Google+

Arama formu

Tek başına seyahat?

Soru

Konuyu açan kullanıcımız, gönderinin güncel olmadığınu belirtmemizi rica etti. Şu an için kendisinin böyle bir arayışı bulunmuyor.

Ancak fikir vermesi açısından konu silinmemiştir. İlgili bu yazıya da bakılabilir:
Kadınların Tek Başına Seyahat Etmesi İçin 8 Sağlam Sebep

********
Bu yaz asıl maksadı Amsterdam olan Avrupa seyahatimi gerçekleştirmek istiyorum,şimdiden kenara nakit atmaklar,pasaport yenileme gibi girişimlere başladım.Ancak benim için  büyüüüük olan bir sorunla başbaşayım.Yol arkadaşı!!!! Önemli bir şey haliyle elin memleketinde(yoksa değilmi) arkadaş;kafadengi,enerjik(şayet siz öyle iseniz)ekonomik durumu müsait,iş-yıllık izin-şartlar sizinle uyuşacak,lokasyonunuzu beğenecek,mızmızlanmayacak,sıkıntısız,her an'dan keyif almaya bu yola sizinle başkoymuş...derken bu liste uzayıp gidiyor ve ben yıllardır sırf bu yüzden 2012 yani okul mezuniyetimden beri yurtdışına çıkamadım.
Maksat en azından Amsterdama genç iken gitmek :)))
Bu yıl buna izin vermeyeceğim ,en kötü yalnız gideceğim!-diyorum diyorum ama siz ne dersiniz?Benimle lütfen deneyimlerinizi,fikirlerinizi paylaşın

Şimdiden teşekkürler
Sevgiler

Cevap

atilla.ipek
18 Nis 2016

Merhaba Hande,
Postunu görünce kendi deneyimimi paylaşmak istedim seninle. Çok uzun süredir istediğim Hindistan planım vardı. Yalnız gitmek istemediğim için uzun bir süre yol arkadaşı çıkmasını bekledim. Baktım ki çevremde böyle bir ihtimal yok. En sonunda bu foruma senin gibi bir post bıraktım.

Benim gibi gerçekten Hindistan planları yapan ve gerçekten ciddi bir arkadaşla burada tanıştım. Oturup konuştuk beklentilerimizi paylaştık.  Kimyalarımızın uyacağını düşünerek beraber Hindistana gittik tam 17 günlük bir seyahat için. Daha geçen hafta döndük.  Süreç içinde  tartıştık, hatta ciddi krizler yaşadık. Ama hep bir yolunu bulup yol arkadaşlığı hukukunu gözeterek bir arada kaldık, ayrılmadık.  Bir süre sonra birbirimizi anladığımızı farkettik. Özellikle seyahatimizin son 5-6 günü çok uyumlu  geçti. Ve şimdi iyi birer dost olarak arkadaşlığımızı devam ettiriyor ve yeni seyahat planları yapıyoruz.
 
Bence seyahat partnerliği hiç kolay bir şey değil.  Fikir ve davranışssal ayrılıkların çıkması kaçınılmaz. Tarafların uyum gözetme, tartışma ve sorun çözme kültürleri çok önemli. Potansiyel sorunlar seyahat süresince belli süreler birbirinden uzak kalarak  ya da tarafların birbirlerine geniş özgürlük alanı bırakması ile çözülebilir. Ayrıca spontone ve bireysel karar vermeden önce mutlaka en azından nezaketen fikir sormak gerekli.
 

atilla.ipek
18 Nis 2016

Bu arada Hindistanla seyahatimle ilgili blog hazırladım. İzlenim ve anılarımı okumak istersen

http://atillaninhindistangezisi.blogspot.com.tr/

HANDE HAN
18 Nis 2016

Teşekkür ederim cevabın ve paylaşımın için Atilla :) Ne güzel!Bir arkadaş,dost kazanmışsınız bu vesileyle hem de.Aslında iyi fikir.Neden olmasın.
O zaman ben de burdan güzergahı beğenip bana yol arkadaşı olmak isteyenlere açık davette bulunuyorum

Tatiliyet
18 Nis 2016

Bence de gençken gitmek lazım. Ama kalabalık olmak Amsterdam tatilini güzelleştirir; http://www.tatiliyet.com/amsterdam-gezisi/ 

Serkan Korkmaz
18 Nis 2016

Arkadaşlar benimde tek başıma bir gezi planım var fakat vize sorunu yüzünden erteliyorum devamlı yani bu yüzden hollanda dan tomorrowland icin belcikaya gecmeyi düsünüyordum sırf vize sorun olur mu acaba diye bilet alamadım bu yaz sadece Hollanda gidebilirsem giderim vize de sorun yasatırlar mı acaba bilet felan da almadıgım icin bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim

Barış Başer
18 Nis 2016

Merhaba Hande. Hangi ay ya da dönem gitmeyi planlıyorsun?

