Google+

Arama formu

Dilek Çay: “Gezmek, hayatın ta kendisi”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Doğma büyüme 91 İzmirliyim. Şu anda geçici olarak Ayvalık’tayım ama yakın zamanda güzel memleketime tekrardan kesin dönüş yapacağımı umuyorum. Öte yandan, seyahat tutkusu aslında çocukluğumdan beri vardı içimde ama bir yönlendirmem vs olmadığından sanırım bu tutkunun kendimce ismini o zamanlar pek koyamadım. Ardından büyüdükçe gelişti olaylar tabi. Ailem ile her gittiğimiz yerde yerimde duramaz illa bir çevreyi araştırır, keşfe çıkar ve merak ederdim. Gezip, gördüğüm ve fotoğrafladıklarımı insanlarla paylaşmak istediğim için 14 Haziran 2011 tarihinde en sonunda Seyyah Elma’yı kurmaya karar verdim. O zamandan bu zamana aktif olarak bloğumda yer alıyor ve insanlara yararı olması açısından kültür sanatta dâhil çeşitli konularda paylaşımlar yapıyorum.
Dilek Çay: “Gezmek, hayatın ta kendisi”
Ayvalık
 
Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Kesinlikle hayatın ta kendisi diyebilirim. Seyahat etmek bir nevi yaşamın kalbine dokunmaktır bana göre. Her zerreyi düşünmek, insanlarla samimi ve yalansız bir şekilde yakın olabilmek ve en güzeli de her şeyi olduğu gibi görebilmektir. O yüzden seyahat benim hayatımdan hiç çıkmayacak ve şu hayatta en ama en çok severek yaptığım olayımdır.
Dilek Çay: “Gezmek, hayatın ta kendisi”-1
Ayvalık
 
Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Genelde hem rahatlık, ekonomik ve hem de karar verebilmenin özgürlüğü açısından tek seyahatleri tercih ediyorum. Ama “biz her şeyi birlikte yaparız, çokta iyi anlaşıyoruz” diyebileceğiniz ve en önemlisi de bundan “emin” olduğunuz bir arkadaşınızı da yanınızda götürmek tabii ki seyahatinizin hiç kuşkusuz ki en güzel anılarından biri olacaktır.
Dilek Çay: “Gezmek, hayatın ta kendisi”-2
Yozgat
 
Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Kesinlikle merak ve duruma göre değişiyor bu konu. Bazen merakımın kurbanı olur 2-3 saat araştırma yaparım, bazense ansızın pat diye çıkıveririm evden. O anki ruh halime bağlı.
 
Son olarak yaptığınız rota neresiydi?
Geçtiğimiz Ağustos ayı içinde Cunda Adası’ndaydım ve adeta ayaklarım çatlayasıya kadar gezerek ve fotoğraflayarak talan ettim adayı. Gerçekten harika ve unutulmaz bir gündü benim için.
Dilek Çay: “Gezmek, hayatın ta kendisi”-3
Cunda
 
Dilek Çay: “Gezmek, hayatın ta kendisi”-4
Cunda
 
Sırada neresi var?
Önümüzdeki yaz artık kısmetse çok değerli bir grup ile İran, Gürcistan rotasında Batum üzeri Ukrayna ya da Rusya ülkelerini düşünüyoruz.
 
Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs.
Konaklama olarak genelde en iyisi bana göre kamp kurmaktır ama bunun yanında sağlam bir alternatif olarak elbette uygun ve ekonomik seyahat için Hosteller de çok iyi bir unsurdur.
 
Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Şu ana kadar hiç olmadı. Açıkçası olaylara biz gezginlerin gözünden baktığımız ve kabullenerek gittiğimiz için bence “hayal kırıklığı”nın zaten bundan sonra da olacağını sanmıyorum.
Dilek Çay: “Gezmek, hayatın ta kendisi”-5
İstanbul
 
Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Aslında hayat şartları neticesiyle Kuzey Avrupa ülkeleri desem…:) Tabii birde beğendiğim ve sempati duyduğum içi Macaristan da Budapeşte ve Szeged şehirleri vardı aklımda ama henüz hepsi hayal aşamasında.
 
Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Oy oy…:) güzel bir soru. Kesinlikle gezmek olurdu. Çünkü hayat böyle yaşanır. Evvela ülkemi bitirirdim, bu kesin. Ardından Kanadalı Mike Spencer Bown gibi olurdum sanırım. 23 yıl veyahut belki de daha geç dönerdim evime.

<<<<<<<