Google+

Arama formu

İlkay - Engin Yuvaktaş: “Gezmek; dünyayı ve içinde yaşadığımız düzeni gerçek anlamda anlayabilmek için bir mecburiyet”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ben İlkay Yuvaktaş, 1982 İstanbul doğumluyum. Üniversite 1. sınıftan bu yana IT sektöründe çalışıyorum. Eşim Engin Yuvaktaş, 1979 İstanbul doğumlu, o da bilgisayar programcısı. 9 senedir evliyiz ancak yurtdışı gezilerimize 2012’de başlayabildik.

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek; dünyayı, içinde yaşadığımız düzeni gerçek anlamda anlayabilmek için bir mecburiyet bence. Sadece kendi bakış açımızın, kendi doğrularımızın olmadığını anlamaya vesile… Gezip görmek, farklı kültürleri ve yaşam tarzlarını deneyimlemek rutin hayatımızın kaçınılmaz sonucu gözümüze inen sis perdesinin kalkmasını sağlıyor. Belki son dönemdeki kadar yoğun bir şekilde seyahat edemesek de bu bizim için bitmeyecek bir süreç, yaşadıkça yeni yerler, yeni insanlar tanımayı hedefliyoruz.

İlkay - Engin Yuvaktaş: “Gezmek; dünyayı ve içinde yaşadığımız düzeni gerçek anlamda anlayabilmek için bir mecburiyet”

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Seyahati gerçekleştireceğimiz dönemdeki iklim koşullarına göre uygun yerleri belirleyerek alternatifler oluşturuyoruz, çıkan alternatifleri daha önce gittiğimiz yerlerden daha farklı olanları bırakacak şekilde eliyoruz ki bütçemizi ve zamanımızı hep daha farklı kültürler, ülkeler görerek harcayalım.

En son nereye gittiniz? 
En son Pekin, Seul ve Filipinler’de birkaç adadan oluşan bir Uzakdoğu seyahati gerçekleştirdik.

Sırada neresi var?
Sırada hedefimiz; Guatemala. Zaten Asya ve Orta, Güney Amerika en çok sevdiğimiz yerler.

İlkay - Engin Yuvaktaş: “Gezmek; dünyayı ve içinde yaşadığımız düzeni gerçek anlamda anlayabilmek için bir mecburiyet”-1

Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz?
30’dan fazla ülke gezdik.

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Sanırım bizi en çok etkileyen yerler; maddi olanaksızlıklara rağmen yüzleri hep gülen insanların olduğu yerler oluyor, bu sebeple Nepal ve Filipinler diyebiliriz.

İlkay - Engin Yuvaktaş: “Gezmek; dünyayı ve içinde yaşadığımız düzeni gerçek anlamda anlayabilmek için bir mecburiyet”-2

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Çin, bizi hayal kırıklığına uğrattı. Belki bizim karşılaştıklarımız öyleydi, belki genellemek doğru değildir ancak maalesef toplum içinde nasıl davranılması gerektiğini ya bilmiyorlar ya da önemsemiyorlar. Benim düşüncem birbirimize rahatsızlık vermediğimiz sürece özgürüz ve mutlu olabiliriz. Yoksa bir arada yaşamamız çok zor. Onlar buna hiç önem vermiyorlar.
 
Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blog ya da websiteniz var mı?
Evet, gezi yazılarımızı www.rocksonroad.com sayfamızda yayınlıyoruz ayrıca Facebook’ta rocksonroad sayfamızda da gezi fotoğraflarımız bulunuyor.

İlkay - Engin Yuvaktaş: “Gezmek; dünyayı ve içinde yaşadığımız düzeni gerçek anlamda anlayabilmek için bir mecburiyet”-3

Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde bu durumu nasıl belirliyorsunuz, yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
Yeni tatları deneme konusunda Engin benden daha cesur, bilmediği yemekleri önyargısız bir şekilde deniyor; bense korka korka onun tabağından tırtıklıyorum. Ancak ikimizin de öyle çok şık yerler olsun diye kriterleri yok. Temiz olsun, sokaktan tezgâhtan olsun yine yeriz, hiç sorun değil. Bugüne kadar tadı damağımızda kalan yemekler genelde salaş yerlerden çıktı.

İlkay - Engin Yuvaktaş: “Gezmek; dünyayı ve içinde yaşadığımız düzeni gerçek anlamda anlayabilmek için bir mecburiyet”-4

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs. 
Bu tamamen bütçemize göre şekilleniyor. Gittiğimiz ülkeler pahalı ise genelde hostelde kalmayı tercih ediyoruz ancak fiyat açısından daha uygun yerlerde tabii otellerde kalıyoruz. Bunun dışında Servas üyesi olduğumuz için aslında Servas üyelerinde kalarak gittiğimiz yerin yaşam şekline, kültürüne daha yakından tanık olabiliyoruz. Bu bambaşka bir deneyim, hiçbir şeyin yerini tutamıyor. Bu şekilde konakladığımız seyahatler her zaman daha güzel geçiyor.

Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Aslında bunu bir bakıma yaptık diyebiliriz. Engin 1,5 sene boyunca her ayın bir haftası izinliydi, ben de bu dönemde çalışmadım. Her ay farklı ülkelere seyahatler gerçekleştirdik. Bazen izinleri birleştirip 2 haftalık daha uzun geziler yaptık, hep farklı kültürlere tanık olduk.

İlkay - Engin Yuvaktaş: “Gezmek; dünyayı ve içinde yaşadığımız düzeni gerçek anlamda anlayabilmek için bir mecburiyet”-5

Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeliler?
Gitmeden önce bolca araştırma yapmak, seyahat sırasında vakit kaybetmeden gezmeyi kolaylaştırıyor. Ancak unutmamak gerekir ki yorumlar öznel olabilir, birinin beğenmediğini başkası beğenebilir. Bu sebeple farklı farklı kaynakları incelemek önemli. Yemek için bir yer ararken eğer elinizde bir referans yoksa mekânın kalabalık olup olmadığına bakın, eğer doluysa yüksek ihtimalle sonuç çok başarılı çıkacaktır. Genellikle büyük şehirlerdeki tehlikeler aşağı yukarı aynıdır, yaşadığınız yerde nelere dikkat ediyorsanız gezi sırasında da bunları göz ardı etmeyin.