HANDE HAN
18 Nis 2016

Merhaba barış,haziran ya da ağustos ayında düşünüyorum

Kemal Donmez
18 Nis 2016

Merhaba ,Hande yeşil pasaportum,var,sporcuyum,10 maraton koşusuna katıldım, 42 ülke gezdim,yaz-kış farketmez,sırt çantam hazır,HİPERAKTİFİMdünyanın her yerine,bende gelirim,gruba katılrım,uyumlu ve paylasimcıyım
0532 670 59 19

HANDE HAN
18 Nis 2016

Kemal bey enerjinizi sanal ortamdan bile aldık ,harikasınız =) Şimdi forumdaki postunuzu gördüm yaş olarak aradığınız profil ben değilim malesef biraz genç kalıyorum ancak  zaman içerisinde detaylar şekillenirse ve bir grup oluşursa sizinle iletişime geçeceğim.Teşekkürler

Kemal Donmez
18 Nis 2016

Hande Hanım,Merhaba
Herkesin benim için söyedıklerini sizde bana ifade ettiniz,Koşu gruplarının aranılan ve vazgeçilmez simalarından,hiperaktif bir arkadaşınızım,bunda tevazu göstermeye gerek duymuyorum,ben hep kendimi 18 yaşında hissettim...Nufus cüzdanımdaki yaşım hiç aklıma bile gelmedi...ilk defa siz bana hatırlattınız,Türkiyede bu şansa sahip olan nadir emeklilerdenim....benim bütün arkadaşlarım 30-35 yaşında ve hapsi taytlı,face sayfama girin,siz kendi gözlerinizle görebilirsiniz..
onların ifadelerine göre 45-50 gösteriyormuşum..benim asıl amacım seyahat etmek yeni yerler keşfetmek ve dostluklar kazanmak...ancak
asıl mevzumuz seyahatken konunun yaşa takılması açıkça konu dışına çıkılmasına sebeb oldu...yaş yerine 42 ülke gezmiş 12 tura katılmışsınız....10 yarımaratona katılmış bizim yaşımızdaki binlerce 
genci sollamışsınız,bunun sırrı nedir? diye sormalıydınız.... işe girmek
için sınava girip,bekleyen aday konumuna sokmanız beni açıkcası rahatsız etti...% 100 AKREP burcu erkeğiyim,burcumun özelliklerini bir zahmet okumanızı şiddetle bende size TAVSİYE ederim.
iyi yolculuklar

HANDE HAN
18 Nis 2016

Kemal bey,
Olayı şahsileştirmişsiniz siz bayağı benim sizi tanımam icin akrep burcu özelliklerini okumam yerine siz benim yazdıklarımı düzgünce okursanız böyle gereksiz yargılarda bulunmazsınız.
Benim demek istediğim;sizin seyahat arkadaşınızda aradığınız bir takım özellikler var bunları gördüm, okudum ("bayan"oda ve seyahat arkadaşı,30-45 yaşlarında,turunun yarı ücretini yada günlük zaruri ihtiyaclarını ödeyebileceğiniz) bunlar bende yok!
Yani ben sizin seyahat arkadaşınız olmaya aday bile değilim :) Sevgiler 
 

Kemal Donmez
18 Nis 2016

Hande Hanım
Hiç bir zaman ağzımdan çıkan sözleri ve yazdıklarımı inkar etmedim.
sizle birlikte zorla tatile çıkalımda demedim, yas kriterime uyan ve grup oluşursa dedim....bu sizin böyle bir etkinlik yapacagınız anlamına gelmiyor....herkese açık bunu zaten paylaştım,en az 100 kişi tarafındanda okundu,ayrıca yurt dışında görev yapmış,Amerika ve İngilterede çalışmış ve yaşamış biri olarak gerekli medeni cesaretim,tecrübem var,tek,bayla,bayanla,gupla,gençle,emekliyle,turistle yer içer,gezer eğlenirim,bu benim şu anki günlük yaşantım,yani açıkçası dünya insanıyım...akan su her zaman yolunu bulur..
Sevgi ve saygılarımla
 

Kaya Uğurcan
18 Nis 2016

MAİL ATMANIZI RİCA EDİYORUM;
ugurcankaya80@gmail.com

GÖRÜŞMEK ÜZERE...

