Google+

Arama formu

Abdülkadir Eroğlu: “İngiltere’nin medeniyeti, düzeni ve insanların düzene riayeti mükemmel”

Son dönemde bir İngiltere seyahatiniz oldu? Gitmeye nasıl karar verdiniz? 
Oğlum Alper Eroğlu Londra’da Unilever medya direktörü olarak çalışmaktaydı. Londra’da zaten hazır bir evi var. Taşınalı da 10 ay olmuştu. Eğer bu yaz da gitmezsem 2015 yazına kalacaktı. Kışın gitmek istemedim. O yüzden onun da müsait zamanı olan 12 Ağustos’a gidişi planladık. Uçak biletim ile vize işlemleri arasında 25 gün ve yüz yüze görüşme ile uçak biletim arasında da 22 gün vardı yani vize ile ilgili süre sıkıntım vardı. Tam 21. günde vize işlemim onaylandı. Bunun için İstanbul’da özel bir şirket İngiltere adına bu işlemleri yapıyor, konsoloslukla hiç muhatap olunmuyor. Vize için Londra’dan oğlumun davetiyesi ve oturma izni ile banka hesapları; bizim için ise memur olduğumuza dair yazılar, tapularım, banka hesaplarım, ehliyet, üniversite diplomam ve uçak biletlerini ekledik.

İngiltere seyahatiniz öncesinde nasıl bir hazırlık yaptınız?
Yolculuk öncesi internetten Londra ile ilgili ve hatta İngiltere ile ilgili nereleri gezeceğime dair 15 gün inceleme yaptım. Çeşitli siteleri ve kişilerin görüşlerini okudum inceledim. Haritaları baktım. Çeşitli programlar indirdim. İngiltere’de Iphone 5s kullandım ve program olarak UBER taxi çağırma programı,  şehir rehberi olarak citymapper programı, harita olarak ise maps.me programı kullandım. Ama yeri gelmişken söyleyeyim; citymapper harika bir uygulama. Gideceğim yeri yazınca, hangi durakta kaç numaralı otobüse ya da metroya bineceğimi ve kaç durak gideceğimi gösteriyordu. Bu kadar harika bir programdı. Travel card diye otobüste ve metroda kullanılabilen ve para yüklenen kart ile 1 aylık sınırsız internetli telefon kartı aldım.

Abdülkadir Eroğlu: “İngiltere’nin medeniyeti, düzeni ve insanların düzene riayeti mükemmel”

İngiltere'de nerelerde kaldınız? Şehir içi ulaşımı nasıl sağladınız?
Oğlumun Clerkenwell Road’taki evinde kaldım. Şehir içi ulaşımda genel olarak yayaydım ve ayrıca kırmızı iki katlı otobüsleri kullandım. Londra merkezinde araçlar için ayrıca vergi varmış o yüzden Alper de araba almadı orada. Meşhur caddelerinde bisiklet park yerleri var, istediğiniz süre kadar bisiklet kiralayıp bir başka park yerine bırakabiliyorsunuz. Günlüğü 2 Sterlin idi. Londra’yı merkezden itibaren 6 halka olarak düşünmüşler. Merkezde yer alan halka, çok sakin ve sessiz; bir sonraki halka ise alışveriş ve meşhur caddelerin olduğu kalabalık bir yerdi.

Ne kadar süre kaldınız?
Londra’da iki hafta kaldım ve kaldığım süre boyunca her gün bir etkinlik yaşadım ve bu süre boyunca Londra’da trafik tıkanıklığı diye bir şey görmedim. Trafik sorununu ve dolayısıyla iş kaybını önlemişler. Durakta otobüsün kaç dakika sonra geleceği dijital göstergede yazıyor ve elindeki Iphone’da da yazıyor. 1 dakika geç kalmıyor otobüs. Bisiklet yolu, her sokak ve caddede çizilmiş ve ayrıydı. Bisikletliye de herkes saygı duyuyordu, en azından trafiği rahatlatıyor.

