Google+

Peru'ya giderken hangi güzergahı tercih etmeliyim?

186103 Ara 2013Tartışma

Mayıs ya da Haziran ayında Peru'ya gitme planım var. Hangi güzergahı tercih etmeliyim?

Çağlar Erözgen
Silver Yazar
Cevap
18 Nis 2016

Eğer seyahatine direk Peru ile başalayacaksan illaki giriş noktan Lima olacaktır. Bence sıkıcı bir şehir ama yine de 2 gün kalmalısın. Oradan Nasca'ya gidip gelebilirsin. Eğer Nasca Çizgilerini görmek istiyorsan. Oradan Cusco'ya geç derim. Cusco harika bir şehir. Yakınlarında Ollantaytambo ve Pisac var görülmesi gereken. Cusco'dan Machu Picchu'ya gitmek için ise 2 yol var. Ya yürüyerek Inca Trail yapabilirsin. Ben yapmadım ama çok keyifli olmalı. Ya da trenle geçebilirsin. Fakat benim önerim trenle Cusco'dan sabah Machu Pichu'ya gidip akşam dönmek şeklinde yapma. Trenin son durağı Aquas Calientes'de 1 gece kal ki ertesi sabah erkenden Machu Picchu'ya gidebilirsinn. Böylece Machu Picchu'nun karşısındaki Huayna Picchu'ya çıkma şansın da olur. Trenle Cusco'dan gelirsen Huayna Picchu'ya çıkacak zamanın olmaz.
Cusco'dan sonra Puno'ya gidebilirsin. Uçakla da olabilir, otobüsle de. Ben otobüsle gitmiştim, birkaç yerde mola verdiğimiz keyifli bir yolculuktu.
Puno Titicaca gölünün kıyısında hemen her gün gündüzleri havası açık, akşama doğru ise yağmur yağan bir şehir. Buradan da günübirlik Titicaca'daki adaları gezebilirsiniz. 
Oraya kadar gitmişken de önerim; Copacapana üzerinden Bolivya'ya geçmeniz olur...
Ben bloğumda uzun uzun yazmıştım ilginizi çekerse ( www.erozgen.blogspot.com )
Bir de Sevgi şu aralar oraları geziyor, çok daha taze bilgi olacaktır. ( http://dirensevgi.blogspot.com/ ) Henüz Peru'yu yazmadı ama her an yazabilir...
 

Cevap
18 Nis 2016

Peru'ya gidecekseniz Kuzey Peru bölümünü de değerlendirmenizi öneririm.

Tabii başlangıç Lima. Lima şehir turu yapar, tarihi bölgeleriniz gezersiniz. Ertesi gün uçakla Chiclayo’ya geçebilirsiniz. Burada Peru’nun en önemli ve en tipik pazarlarından biri olan Witches pazarına uğrayabilirsiniz. Bu bölgede Rajada Piramidini gezebilir, Sipan Mezarı ve Arkeoloji Müzesini görebilirsiniz. Tucume Ören Yeri de görülmeli tabii.

Bir sonraki gün El Brujo'ya ve Trujillo’ya geçebilirsiniz. Trujillo özellikle koloniyal mimarisi ile dikkat çeken bir yer. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Chan Chan Ören Yerini gezebilir, Huanchaco balıkçı köyünü ziyaret edebilirsiniz. Ardından tekrar Lima:)

Cevap
18 Nis 2016

Ülkeye nereden giriş yapacağına göre değişir ama mutlaka Peru Amozonlarını gör derim. İquitos başlangıç için süper bir yermiş ve Amazon üzerinden 10 günde Brezilya Manaus'a mükemmel bir nehir yolculuğuyla ulaşıp rotayı aynı şekilde nehir yoluyla Venezüellaya çevirebilirsin. Bizim plan buydu zaman ve nakit yetmedi :)

Ayrıca Lima da kalacaksan en ekonomik ve kaliteli Hostel Casa Del Mochilero - 130 A - Mirafilores Fiyatıda 15 sol.

-