Tutku Kantoğlu
18 Nis 2016

Instagramda @cizenbayan'ı takip ediyor musun? Ben de yalnız tatil konusunda şüpheliydim ama Elif baya bi ilham verdi bana. İzzlandaya gitti 2 haftalığına yalnız. Bence çoluğa çocuğa karışmadan yalnız seyahate çıkmalısın:)

Amsterdam yazımı da yakında yazacağım;
www.tutkuk.com

Tatiliyet
18 Nis 2016

Yalnız da tatile gitmek güzeldir. Dır dır eden kimse yok. Ama turlar tek odada kaldığınız için çok pahalıdır. Benim de en büyük sorunum bu. Bir tura neden 1000 tl fazla vereyim? Yoksa tek gitmek daha verimli. Arkadaşıma uyup da dubaiden abu dabi ye gitmedim. Keşke gitseydim dediğim bir anım var!

ÖZLEM YILDIRIM
18 Nis 2016

Tek başına Copenhagen a gitmiş biri olarak önerim özellikle gençken hostellerde kalarak tek başına seyahatin keyfini çıkarman...belli bir i-yaşın üzerinde konforuna daha fazla önem vermeye başlayacaksın...ben seninle aynı dertlerden muzdarip olup ( kimse kuzey ülkelerini tercih etmediği için pahalı olması nedeni ile ) rest çektim ve tek başıma gittim danimarkaya...hostelde de ilk kez kaldım.. çok güzel bir hosteldi ve iki pırıl pırıl genç arkadaşım oldu ( tamamen şansına sevmediğin insanlarlada karsılasabılırsın) herşey şans ama muhteşem bir deneyim olur derim ...ben yıllardır geziyorum zaman zaman arkadaşlar zaman zaman sevgili...bazen gittiğim yerde arkadaşlarım oluyor  onların yanında kalıyorum .. hepsinin ayrı keyfi var . Amsterdam çok güzel bir şehir ve neden görmek için birilerinin uygun olmasını bekleyesin :)) yolun açık olsun ..( hostel konusunda generatorhostels  bir bakın derim )

Abdullah Aydin
18 Nis 2016

merhaba bende tek başıma yaza belgrad gezisi gerçekleştireceğim. Oldukça çok bayan gezgin mevcut ve tek başına seyahat ediyorlar. bence tedirgin olmanız gereksiz. İyi eğlenceler.

gokce
18 Nis 2016

  merhaba hande,

  benim de yurt dışına tek başına çıktığım ve ilk schengen ülkesi ziyaretim Amsterdam oldu. ben de çok tedirgindim çünkü ingilizce yi çok azıcık biliyorum. pasaport kontrolünde ki gümrük polisleri çok tatlı bir bayan ve baydı. Hollanda da çok türk olduğu için şanslıydım. iletişim kuramadığımızda bir türk görevliyi aradılar ve o şekilde anlaştık. ne yazık ki dil bilmediğimden fazlasıyla oyalandığım için arkasından da valizimi buldurmak zorunda kaldım ve alandan 2-2,5 saat kadar geç çıktım ama olsun. :) 

    yani sana ilk schengen ve yurt dışı gezisi için doğru bir yer, kimseyi bekleme git derim. hem türkçe bileni rahat bulursun hem de hollandalılar sıcak insanlar.

halildnc
24 May 2016

Merhaba, aylardır yurtdışı planı yapmama rağmen sürekli çelişki içinde kaldığımdan hala bilet almış değilim. Hayatımda ilk defa yurtdışına daha doğrusu memleket dışına çıkacam. Yetiştiğim ortam sebebi ile birazda çekingenlik var mesleğim gereği(öğrenci pilotum anadolu üniversitesinde) bu çekinleği yok edip insanlarla daha rahat muhabbet kurmayı ve tatil yapmayı istiyorum. Avrupa tatili için ne zaman araştırsam yok vize için otel rezervasyonu, yok türklere karşı yapılan ekstra sorgulamalar vesayre yüzünden kafam çok karıştı. Senin içinde uygunsa, beraber gidemeyeceksek bile, en azından birbirimize araştırmalarımızı anlatırız ve arkadaş oluruz diye düşünüyorum. Mesajını bekliyorum.