Google+

Arama formu

Burak Balçık: "Gezmek, şehrin sadece en bilinen yerlerini gezmek değil, yerel hayata tanıklık etmektir."

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Sabah.com.tr'de Görsel Yönetmen olarak çalışıyorum, Yaşım 31. İlk seyahatimde 13-14 yaşlarında Kıbrıs'a gittim. O günden beri seyahatlerimi genellikle  yurtdışına düzenliyorum.

Sizce "gezmek, görmek" nedir? Hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?
Bence gezmek, gittiğim şehrin en bilinen yerlerini gezmekten ziyade, yerel hayata tanıklık edip kısa sürede de olsa onlardan biriymiş gibi hissederek dolaşmaktır.

Kaç ülkede bulundunuz?
İngiltere'den Küba'ya, Hollanda'dan İtalya'ya yaklaşık 30 ülkeyi gezdim.

En beğendiğiniz, unutamadığınız şehir neresiydi?
Tatil, deniz, kumdan bahsedersek tabiki de Maldivler'den daha güzel bir yere henüz gitmedim. Orada adeta cennette gibisin. Şehir gibi şehir ise, bence Londra'dır. Ancak unutamadığım şehir Havana.

En son neredeydiniz?
En son geçen ay Belgrad'a gittim. İstanbul'da hava 18 derece iken orada 5 dereceydi. Çoğu Avrupa şehri gibi kesinlikle yazın gidilmesi gereken bir yer.

Bir sonraki durak neresi olacak?
Şimdilik ilk hedefim Güney Afrika'ya gitmek. Ancak ucuz uçak bileti yakalarsam araya yakın bir durak da alabilirim. En büyük hedefim ise Antarktika'ya gitmek.

Burak Balçık:

Gideceğiniz ülkeleri neye göre belirlediniz? Nasıl seçtiniz?
Gidilecek mevsim ve yerel hava koşulları ilk belirleyici özellik. Ardından ulaşım aracının maliyeti. Ancak en büyük sıkıntı gitmek istediğiniz ülkenin vizesiyle uğraşmak. Evimdeki dünya küresinden seçip gittiğim yerler oldu. Yurtdışı tatilleri iyi planlandığında yurtiçinden daha ucuz fiyatlara gelebiliyor.

Konaklamanızı nasıl yaptınız?
Aslında bu gideceğiniz ülkeye ve size eşlik eden kişilere göre değişkenlik gösterir. Tek başıma çıktığım seyahatlerde genellikle hostellerde kalmayı tercih ederim. Çünkü şehrin tam merkezinde hem ekonomik hem otel konforunda ve güvenilir yerler bulmak mümkün. Doğru tercih yapıldığında hostelde kalmak otelde kalmaktan daha keyifli. Ayrıca daha pratik. Avrupa haricindeki ülkelerde ise hiç hostelde kalmadım. Ummadığınız ülkelerde çok ucuza muhteşem oteller bulabiliyorsunuz. Genelde tüm organizasyonu kendim yaparım ancak birlikte gideceğim kişilere onaylatmadan otel seçimini yapmam. (Otel kötü çıkarsa ihale bana kalmasın :))

Size "Onca yol gelmeye değmedi" dedirten, sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Tam olarak "hayalkırıklığı" ve "onca yola değmedi" diyemesem de, Phuket sanıldığı gibi bir tatil cenneti değil diyebilirim. Kartpostal görüntüsü bazı küçük adaları haricinde yalan. Cazip noktası ise çok ucuz ve ilginç bir yer olması.

Burak Balçık:

Seyahatleriniz sırasında yaşadığınız ilginç olaylar var mı?
Hemen hemen her seyahatte ilginç olaylar yaşıyorum, örnek vermem gerekirse, 2006 yılında Küba'ya gittiğimde havalimanında şüpheli olduğum gerekçesiyle 4 saat havalimanında sorguya tutulmuştum. "Tek başına burada ne işin var, uyuşturucu mu getirdin" gibi sorular...

İlerleyen zamanlarda yurtdışında yerleşmek istediğiniz bir şehir var mı?
Yurtdışında hiç yaşamak istemedim. 15 günden fazla da kalmışlığım yoktur. Tatilimi yapar, gezer gelirim.

Sizce de "çok gezen" mi bilir?
Çok gezen, okumadan gittiği yerlerde birçok noktayı atlayabilir. En çok, gezeceği yeri önceden okuyan bilir. Ancak araştırmayı ve öğrenmek için ekstra çaba sarfetmeyi sevmiyorsanız rehber eşliğinde turla gezmekte fayda var.

Burak Balçık:

Gezginlere mutlaka görmeleri gereken bir yer olarak nereyi tavsiye edersiniz?
Aslında gezdiğim yerler hep mutlaka görülmesi gereken yerlerdi. Ama şöyle ayrımlar yapabilirim.

Eğlence arayana: Amsterdam
Düzen arayana: Singapur
Sakin bir yaşam arayana: İtalya'nın köyleri