Google+

Arama formu

Rusya'da polisler gerçekten dert mi?

Soru

belki de pek çoğumuz duyuyoruz rusya'da, özellikle moskova'da polislerin turistlere yönelik tavırlarını. öğrenmek istediğim ise rusların ve rus polislerinin turistlere bakış açısı nedir ve geçekten rüşvet işleri oluyor mu? oralarda yaşayan yahut gezmiş olanlardan yardım bekliyorum.

Cevap

Çağlar Erözgen
18 Nis 2016

Ben 3 kez Moskova'ya gittim. Genelde şehir içerisindeki polisler (Militia denilenler) sorun çıkarmazlar. Ama tip itibarıyla farklı olanları polis durdurup pasaport ve registration sorabilir. Burada asıl kıllık Türklere değil Kafkas'larden gelenleredir. (Azerbeycan, Ermenistan vs den gelenler)

Bir de registration önemli. Moskova'ya gittiyseniz 3 iş günü içinde registration yaptırmanız lazım. Otelde kalıyorsanız otel halleder zaten ama başka bir yerde kalacaksanız mutlaka yaptırın derim. 

Ben bir gidişimde tam da Kızıl Meydan'da yakalandım. Militia'nın biri; "iyi günler, evraklarınız lütfen" dedi kibarca ve ben registrasyonu henüz yaptırmamıştım. 2000 Ruble rüşvetle yırttım ki çok pahalıya geldi, çok daha azına yırtabilirmişim. Ayrıca "iş günü" kısmını atlamışım, rüşvetçi militia beni kandırmış. Daha 3 günüm dolmamışmış:)

Fakat açık ara en kötü muamele kesinlikle Rusya havalimanlarında. Tüm gidişlerimde pasaportumu görür görmez yüzler asıldı. Her seferinde ne olduğunu anlamadığım bir şekilde dakikalarca bekletildim. Üstelik -abartmıyorum- hiç bir seferinde de pasapor kontrolü yapan Polis Rusça dışında bir dil bilmiyordu...
 

drakkar
18 Nis 2016

Emre selam Caglar haklı asıl kıl tavır soledıgı gıbı kafkas kokenlılere sonra sıra bızde bu dogru :) registraion u eger aeroflot la gıdıyorsan ucakda verecekler orda doldur ve yanında olsun artı nacızane tavsıyem ne polıse nede metroda rus erkeklerıne dık bakma yanı takılıp kalma bakarken benımde bunla ılgılı anım var 
adamlar sevmıyo cok net :)
bunun dısında ıyı kesıfler