Google+

Arama formu

Nereye gitmeliyim?

Soru

merhabalar, çok yoğun bir çalışma yılı geçirdim ve bulunduğum şehirden uzaklaşmak istiyorum acilen. ama nereye gideceğime karar veremedim. şimdilik yurt dışı düşünmüyorum. pasaport işlemleri vs için zaman kaybetmek istemiyorum. doğu karadeniz düşünüyorum fakat tek başıma tura katılıp orta yerinde sıkılmaktan korkuyorum. yalnız gideceğim. sakin kafa dinleyeceğim, doğayı izleyebileceğim serin bir yer istiyorum ama o kadar araştırmama rağmen kendime uygun bir yer bulamadım. hem dinlenmek hem de sıkılmamak istiyorum. önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler.

Cevap

unalkbt61 kullanıcısının resmi
unalkbt61
30 Tem 2017

Merhabalar, doğu karadeniz turu için başlangıcınızı Trabzon'dan yapabilirsiniz çünkü daha geri tarafta bulunan Samsun,Ordu,Giresun'da gezilecek yerler daha azdır. Bu nedenle vaktiniz kalırsa oralara uğramanızı tavsiye ederim. Trabzon'daki turistik yerleri araştırmanızı öneririm. Yalnız şu sıralar fiyatlar pahalı gelebilir çünkü yaz aylarında Arap turistler yoğunlukta oluyor. Bu nedenle işletmeciler fiyatları fahiş fiyatlarda arttırıyorlar. Turlarla uğraşmak yerine indiğinizin havalimanından tatiliniz süresince araç kiralamanızı tavsiye ederim. Trabzon'da gidebileceğiniz yerler: Ayasofya Müzesi, Boztepe, Hamsiköy, Hıdırnebi,Sultan Murat ve daha nice yaylalar, Sümela Manastırı(2018'e kadar restorasyonda fakat dışarıdan ziyaret edilebilmektedir), Uzungöl, Sera Gölü, Çal Mağarası vb.
Daha sonra Rize tarafına geçebilirsiniz. Ayder Yaylası ve Ağaran Şelalesi'ni görmenizi tavsiye ederim.
Ve kafa dinlemek için eşsiz bir yer: Artvin Karagöl. Göl kenarında uzanıp sessizliği dinlemenin verdiği huzuru hiçbir şeye değişmem. 
İsterseniz daha sonra Batum'a geçiş yapabilirsiniz. 

Umarım fikir edinmeniz açısından iyi bir yazı olmuştur. İyi tatiller :)

Ercan K kullanıcısının resmi
Ercan K
03 Ağu 2017

Merhaba. Karadeniz turu size iyi gelebilir. Turlarda canınızın sıkılacağını pek sanmam. Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla; Karadenizde özellikle 'yayla' konaklamalarında keyif alcaksınız. Serin ve mis gibi bir havada muhteşem doğada güvenle tek başınıza yürüyüş yapabilir, dinlenme fırsatı bulursunuz. Ancak turların dezavantajları canınızı sıkabilir. Serbest zamanlarınız sınırlı olur, gezilecek yerlerde verilen süre kadar yararlanıp belki de koştura koştura bir tur programı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Karadeniz turlarının olmazsa olmazı Sümela manastırı, eğer sıcak havayı ve patika yolları sevmiyorsanız bu mevsimde zorlu olacaktır. Ardahan ve Artvin yolunda muhteşem manzalar sizi bekliyor olacak. Bazı turlara Batum'da (Gürcistan) dahil olabiliyor. Tavsiye ederim. Pasaporta bile gerek yok. Batum çok güzel bir şehir. Kayalık bir ilçe, hatta bir plajı bile olmayan Hopa'dan çıkış yapıp birden bire Palmiyeli yollara, Villalara ve plajlara geçiyorsunuz. Dünyada en fazla meydana ve parklara sahip olan kentlerden biri. Plajlar ve şehir içiçe. Ben oraya yaz turizmi ve iklimiyle Antalya, Mimari yapıları, caddeleri ve sokaklarıyla mini bir Londra'ya benzetiyorum. Ancak bu güzel şehirde tur programında konaklama yer almadığı için gece gezme görme imkanı bulamamıştık. Yemek veya restaurant seçme şansının pek size tanınmadığı turlarda Batum'da bir Türk Kebapçısına götürülmüştük. Altın kural: ister yurt içi ister yurt dışı, bir yemek yenilecekse o yörenin veya o ülkenin kendine özgü mutfağını tercih etmelisiniz ki farkındalıkları yerinde görün yaşayın.

Tüm bunlar dışında bir öneri de memleketim Trakya'dan verebilirim. Karadeniz kıyısında Bulgaristan'a yakın olan Kıyıköy. Köy pansiyonu, köy mutfağı, denizin sesini dinlemek, yürümek, dinlenmek. Fazla kalabalık olmayan, güvenli bir yer..

Bunlar dışında Pasaport ihtiyacı olmadan gidebileceğiniz Ukrayna Lviv. Ukrayna da onlara göre değil ancak bize göre yaşam çok daha ekonomik. Yeni mezun bir doktor 160 dolar maaş alıyor. Düşün yani.. 

ve son bir öneri; eğer öğrenciyseniz Harçsız Öğrenci Pasaportu pratik, ekonomik ve hızlı. Ve uçakla Makedonya tercihiniz olabilir. Ancak uçakla ineceğiniz Üsküp büyük bir şehir ancak ben pek beğenmedim. Otobüs ile Bitola (Manastır) ve özellikle Ohrid'e geçip harika ve güvenli bir tatil yaşayabilirsiniz. Fiyatlar bize göre daha uygun.

Şimdiden iyi tatiller.

ercank@trakya.edu.tr