Google+

Arama formu

Alper Metin: “Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım”

Son dönemde bir Güney Afrika ve Botsvana seyahatin oldu? Neden bu bölgeyi seçtin?
Güney Afrika, Botsvana ve Svaziland kıtanın en güneyinde yer aldıkları için Temmuz-Ağustos aylarında kış mevsimi. Hava durumu gezmek için ideal. Güney Afrika'nın güzelliği biliniyor zaten; diğer ikisini ise az gidilen ülkeler olduğu için seçtim. Svaziland mutlak krallıkla yönetilen, az bilinen bir ülke.

Alper Metin: “Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım”
Sen gittiğin dönemde Ebola salgını var mıydı yoksa senden sonra mı başladı?
Ben oradayken Afrika'da Ebola vakaları gündeme geldi, fakat gittiğim 3 ülkede Ebola neredeyse yok; AIDS'in en fazla olduğu ülkeler. Svaziland'ın yarısı hasta ve dünyada en yüksek AIDS'li oranı bu ülkede. Yaşlı göremedim, genç ölüyorlar çünkü.  

Alper Metin: “Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım”-1

Afrika seyahatin öncesinde nasıl bir hazırlık yaptın?
Her zamanki gibi bilgi edindim, mevsime uygun giysi ve gerekli diğer eşyaları hazırladım. Seyahat Sağlığı Merkezi'ne gittim, sıtma ilacı verildi ama kullanmadım. Yazın kullanmak gerek.

Alper Metin: “Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım”-2

Afrika'da nerelerde kaldın? Pek çok yerde couchsurfing ile seyahat ettiğini biliyoruz. Afrika'da da bu tarzda mı seyahat ettin?
Afrika'da bazen Couchsurfing yoluyla, bazen arkadaşlarımda bazen de otellerde kaldım. 

Alper Metin: “Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım”-3

Ne kadar süre kaldın ve rotanı nasıl planladın?
Yaklaşık 1 ay gezdim. Günay Afrika'nın büyük kenti Johannesburg'dan başlayıp Durban, Scottburg, Hibberdene, Murchison, Marburg, Margate, Port Shepstone, Kruger, Blyde River, Nelspruit, Hazyview, Cape Town'a gittim. Sadece Johannesburg-Cape Town arası uzun mesafe uçak yolculuğum hariç, Botsvana ve Svaziland dâhil hep karayoluyla gezdim.

Alper Metin: “Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım”-4

Afrika’nın yeme-içme alışkanlıkları nasıl? Bize önereceğin yeni lezzetler var mı?
Gittiğim ülkelerin mutfaklarında hem yerlilerin hem de sömürge dönemleri nedeniyle Batı Avrupa'nın etkisi var. Yemekler büyük oranda Batılılaşmış durumda. Güney Afrika yemekleri İngiliz, Hollanda, Afrika ve Güney Asya mutfaklarının bir karışımı. İnek kuyruğu yedim, öneririm.

Alper Metin: “Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım”-5

Afrika’da karşılaştığın herhangi bir tehlike oldu mu?
Hayır, karşılaşmadım ama dikkatli davrandım. Svaziland ve Botsvana oldukça güvenli ama Güney Afrika suçun yaygın olduğu, tehlikeli bir ülke. Özellikle Johannesburg'ta sokakta yaşam yok. Her yer yüksek demir parmaklık; onun üzerinde elektrikli tel, alarm, kamera, duvar.

Videolarda izlediğimiz kadarıyla Botsvana'da bir düğüne misafir oldun. Biraz bahseder misin? Nasıl bir evlilik ritüelleri var?
Botsvana'da gittiğim düğün moderndi. Geleneksel kısmı benden önce köyde yapılmış. Modern bir ortamda olsa da onların Afrika şarkılarıyla çılgınca dans etmelerini görmek çok hoştu. 

Alper Metin: “Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım”-6

Bu seyahatinde "asla unutmam" dediğin anıların da var mı?
Büyük kentlerde kaldığım evden çıkınca kaldırımda maymunlarla karşılaşmak beni çok şaşırtsa da ev sahibi arkadaşlarım için sıradandı; bizde sokakta kedi görmek kadar normal. Kent merkezinde geyik bile gördüm. Kırsalda fil, geyik, zürafa, zebra, yaban domuzu, devekuşu gibi birçok hayvana yaklaştım. Gergedana yarım metre yaklaşıp fotoğrafını çektim.

Son olarak Afrika’ya gidecek olanlara tavsiyelerin nelerdir?
Afrika'nın koşullarını iyi öğrenip hazırlıklı olmalarını tavsiye derim. Afrika bir bütün değil elbette, risk oranı ülkeye göre değişiyor. Örneğin Tanzanya ve Ruanda oldukça güvenliyken, Kongo veya Nijerya'ya gitmeye niyetlenenlere 3 kere düşünmelerini öneririm.