Google+

Arama formu

Hasan Özkapıcı: “Yanımda Fotoğraf Makinem Olduğu Sürece Diğer Eşyalar Detay”

Öncelikle sizi tanıyalım. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1968 yılında Ankara’da doğdum. Evliyim ve 8 aylık bir kızım var. Bankacı olarak başladığım iş hayatında, birçok firmada yönetici olarak çalıştıktan sonra 2009 yılında kendi şirketimi kurup Danışmanlığa başladım. Kendime ait ve Danışmanlık gibi esnek bir işimin olması nedeniyle gezme konusunda işim hiçbir zaman sorun olmadı. 1992 yılından beri fotoğraf çekiyorum ve kendimi “Ülke Fotoğrafçısı” olarak görüyorum. 35 ülke, 300’den fazla şehir ve kasaba yine yüzlerce köy gezdim. Seyahat ettiğim bu yerlerde hep fotoğraf çektim ve arşivimde 250.000’den fazla fotoğraf bulunuyor.

Peki bir gezgin misiniz? Gezmek sizin için ne ifade ediyor?
Kesinlikle gezgin olduğumu düşünüyorum. Bazen gezdiğim için mi fotoğraf çekiyorum, fotoğraf çektiğim için mi geziyorum diye sorsam da gezmeyi, özellikle de yalnız gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi çok seviyorum.

İlk gezinize çıkma kararını nasıl verdiniz ve yalnız mı çıktınız?
İlk gezimi 1987 yılında 19 yaşındayken İngiltere’ye gerçekleştirmiştim. 1 ay kaldığım İngiltere’de, Londra’dan araba kiralayıp bir Türk arkadaşımla 10 gün boyunca Devon bölgesini köy köy gezip fotoğraf çekmiştim. O zaman öğrenciydik ve bütçemiz sınırlıydı. Bu nedenle de 10 süresince arabada yatıp uyumuş, sadece sandviç yiyerek gezmiştik. Ama çok eğlendiğim bir yolculuk olmuş, hatta daha sonra yaptığım tüm yolculukların formatını da bu gezi oluşturmuştu. Şu anki gezilerimde de araba kiralayıp çok fazla nokta gezmeyi, bu yolculuktaki tecrübem sağlamıştır.

Hasan Özkapıcı: “Yanımda Fotoğraf Makinem Olduğu Sürece Diğer Eşyalar Detay”
Prison Adası
 
Kaç ülke gezdiniz ve sizi çok etkileyen, tekrar gitmek isterim dediğiniz bir ülke oldu mu?
Aralık ayının başında gittiğim İsviçre ile toplam 35 ülke gezmiş oldum. Tanzanya’yı tekrar görmek isterim.

Seyahate bir takım beklentilerle mi çıkarsınız (tarihi eserler, müzeler görmek gibi)? Yoksa ilk düşünceniz sadece gezip görmek, keşfetmek mi olur?
Çok ani karar verip gittiğim için genelde beklentim olmaz ama asıl amacım fotoğraf çekmek olduğu için keşfetmek daha baskın oluyor.

Anlaşılan aynı zamanda bir fotoğraf tutkunusunuz. Peki, son gezinizi nereye gerçekleştirdiniz? Seyahat bir alışkanlık yaratıyor mu dersiniz?
Son gezim İsviçre (2013 Aralık). Yılda minimum 3 kez yurt dışı yolculuk yaptığıma bakılırsa, evet alışkanlık yaratmış gibi görünüyor, diyebilirim. ☺

Hasan Özkapıcı: “Yanımda Fotoğraf Makinem Olduğu Sürece Diğer Eşyalar Detay”-1
Galler
 
Seyahat edeceğiniz bölgeleri gitmeden önce araştırıyor musunuz? Hangi kaynaklardan yararlanıyorsunuz?
Genelde detaylı araştırma yapmak değil de Google/Görseller’e girerek ülke ismi yazıyorum. Çok güzel fotoğrafların olduğu yerleri not alarak oraları gezmeyi tercih ediyorum.

