Google+

Arama formu

Erol Şahin: “Tiflis, Batum gibi şehirlerin yanında Kafkasları da mutlaka rotanıza ekleyin”

Son dönemde bir Gürcistan seyahatiniz oldu? Gitmeye nasıl karar verdiniz? 
Gürcistan’ı ilk olarak 2008 yılında sadece Batum şehrini gezerek gezme imkânım olmuştu, daha sonraları düzenlediğim Karadeniz turlarına Batum’u da ekleyerek birçok kez seyahat ettim. Ancak son seyahatim kişisel olduğu için daha detaylı oldu. Tiflis ve özellikle Svaneti-Mestia bölgesi ilgimi çekiyordu. Tiflis’e çok uygun uçak bileti bulmam da karar vermemde etkili oldu.
 
Gürcistan seyahatiniz öncesinde nasıl bir hazırlık yaptınız?
Seyahat öncesinde rotamda yer alan Tiflis, Sighnagi, Mtsheta, Gori, Borjomi, Ahıska ve Mestia bölgesi için konaklama yerlerinin ve gezilecek yerlerin listesini detaylı haritalarla çıkardım. Toplu taşıma ve yürüyebileceğim yerlerin detayları bana oradayken çok kolaylık sağladı.  Diğer rutin hazırlıklardan sırt çantası, fotoğraf makinesi vs. gibi hazırlıkları yapıp yollara düştüm.

Erol Şahin: “Tiflis, Batum gibi şehirlerin yanında Kafkasları da mutlaka rotanıza ekleyin”

Gürcistan'da nerelerde kaldınız? Şehir içi ulaşımı nasıl sağladınız?
Tiflis’te 1 gece kalacaktım ancak rotamda olmayan Sighnaghi’yi ekleyince Tiflis’i gezmek kolay oldu ve hoşuma da gidince 2 gece kalmayı tercih ettim. Diğer günler de Mtsheta, Gori gezip Borjomi’de 1 gece ve Ahıska’da 1 gece kaldım. Sonra rotamı kuzeye Kafkaslara çevirdim. Gürcistan’ın Svaneti-Mestia bölgesi beklediğimden daha hayranlık uyandıracak derecede doğal ve güzeldi. 5 gece burada kalıp günübirlik yürüyüşler gerçekleştirdim. Buradan Batum’a uğrayıp seyahatimi sonlandırarak Türkiye’ye giriş yaptım.
 
Ne kadar süre kaldınız?
10 gün kaldım.
 
Gürcistan'da katıldığınız etkinlikler nelerdir?
Tiflis’te şehir merkezindeki kültürel gezilerin yanında tepelerine kurulmuş olan teleferik ve füniküler etkinliği oldukça güzeldi. Mestia bölgesindeki at ve jeep safari etkinlikleri de bir hayli hesaplı ve çok keyifliydi.

Erol Şahin: “Tiflis, Batum gibi şehirlerin yanında Kafkasları da mutlaka rotanıza ekleyin”-1

Gürcistan'da yeme-içme alışkanlıkları nasıl? Bize önereceğiniz yeni lezzetler var mı?
Gürcistan’da hemen hemen her bölgede özel üzüm bağları ve bu bağlardan elde edilen değişik tatlarda şaraplar üretilmekte. Yine çeşit çeşit peynirleri de tatmanızı kesinlikle tavsiye ederim.
 
Gürcistan'da karşılaştığınız herhangi bir tehlike oldu mu?
Gerek şehir gezimde gerekse dağlık bölgelerde hiçbir tehlike veya sorun ile karşılaşmadım.

Erol Şahin: “Tiflis, Batum gibi şehirlerin yanında Kafkasları da mutlaka rotanıza ekleyin”-2

Bu seyahatinizde "asla unutmam" dediğiniz anılarınız var mı?
Mestia bölgesinde; tüm yıl Avrupa’nın en yüksek köyü Ushguli’de 2000 metre yükseklikte yaşayan, Svan tuzu satan ve akıcı bir şekilde Türkçe konuşan çocuklarla ettiğim sohbeti asla unutamam. Meğerse TV’de izledikleri Türkçe dizilerden bir hayli kelime öğrenmişler.

Erol Şahin: “Tiflis, Batum gibi şehirlerin yanında Kafkasları da mutlaka rotanıza ekleyin”-3

Gürcistan’a gidecek olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Yoğunluk nedeniyle Batum-Sarp sınır kapısını mümkün olduğunca erken veya geç saatlerde geçmenizi tavsiye ederim. Tiflis, Batum gibi şehirlerin yanında Kafkasları da mutlaka rotanıza ekleyin. Şimdiye kadar seyahat ettiğim 30’a yakın ülke ve 500’e yakın tatil destinasyonundan ilk 5’e tereddüt etmeden aldığım bir bölgedir Svaneti-Mestia.