Abdülkadir Eroğlu: “İngiltere’nin medeniyeti, düzeni ve insanların düzene riayeti mükemmel”-1

İngiltere'de katıldığınız etkinlikler nelerdir?
Müze gibi 5 tane sanat merkezi gezdim. Etüt ve sanat merkezlerinde her yaşta insan ve çocuklar vardı. İstediğiniz konuda araştırma, inceleme, çalışma yapma şansınız var. Çocuklar için de kum parkları vardı. Katıldığım etkinliklere gelince Edinburgh’ta fringe festivali vardı. Hızlı trenle günübirlik Edinburgh yapıp o festivali gördüm. Sokaklara taşmıştı bütün İskoçya. Çok kalabalıktı. Sokaklarda sanat ve müzik etkinlikleri vardı. Bir de viski müzesine gittim. En meşhur ve iyisi diye tavsiye edilen Glenfiddich marka viskinin de tadına baktım, harika idi. Yine bir tur satın alarak Windsor Kalesi Stonehenge ve Oxford turu yaptım. Bunların içinde Stonehenge çok etkileyici idi. 5000 yıl önce yapılmış güneş tapınağı ve tamamen bizim Urfa’daki tapınağa benziyordu. Göbeklitepe ise 12000 yıl önce imiş. Stonehenge’ten daha çok etkilendim. Şehir olarak Oxford daha düzenli ve sessiz idi. 3 kattan büyük apartman yoktu. 36 üniversitesi varmış. İçlerinde girmesi en zor olan All Souls imiş rehbere göre… Yine bir gün de güneydeki deniz kenarı şehre, Brighton’a gittim. Hızlı trenleri bizimkilere göre biraz hızlı idi. 303 km sürat yapıyorlardı. Bir günümü de Greenwich’e ayırdım. Başlangıç meridyenini gördüm.

Abdülkadir Eroğlu: “İngiltere’nin medeniyeti, düzeni ve insanların düzene riayeti mükemmel”-2

İngiltere'de yeme-içme alışkanlıkları nasıl? Bize önereceğiniz yeni lezzetler var mı?
Şehre verilen su içilebiliyor. Yemek alışkanlığı İngilizlerde pek yok. İçme alışkanlığı ise daha çok bira idi. Türk kebapçıları da gördüm. Londra’da büyük bir Türk marketi de vardı. Çok pahalı bir şehir, her şey çok pahalı. İlk hafta hiçbir şey satın almadım. Taze sebze ve meyve daha pahalı. Çoğu sebze ve meyve tane olarak satılıyordu. En ucuz meyve muzdu, tanesi 20 Penny idi. Hiç alışveriş merkezi yoktu. Şehir atkestanesi ve ıhlamur ile ağaçlandırılmıştı. Herkes her yerde spor yapıyordu. Halk bu konuda bilinçli…

Abdülkadir Eroğlu: “İngiltere’nin medeniyeti, düzeni ve insanların düzene riayeti mükemmel”-3

İngiltere'de karşılaştığınız herhangi bir tehlike oldu mu?
İngiltere’de karşılaştığım tek tehlike, yaya geçitlerinde karşıdan karşıya geçerken oldu. Hem de iki veya üç defa tehlike atlattım. Araç sürenler ışık yeşil yanınca hiç yavaşlamıyorlar. Biz Türkiye’de ne olur ne olmaz diye ışıklarda gaz keseriz. Orada gaz kesme yok çünkü nasıl olsa kimse karşıya geçmeye çalışmaz diye düşünüyorlar ve gaz kesmeden ışıklardan geçiyorlar. Işık yoksa yaya için duruyor, ışık varsa yayaya saygı diye bir şey yok; kurala saygı var. Sen de yaya olarak ışık yeşil yanınca geçeceksin. Bu konu İngiltere’de bizim gibi kuralsız yaşama alışmış insanlar için büyük tehlike…

Bu seyahatinizde "asla unutmam" dediğiniz anılarınız var mı?
Edinburgh’taki fringe festivali harikaydı. Genel olarak İngiltere pek unutulacak bir yer değil. İngiltere’nin medeniyeti, düzeni ve insanların düzene riayeti mükemmel…

Son olarak İngiltere'ye gidecek olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
İngiltere’ye gidecek olanlara tavsiyem; citymapper programını kullanmaları. Seyahat kartı ile internet telefon kartı alsınlar ve yaya geçitlerindeki ışıklara mutlaka dikkat etsinler.