Gezmeye yeni başlayacak ya da yurt dışına çıkacak kişilere nereden başlamalarını ve seçecekleri yerde neye dikkat etmelerini önerirsiniz?
Öncelikle “pahalı” önyargısından kurtulmaları gerekiyor. Artık bazı havayolu şirketleri ucuza uçuş gerçekleştiriyor. Gezmek isteyenlerin, çok büyük arkadaş gruplarıyla gitmek yerine daha küçük grupları tercih etmelerini öneririm. Bu durum, çıkacak bir tartışmayı ve gereksiz problemleri de önleyecektir. İlk gezilerini turla yapabilirler; bu en azından acemiliklerini üzerlerinden atmalarını sağlayacaktır.

Seyahat planlarınızı yaparken tur programlarını dikkate alır mısınız? Ekonomik bir tur programı sizi seyahate çıkmaya teşvik eder mi?
Hayatımda turla hiçbir yere gitmedim. Ama tur reklam ve broşürlerini okuyup genel bir bilgi ediniyorum.

Seyahate çıkarken bavulunuzda her zaman bulundurduğunuz en önemli şey nedir?
Bavul kullanmıyorum. Yanımda fotoğraf makinam olduğu sürece diğer eşyalar detay sayılıyor benim için. Bir şeye ihtiyaç duyarsam da, gittiğim yerden almayı tercih ediyorum. Bu yüzden de yolculuk ne kadar uzun olursa olsun sırt çantası ile yolculuk yapıyorum.

Seyahate çıkarken hangi mevsimde olduğunuza ve gideceğiniz yerin iklimine dikkat eder misiniz?
Genelde fotoğraf çekmek için dolaştığımdan yağmurlu havanın olmadığı dönemleri tercih ediyorum. Soğuk olması önemli değil ama yağmur yağmasa iyi olur. ☺

Gittiğiniz yerlerde burada da yaşarım dediğiniz oldu mu? En uzun geziniz ne kadar sürdü?
İlk gittiğim ülke olan İngiltere’de toplamda 5 sene yaşadım. Bence bir Türk olarak gezdiğim ülkeler “yaşamak”tan çok, “tatil” ve “gezmek” için ideal. Türkiye’de yaşamak ve çalışmaktan memnunum.

Hasan Özkapıcı: “Yanımda Fotoğraf Makinem Olduğu Sürece Diğer Eşyalar Detay”-2
Nungwi-Zanzibar (Deniz yıldızı)

Seyahate etmek istediğiniz ülkeyi nasıl seçersiniz? Birisinin tavsiyesiyle mi okuduklarınızdan ya da duyduklarınızdan mı?
Tamamen fotografik olup olmadığı karar vermemde önceliğim. Bazen gördüğüm bir fotoğraf bile o ülkeye gitmeme neden olabiliyor. Sardunya Adası’na bir broşürde gördüğüm fotoğrafar nedeniyle gitmiştim.

Geziyle ilgili takip ettiğiniz kitaplar, dergiler, bloglar ya da siteler var mı?
Genelde internette sörf yaparım. Spesifik bir site ya da kitap/dergi takip etmiyorum.

Yaptığınız her seyahatten sonra kendinizde ya da yaşamınızda bir farklılık hissediyor musunuz?
Gezdiğim her ülke bana bir şeyler katıyor. Büyük şehirlerden çok köy ve kasabaları gezdiğim için, binlerce fotoğraf ve anıların dışında kültürleri de etkiliyor. Düzen, düzensizlik, karmaşa, fakirlik, zenginlik, insana saygı, tarihe saygı gibi birçok şey ister istemez iliklerinize işleyebiliyor ve ülkeme döndüğümde “Bu Portekiz’de olsa”, “Zanzibar’da bunlar şöyle kullanılıyor”, “Katar halkı” gibi cümleler kullanıyorum ki bunlar da etkilendiğime örnek diyebilirim.

Hasan Özkapıcı: “Yanımda Fotoğraf Makinem Olduğu Sürece Diğer Eşyalar Detay”-3
Nungwi-Zanzibar (Balıkçı Kasabası)
 
Hangi tarz gezi sizi daha çok tatmin ediyor? Maceracı ve anlık kararlar alan birisi misiniz yoksa tatilimi sakin sakin gezer, planlı yaparım diyenlerden misiniz?
Ben genelde bir gece uyuduğum bir yerde ikinci gece uyumuyorum; devamlı olarak gezmeye ve çok yer görmeye çalışıyorum. Plansızca hatta otel rezervasyonu bile yapmadan geziye başlarım. Nereye gidersem gideyim havaalanında araç kiralayarak gezmeyi tercih ederim. O yüzden ani karar vererek çok rota değiştirip, ülkelerin içlerinde kaybolup gitmişliğim de vardır.

