Google+

Arama formu

Gökhan Dikmen: “Dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek temel felsefemdir”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1989 yılı Federal Almanya doğumluyum. Annem çok uzun seneler boyunca Hollanda ve Almanya'da yaşamış. Babamın mesleği sayesinde 8-9 farklı şehirde bulunduk. Herhalde seyahat tutkum buradan geliyor. Haziran 2014’te Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldum. Seyahat etmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni insanlarla tanışmayı çok seviyorum.

Gökhan Dikmen:  “Dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek temel felsefemdir”

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek, yeni kültürlerle tanışmak, dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek ve dünyanın bize ait olduğunu bilmek temel felsefem. Seyahat planı yaparken çok düşünmem. Herkes gibi ucuz uçak bileti bulduğum zaman eğer müsaitsem giderim. Umarım gelecekte yine bol bol seyahat edebileceğim bir hayatım olur. Kısacası seyahat hayatımda çok önemli bir yer tutuyor.

Gökhan Dikmen:  “Dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek temel felsefemdir”-1

İtalya gezinizde hangi şehirlerde bulundunuz? Sizi en çok hangi İtalya şehri etkiledi?
İtalya gezimde Roma, Milano ve Torino şehirlerinde bulundum. “Her yol Roma'ya çıkar” sözünü okuduktan sonra biletimi aldım ve 48 saat içerisinde Roma'daydım. Roma çok tarihi bir şehir, şehrin her köşesi ve her detayı çok hoşuma gitti. Vatikan'a hayran oldum diyebilirim.

Gökhan Dikmen:  “Dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek temel felsefemdir”-2

Birkaç yıl önce yapmış olduğunuz Work & Travel ile Amerika deneyimi nasıldı? Bizimle tecrübelerinizi paylaşır mısınız?
2011 yılında Work & Travel ile Amerika'ya gittim. Wisconsin eyaletinin Dells şehrinde bir su parkında cankurtaran olarak çalıştım. Bu program ile gidecek arkadaşlara bir tavsiye vermek istiyorum. Kendilerine yardımcı olacağı şirketi çok iyi seçmeleri gerekiyor. İsmini vermek istemiyorum ama benim seçtiğim şirket kalınacak yeri ayarladığını söylediği halde ayarlamamıştı ve o şirket ile giden herkes telef olmuştu. 2 gün dışarıda yatmıştık. Su parkında çalışmak keyifli her türlü insan ile tanışıyorsunuz. Wat'ın en güzel yanı dünyanın her yerinden bu program ile gelmiş gençlerin olması. Şahsen Ekvador, Bulgaristan, Ukrayna, Dominik Cumhuriyeti'nden pek çok arkadaşım oldu ve hala konuşuyoruz. Pay Check'leri iyi biriktirip sonra gezip dolaşmak, alışveriş yapmak işin en keyifli tarafı.

Gökhan Dikmen:  “Dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek temel felsefemdir”-3

Birkaç kez Dubai seyahati yaptığınızı belirtiyorsunuz, Dubai’nin sevdiğiniz ve sevmediğiniz tarafları neler oldu?
Dubai çok kozmopolit bir yer haline gelmiş. Sevdiğim tarafı; bir çölü yaşanılacak hale getirmiş Arap Emirlikli vatandaşlar. Özellikle çöl safarisi, Burj Khalifa ve Dubai Mall hoşuma giden yerler. Hoşuma gitmeyen tek şey; gizli bir toplumsal piramit oluşmuş. En altta kalkınmamış ülkelerden gelen ve boğaz tokluğuna çalışan işçiler; orta kesim nispeten daha gelişmekte olan ülkelerden gelen yöneticiler, amirler; en üstte ise Araplar, Amerikalılar ve İngilizler. Bu ayrımı görmemek imkânsız.

Gökhan Dikmen:  “Dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek temel felsefemdir”-4

Son geziniz olan Nepal ile ilgili bize neler anlatabilirsiniz, sanıyoruz ki farklı deneyimler yaşadınız? Nepal’e seyahat etmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler olur?
Nepal, yaptığım seyahatlerde çok özel bir yere ait. Nepal'e gitmeyi, Himalayalar’ı görmeyi çok istiyordum. Hep kendi kendime dediğim “Umarım Himalayalar hayallerimdeki kadar büyüktür” sözü beni motive etti. Üniversiteden mezun olunca kendimi ödüllendirdim ve oraya gittim. Dünyanın bambaşka bir yer olduğunu, insanların ne şartlar altında yaşadığını, nelere taptığını, neler yediklerini, dışarıdan gelen insanlara bakış açılarını gördüm. Özellikle cenaze törenleri beni en çok etkileyen şey oldu. Bir insanın bir anda küllere dönüşmesi her gün görülebilecek bir şey değil. Bence çok fazla şey ummadan herkes buraya gitmeli.

Gökhan Dikmen:  “Dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek temel felsefemdir”-5

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Şu sıralar böyle bir planım var. Hayalimdeki işi kapamazsam Güney Amerika'ya yerleşmeyi düşünüyorum. Ailem de beni bu konuda destekledi. Umarım yeni yazılarımı bambaşka yerlerden sizlerle paylaşırım.

Gökhan Dikmen:  “Dünyanın sadece yaşadığımız yerlerden ibaret olmadığını bilmek temel felsefemdir”-6

Sıradaki seyahat planınız nereye olacak?
Sırada askerlik var. Şubat ayında büyük bir mucize olmazsa askerliğimi yapmak için tahmin ediyorum ki 5,5 ay süresince aranızda olamayacağım. Askerden dönünce biraz kafa toparlamak için ve biraz da eğlenmek için Tayland seyahati düşünüyorum. Daha sonra da Güney Amerika'ya yerleşme planımı uygulayacağım.