Google+

Arama formu

Ayşe Tolga: “Seyahat insanın kendisi için yapabileceği en büyük yatırım, çünkü seyahat ettiğinizde aynı zamanda kendi içinizde bir yerlere gitmiş oluyorsunuz.”

1- Sizi oyuncu ve iyi yaşam uzmanı olarak tanıyoruz. Ama biz Ayşe Tolga’nın bir seyahat tutkunu olduğunu da biliyoruz. Seyahatin hayatınızdaki yeri nedir?

Bence seyahat bir insanın kendisine yapabileceği en büyük yatırımlardan bir tanesi. Çünkü seyahat ettiğinizde aynı zamanda kendi içinizde de bir yerlere seyahat ediyorsunuz. Bilmediğin bir yere gitmek, daha önce hiç deneyimlemediğin bir coğrafyada olmak benim için önemli. O yüzden seyahat alıştığım standardıma yakın değil dediğim gibi bilmediğim bir coğrafya olmalı.
Son 1 senedir yoğun tempodan dolayı çok fazla seyahat edemiyorum ama 2000-2010 seneleri arasındaki dönemde çok yoğun seyahat ettim.

Ayşe Tolga: “Seyahat insanın kendisi için yapabileceği en büyük yatırım, çünkü seyahat ettiğinizde aynı zamanda kendi içinizde bir yerlere gitmiş oluyorsunuz.”

2- En sevdiğiniz seyahat destinasyonları hangileri?

En sevdiğim destinasyonlar değişiyor açıkçası. Çünkü yoğun tempom ve iş hayatım beni bazen zorlarsa Avrupa’ya gidip bir hava almayı, nefes almayı seviyorum. Avrupa’da sevdiğim destinasyonlar genelde Barselona ve Londra. Onun dışında gitmek istediğim yerler ise İrlanda ve İskoçya. Bu aralar sanıyorum biraz Uzak Doğu’ya ama Vietnam, Bali gibi yerlere gitmek istiyorum.

Ayşe Tolga: “Seyahat insanın kendisi için yapabileceği en büyük yatırım, çünkü seyahat ettiğinizde aynı zamanda kendi içinizde bir yerlere gitmiş oluyorsunuz.”-1

3- Seyahatleriniz sırasında başınıza gelen en enteresan olay nedir?

Bir tanesi Peru’dayken Machu Picchu ‘ya gittiğimde tek başıma çıkmak zorunda kalmam. Biz 16 kişilik bir Türk grubuyla gitmiştik. O zaman erkek arkadaşım da yanımdaydı. Fakat Machu Picchu’nun çok yüksek olmasından dolayı gruptaki birkaç kişi erkek arkadaşım dahil bir kısım insan çıkamadı. 2,5 saatte çıkılacak yeri ben 1 saatte tek başıma çıkmıştım. Bu çıkış bayağı zor bir dağ yoluydu. İnsanların bayağı tırmandığı, zorlandığı, deliklerden geçtiği bir yoldu. O zaman bana yolculukta çok yaşlı bir İrlandalı çift de eşlik etmişti. Bu çok güzel bir şeydi.

Sonra bir de, 3 hafta tek başına Tayland’da kalmak da güzel bir deneyimdi. 3 hafta boyunca hiç bilmediğim bir yerde kalmam. Orada bir Vinyasa Meditasyonu sırasında manastırdaki rahibelerden bir tanesinin Türk olması çok ilginçti.

Ayşe Tolga: “Seyahat insanın kendisi için yapabileceği en büyük yatırım, çünkü seyahat ettiğinizde aynı zamanda kendi içinizde bir yerlere gitmiş oluyorsunuz.”-2

4- Seyahat sırasında “iyi yaşam” düzenini devam ettirmek zor olmuyor mu? Bu konuda okuyucularımıza tavsiyeleriniz nelerdir?

Seyahat sırasında zor olmuyor. Tam tersi, çünkü orada daha fazla dikkat ediyorsun. Markete gidebiliyorum eğer çok emin değilsem. Genelde Hindistan gibi hijyeninden rahatsız olduğunuz yerlerde bile taze meyve bulmanız çok kolay. O yüzden ben genelde iyi yaşam değil de oraların yerel yemeklerini her şekilde yemeyi tercih ediyorum; çok kızarmış değilse. Ama yanımda sebze, meyve olduktan sonra her yerde iyi yaşam deneyimi oluyor.

Ayşe Tolga: “Seyahat insanın kendisi için yapabileceği en büyük yatırım, çünkü seyahat ettiğinizde aynı zamanda kendi içinizde bir yerlere gitmiş oluyorsunuz.”-3
 

5- Sizce seyahat iyi yaşamın bir parçası olarak düşünülebilir mi? Seyahat etmek yaşam kalitesini yükseltir mi?

 

Seyahat bence tabii ki iyi yaşamın bir parçası. Çünkü bizim için iyi yaşam demek yaşam kalitesinin içerisindeki kişisel kalitemizin artması demek. O yüzden seyahat etmek çok önemli.

 
Ayşe Tolga: “Seyahat insanın kendisi için yapabileceği en büyük yatırım, çünkü seyahat ettiğinizde aynı zamanda kendi içinizde bir yerlere gitmiş oluyorsunuz.”-4

6- Aynı zamanda bir annesiniz. Geçen sene çocukla seyahat üzerine bir makalenize denk gelmiştik. Çocukla seyahat için önerebileceğiniz rotalar hangileri? Seyahatin çocuklara kattıklarını bir de okurlarımız için paylaşabilir misiniz?

Çocuklarla seyahat etmek için özel bir rota olduğunu düşünmüyorum. Ama tabii ki güvenlik ve başka şeyler açısından Uzak Doğu değil de Hindistan’a çocukla gitmenin çok rahat olmayacağını düşünüyorum. Biraz kaotik yerler. Çok sıcak yerler, çok tropik yerler de öyle. Keza orada kendi metabolizmamız daha sağlam dursa da çocuklarımızı koruyamayabiliriz. Her türlü sıtmasından bağırsak enfeksiyonlarına kadar zor durumlar çıkabilir. O yüzden biraz zor aslında aşırı sıcak yerler. Ama ben Can Yael’la her yere gitmeyi seviyorum. Gerçi biraz büyüdü, şimdi daha kolay herhalde seyahat etmesi. O yüzden keyifli.

Ayşe Tolga: “Seyahat insanın kendisi için yapabileceği en büyük yatırım, çünkü seyahat ettiğinizde aynı zamanda kendi içinizde bir yerlere gitmiş oluyorsunuz.”-5

Etiketler