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs.
Üşümeyeceğim, ıslanmayacağım her türlü ortamda kalabilirim. 5 yıldızlı süper lüx otelde de, hostellerde de kaldım. Hijyen problemim olmadı bugüne kadar.

Gittiğiniz yerler arasında sizi hayal kırıklığına uğratan ve sakın gitmeyin dediğiniz bir yer var mı?
İnsan fotoğrafçı olunca gittiği her yerde (yağmur yağmadığı sürece) güzel zaman geçirebiliyor. Gittiğim hiçbir ülkede hayal kırıklığı yaşamadım.

Geziye ailenizle çıkıyor musunuz? 8 aylık bir bebeğiniz varmış, çocuklu ailelere gezmeleri için nereleri önerirsiniz?
Genelde yalnız çıkıyorum ama eşimle de çıktığım zamanlar oldu. Evet, 8 aylık bir kızım var ve şimdilik onunla yurt içinde dolaşıyorum alıştırma olsun diye. 1 yaşını geçtikten sonra kızımla seneye ilk yurt dışımızı yapmayı planlamaya başladım bile. Sorun olacağını düşünmüyorum. Kızımın adını bile neredeyse tüm dünyada aynı anlama gelen birkaç kelimeden biri olan “Melodi” koydum ki, o da babası gibi gezgin olduğunda gittiği ülkelerde isminin anlamı ya da okunuşu ile uğraşmasın.

Seyahatiniz sırasında yaşadığınız ve unutamadığınız ilginç bir anınız oldu mu?
Plansız ve rezervasyonsuz yaptığım bir Avusturya gezisinde gece kalmak için 9-10 gibi İsviçre ile sınır kasabası olan Bregenz’e de uğramıştım. Nasılsa bir otel bulurum düşüncesiyle oradan arabayla ayrılıp dolaşmaya başladığımda Bregenz’de dünyanın en büyük tıp kongresinin olduğunu öğrenmiştim. Neredeyse 40-50 km çapındaki komşu kasabalarda bile sadece otel odalarının değil evlerin odalarının bile kiraya verilmesi nedeniyle hiçbir kasabada yer bulamamıştım. Gece yarısı 3’e kadar kalacak yer bulamamış, kasaba kasaba dolaşmış ve en sonunda şansıma bir eğlence kulübünün üst katındaki son odayı kiralamıştım. Sabaha kadar müzik eşliğinde uyumaya çalışarak yorgunluktan bayıldığımı hatırlıyorum.

Hasan Özkapıcı: “Yanımda Fotoğraf Makinem Olduğu Sürece Diğer Eşyalar Detay”-4
İsviçre
 
Gezdiğiniz yerlerde gideceğiniz restoran ya da kafeleri nasıl belirliyorsunuz?
Genelde dolaşırken keşfettiğim yerlerde yemeyi tercih ederim.

Gittiğiniz yerlerden hangi ülkenin mutfağı Türk damak tadına daha uygun sizce?
Türk damak tadı bambaşka ve çok geniş. Kesinlikle öyle bir ülke yok.

Türkiye’de en çok beğendiğiniz yer neresidir ve yeme içme konusunda özellikle hangi bölgeleri tavsiye edersiniz?
Türkiye’nin neredeyse her yerinde bulundum. Ege hem beğendiğim hem de yemek kültürü (balık) konusunda tavsiye edebileceğim yerlerin başında geliyor. Fakat bir Karadeniz, bir Güneydoğu, bir Orta Anadolu söz konusu olunca hepsi de hem gezilecek yer hem de yemek kültürü konusunda birbiriyle yarışır.

Türk insanı ekonomik şartların da etkisiyle gezip görmek konusunda dünyanın bir hayli gerisinde. Bu durumu aşmak için önerileriniz var mı?
İlginç bir toplumuz. Bodrum’da her şey dahil otellere verdiğimiz parayla Avrupa’da bir ülkeye çok rahat gidebilecekken, tatili daha çok “dinlenme” ve “tembellik” üzerine kurguladığımız için yurt dışı yerine bizim Akdeniz ve Ege kıyılarını tercih ediyoruz. Ama son yıllarda turların biraz daha ucuzlaması ve yeni jenerasyonun gezme merakı, yurt dışı gezileri de olumlu etkilemiştir.