Google+

Seyahat etmek bir ihtiyaç mıdır?

258416 Ara 2014Tartışma

Seyahat etmek, yemek yemek kadar doğal olan bir ihtiyaç.. Fakat bu gereksinimimizi hem finansal hem toplumsal algılar nedeni ile her seferinde erteleme durumuna gidiyoruz.. Peki buna ne gerek var! Sizce yolculuklarımızı neden ihtiyaç olarak özdeşleştiremiyoruz?

Cevap
18 Nis 2016

Seyahat, yenilenmek ve tazelenmektir...

Cevap
18 Nis 2016

Peki neden yenilenmek ve tazelenmek istemez insanlar ?
Çok mu zor koltuklarından kalkıp yenilenmek..

Cevap
18 Nis 2016

Alışkanlık edinmek ; birazda cesaret sonrası geliyor zaten ;nekadar çok gezerseniz gezin hep daha çok yeri keşfetmek istiyorsunuz hatta gittiğiniz heryere tekrar tekrar gidesiniz geliyor.....

Cevap
18 Nis 2016

Alışkanlık güzel kelime..
Mesela seyahat etmenin bir ihtiyaç olduğunu anladığınız ilk yer neresi Ferhat Bey.. Tekrar tekrar gitmek istediğiniz.

Cevap
18 Nis 2016

Aslında gittiğim heryere tekrar gitmek isterim kısa sürelerde doyamıyosunuz hiçbiryere. İtalya hayranı birisi olarak yurt dışı hayalimi gerçekleştirdiğim ilk şehir olan Roma diyorum...

Cevap
18 Nis 2016

Seyahat insanın içindeki mecara isteğinden ileri gelir. Bu macera isteğini insanların günümüz koşullarında gerçekleştirmesi her zaman olanaklı olmuyor. Korkutulmuş, topluma karışmaktan, kendi özel güvenlikli sitelerine, günlük güvenli yaşamlarına hapsolmuş, yabancıdan korkan ve bu korkunun günümüz medyası tarafından sürekli körüklendiği bir toplumda, onları evlerinden kaldırıp macera sürüklemek elbette hiç kolay olmuyor. İşte tur şirketleri burada devreye giriyor, ilk önce güven vaadediliyor. Güvenli bir seyahat söylemi altından yürüyor her şey. Bu turlar insanların açıkmasını bir yere kadar sağlasa da macera severlerin isteklerini karşılamaya yetmiyor tabiki.

Cevap
18 Nis 2016

yazdıklarımdaki imla hataları için özür dilerim bu arada bir anda yazdım :) İhtiyaç konusuda gelince kesinlikle ihtiyaçtır. Macera isteği her zaman var olan bir istekti. İnsan güvenli bölgesine, evine, sitesine hapsolmuş bir şekilde hiç bir zaman yaşamadı tarihte. Şimdi de yaşayamıyor, bir şekilde atılmak istiyor hayata yada bir boşluk içinde kaybolup gidiyor. 

Cevap
18 Nis 2016

Ferhat bey,
bencede Roma unutulmayı bırakın hayatınızda büyük bir yer eden yerlerden birisi olmalı.
Bende de hep şu his oluyor, bu yemeğin tadı buraya özgü, bu nehir burda güzel akıyor. Sabah insan burda uyanmak istemeli..
İşte seyahati böyle nitelendirerek, kendime 'bu ihtiyacını unutma' demeyi ihmal etmiyorum..Sizde ihmal etmeyin.
Güzel yorumlarınız için teşekkürler.

Cevap
18 Nis 2016

O zaman maceracı yönümüzü ortaya çıkaralım ve en basit her gün gittiğimiz simitçiden simit almayı değil de farklı bir yerden almayı yada kahvaltı yerleri keşfetmeyi deneyelim. Cemal Süreya’ nında dediği gibi kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı..
Macera illa ki dağa tırmanıp, nehirler geçmek, kıtalar arası seyahat değil de içindeki ruhu harekete geçirmektir değil midir ?
Ne kadar acı bir durum değil mi seyahat için güvensizlik algısı..
İmla hatalarından çok yazıda anlatılmak istenenin anlatılıp algılanması önemli teşekkürler yorum için..

