Google+

Arama formu

Begüm Güneri: “Her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem eksik kalırım”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. 25 yaşındayım. Uluslararası bir örgüt olan FİJET'e (World Federation of Travel Journalists and Writers) bağlı olarak Türkiye ayağı olan ATURJET'e 2009'dan beri üyeyim. Turizm yazıları yazıyorum. Anneannem turizm yazarı idi, gezmenin önemini ve bunu yazmakla birleştirmenin güzelliğini ondan öğrendim. 17 yaşımdan beri farklı sektörlerde çalışıyorum, bu süre zarfında her zaman gezmeye zaman olabildiğince vakit ayırdım.

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek bana bazen çok tanıdık geliyor, yeni bir yere gidiyorum ancak “daha önce buradaydım” hissine kapılıyorum. Bazen de gittiğim yerlere öyle yabancılaşıyorum ki bu da benim için ayrı bir zevk oluyor. Her iki durumda da keşfediyorum, lakin başka hislerle… Gezmenin hayatımdaki yeri normalize olmuş durumda, ancak her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem (tabii bunlar illa yurt dışı olacak diye bir şey yok) eksik kalırım.

Begüm Güneri: “Her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem eksik kalırım”

Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz?
Şimdiye kadar 12 ülke gezdim.
 
Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Gittiğim her yerin ayrı ayrı etkilendiğim tarafları oldu, ama en sevdiğim yer Slovenya'dır.

Begüm Güneri: “Her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem eksik kalırım”-1

Gezdiğiniz ülkeler arasında tekrar gitmek istediğiniz bir ülke var mı?
Hepsine tekrar gitmek isterim : ) Bir kitabı aradan seneler geçtikten sonra okuduğunuzda o kitapta çok başka şeyler bulabilme ihtimaliniz çok fazladır. Gezdiğiniz yerlerde de bu böyle bana göre… Seneler içerisinde kendinize kattıklarınızla hayat görüşünüz ve gelişen bakış açılarınız ile gittiğiniz bir yerde çok farklı duygular yaşayabilirsiniz. Bu yüzden cevabım, belki mümkün olmasa da hepsi…
 
Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Grupla seyahat ettiğimde oluyor, tek gittiğimde… Gittiğim yerde eğer bir kongreye, eğitime veya akademi gibi bir şeylere gitmişsem orada gruplarla da buluşuyorum.

Begüm Güneri: “Her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem eksik kalırım”-2

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Kafama göre : )

Seyahat öncesi nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?
Pasaportumu aldığıma emin olduktan sonra diğer işlerle pek ilgilenmiyorum. Seyahate çıkmadan önceki gün bavulumu yaparım o kadar… Hatta bana lazım olan şeyleri unuttuğumu fark ettiğimde çok eğlenirim.

Begüm Güneri: “Her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem eksik kalırım”-3

En son nereye gittiniz? 
En son Slovenya'ya gittim. 2 senede bir gidiyorum.

Sırada neresi var?
Kuzenim Japonya'ya taşındı. Eğer her şey planladığım gibi giderse sırada Tokyo var : ) 

Seyahatleriniz sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Her zaman tanışıyorum. Anlatacağım olay pek enteresan değil ama beni etkileyen bir olaydı… Slovenya'nın Maribor kentinde, Slovenyalı bir kız ile tanışmıştım. Orada özel bir firmada çalışıyordu. “Nerelisin” dedi “Türkiye” dedim, “Hiç geldin mi?” “Evet, orada "Ç" ile başlayan bir yere gelmiştim, gönüllü çalışmalarda bulunmuştum” dedi. Düşündüm, “Çankırı mı?” diye sordum. “Evet!” dedi. Türkiye'de yaşayan gençler olarak kaçımız ülkemizde bir yerlere gittik de gönüllü çalıştık... Çok etkilenmiştim!

Begüm Güneri: “Her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem eksik kalırım”-4

Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde bu durumu nasıl belirliyorsunuz, yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
Ben maalesef seyahatimin ilk iki günü pek yemek yiyemiyorum hava değişiminden olsa gerek… Gezginlerin aksine de yeni şeyler denemeye çok açık değilimdir : ) Hiçbir şey yiyemezsem giriyorum hamburgerciye maalesef, domuz eti de yemediğim için biraz seçici olmam gerekiyor.

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs. 
Ben biraz lüks seviyorum. Her zaman otelde kalırım. Arkadaşlarımda da kalırım gayet tabii…

Begüm Güneri: “Her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem eksik kalırım”-5

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Amerika hayal kırıklığı idi diyebilirim… Tamamen olmasa da birçok yönden öyleydi. Herhalde filmlerin etkisinden olacak : ) Ama dediğim gibi, tekrar gidince başka hislerle döner insan…

Begüm Güneri: “Her yıl 3-4 destinasyon gezmez isem eksik kalırım”-6

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Hayır düşünmedim. Ülkemi seviyorum. Ama Bled Gölü kıyısında Slovenya'dan bir yer almayı bazen düşünürüm. Yine de bizim ülkemiz çok daha güzel… Tabii biz onu korudukça...

Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Öncelikle 1 yıl boyunca ne kadar çok yere gideceğim değil, gittiğim yerlerde ne kadar kaliteli ve güzel zaman geçireceğim önemli… Latin Amerika'ya giderim; Brezilya, Arjantin, Şili, Ekvador derken 3 ay orada geçiririm. Rusya Federasyonu içerisinde bulunan Türk Bölgeleri'nin hepsinde uzun uzun kalırım, kültürleri öğrenirim, hatta konuşulan Türk dillerini bile öğrenmek isterim. Türk Bölgeleri seyahatime 6 ay ayırırım... Diğer 3 ayımı da Japonya'da, Japonların o harika kültürlerini öğrenerek geçiririm.
  
Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeliler?
Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyem; kimseye maddi anlamda bağlı olmadan hareket etmeleri… Biraz değişik bir tavsiye ancak geriye baktıklarında kendi başardıklarını görünce seyahatlerinin her bir saniyesinden çok fazla keyif alacaklardır. Gidecekleri ülke için kısa bir araştırma yapmak ve işlerine yarayacak, oranın lisanında birkaç kelime ve cümle öğrenmek de faydalı olacaktır.