli olanların fiyatlarını biraz yüksek bulduk, ve benzinle birlikte aşmak istemediğimiz boyutlara çıkmasını istemedik, derken aklımıza başka bir soru geldi: 4 ülkenin sadece ikisinde araç kiralayacağız, (Bosna-Hersek'e daha önce gitmiştik sadece mostar ve sarabosna'da bulunacağız, o yüzden araca gerek yok) bu yüzden makedonyadan sonra Arnavutluk da mı yoksa Karadağ da mı araç kiralayalım karar veremedik, sence hangisi daha çok gün ve vakit geçirmeye değer?

yorumların ve yardımın için çok teşekkür ederim şimdiden..
Keyifli olacağından ben de eminim heycandan duramıyorum yerimde :)

bakann
Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

Selamlar bir iki ufak deneyimde benden
1. Arnavutlukta (aslında diğer ülkelerde dahil) özellikle gece araç kullanmamaya özen gösterin. Zaten sokak lambası olmadığı gibi yollarda hem çok bozuk ve virajlı hemde kurallara uymayan bir çok sürücü var. Görülecek çok şey olmamakla birlikte Yunanistan çıkışı gidecekseniz (yaz aylarında) sarende güzel görülmesi gerekir onun dışında ufak yerleşim yerlerini sevmiyorsanız Tiran görülmesi gereken yerler olarak söyleyebilirim. Tiranda Era restoranta elbasan tava ve arnavut ciğerini tadabilirsiniz

2. Karadağ sahil kesimleri yazın çok güzel oluyor heryeri ayrı bir güzellik dağa severler için yol çok zevkli fakat yolları oldukça tehlikeli virajlar ile dolu. kışın nasıl olur tahmin etmek zor değil. otel kavramı çok yok pansiyon yada apart şeklinde konaklayacak yerler daha fazla özelliklle bar ve budva da Karadağ da bar budva ve kotor benim için güzel bir tecribeydi.

3. Bosna nedense kendime en yakın hisettiğim ülke sizde daha önce gitmişsiniz tabi bosna-hersek ile mostar arasında kuzu çevirme olayları var et yemekleri ile ilgili bir sıkıntınız yok ise tavsiye ederim yerini iyi seçerseniz tabi.

4. makedonya da insanlar oldukça iyi niyetli tabiki bir klasik olan ohrid gölü üsküp ve kanyon görülesi yerler

.  

-