Cevap
18 Nis 2016

Bende ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Toplumda bastırılmış yönlerden biridir gibi geliyor. Özellikle bayanlar açısından cesaretle atılan bir adım, tüm baskıları, söylemleri minimuma indirgeyebiliyor. Türkiye içinde yaptığım seyahatlerde kulağımda sürekli " çok geziyorsun, başına birşey gelir, ayıp, hakkında ne düşünürler" gibi şeyler dolaşıyordu. Bunları aştım şükür ki.. Hala yurtdışı hayalim var fakat henüz gerçekleştirebilmiş değilim. Sanırım biraz daha cesarete ve harekete ihtiyacım var. Tur şirketleri açısından düşünecek olursak; evet bir adım olabilir ama çok daha ekonomik şekilde ve daha özgürce gezebileceğimiz kendi alternatiflerimizi yaratabiliriz. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Teşekkürler

Cevap
18 Nis 2016

Teşekkürler Esra hanım bende bu Roma aşkı olduktan sonra vazgeçmek ne mümkün. Ama arada yeni yerlere ve maceralarada yelken açmak lazım. Malum dünyada gezecek okadar çok ülke; ülke bazında şehir ve kasaba varki bir ömür yetmez heryeri keşfetmeye hele benim gibi fotoğraf çekme hastası bir insan için.Şimdiden Ekim ayındaki iznimin heyecanı var kim bilir hangi ülke,  hangi şehir , belki yeniden beni çağıran şehir Roma....:)))))

Cevap
18 Nis 2016

Büşra hanım merhaba,
Bence gezen bir kadın olmak zor.. Yasak-günah-ayıp üçgeni içinde yaşadığımız bir ülkede evet bunlar var fakat bunları kendi doğrularınla yaşamakta var.. Bende ilk yurt dışına çıkarken yanımda iki arkadaşım vardı. Güven önemli bir duygu.. Bunu göz ardı edemeyiz. Fakat cesaret olmadan yola çıkmaya başlayamaz insan.. Evet seyahat ihtiyacımızı karşılamak için ne yapabiliriz.. Yola koyulmakla başlıyabiliriz mesela..
Eğer Türkiye'de yalnız seyahat imkanınız var ise ; kendinize olan güveni hissetmeniz için ufak türkiye gezileri ile başlayın diye öneririm bendeniz..Saygılar..sevgiler..
 

Cevap
18 Nis 2016

En iyi terapi yöntemi olduguna inanıyorum. .

Cevap
18 Nis 2016

Esra Hanım. Aynı duyguları paylaşmamıza çok sevindim gerçekten. Türkiye içinde elimden geldiğince yalnız çıkmaya çalışıyorum ki bunu öncelikle kendime özgürlüğü ispat etmek için yapıyordum. Katılmak isteyen olunca geri çevirmiyorum ve evet insan kendini daha çok güvende hissediyor :) Yurtdışı için daha da cesaretlenmeye başladım açıkçası. Çokça sevgiler diliyorum. gezilerimiz bol olsun :)

Gezgin
Cevap
18 Nis 2016

İhtiyaçlar kişiden kişiye farklılıklar gösretebilir. Benim için oksijen kadar gerekli olan gezme ihtiyacı bir başkası için lüzumsuz bir eylem olabilir. En fazla bir ay bulunduğum ortamın dışına çıkmazsam hayati damarlarımın tıkandığını hissedenlerdenim. Güzel insanlar ile, keyifli rotalarda yapılan sohbetin tadını hiç bir şeye değişmeyenlerdenim. :))

Cevap
18 Nis 2016

Göçebelik ruhumuzda var aslında.
İnsanoğlu bu yüzden gezmeyi (hatta yer değiştirme diyebiliriz) ihtiyaç olarak görüyor. Ben 2 yıl aynı şehirde yaşasam 3.yıl kaçış noktası arıyorum. Göçebe ruhlarımızın kaybolmaması dileği ile,
keyifli yol sohbetleri sizinle olsun gezgin lylist. :)

-