Google+

Arama formu

Önder Aslan: “Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
31 Yaşındayım, yayıncılık sektöründe satış pazarlama uzmanı çalışıyorum. Yurt dışı gezilerine 2007' de başladım. Doğayı ve yeni yerler görmeyi seviyorum.

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmenin benim için anlamı büyük. Planlamasından gerçekleştirilmesine kadar her aşamasından büyük keyif aldığım, döndüğümde kendimi mutlu ve dolu hissettiğim, farkındalığımı arttıran en önemli şey diyebilirim. Çok aksi bir durum olmadıkça her sene seyahatlerimi gerçekleştiriyorum. Organizasyonunu da tek seferde birkaç ülke görebilecek şekilde yapıyorum. 

Şu an kadar kaç ülke gezme fırsatı buldunuz?
Toplam 14 ülke gezdim. 2 ülke hariç tamamı  Avrupa ülkeleriydi.
Önder Aslan: “Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz”
Paris
 
İlk gezinizi nereye yapmıştınız? 
İlk gezimi Sofya'ya yapmıştım. O geziden en çok aklımda kalanlar, havanın güneşli ama buz gibi oluşu, Vitoşa Dağı'nın mükemmel manzarası ve güzel yemekleriydi.

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Geçen yıl İspanya'yı görene kadar bu sorunun cevabına Prag diyebilirdim.
Önder Aslan: “Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz”-1
Prag

Fakat şu an için kesinlikle Barselona. Sıcakkanlı insanları, rahat yaşam tarzları, şehir içinde gezilecek yerlerin oldukça çok olması, deniz şehri olması, Gaudi'nin yarattığı eserlerle donatılmış olması, havasının genel olarak güneşli ve sıcak olması beni etkilemeye yetti.
Önder Aslan: “Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz”-2
Barselona
 
Hangi tarz gezi sizi daha çok tatmin ediyor? Maceracı mısınız? yoksa sakinliği mi tercih ediyorsunuz?
Turla gitmeyi tercih etmiyorum. Plan ve rota belirlendikten sonra yollar bizim. Pek maceracı sayılmam ama bundan sonraki seyahatler için durum değişebilir. Uzakdoğu ve Afrika ülkelerinde ister istemez bir macera durumu oluşacaktır artık. 
 
Seyahatlere yalnız çıkmayı mı yoksa arkadaş grubu ile çıkmayı mı tercih ediyorsunuz?
Neredeyse tamamına en iyi arkadaşımla beraber gittik. Yalnız başıma bir kere seyahat ettim. Gittiğim yerde insanlarla kolay iletişim kurabildiğim için tahminimden de keyifli geçti. 
Önder Aslan: “Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz”-3
Novi Sad

Seyahatleriniz esnasında başınıza tehlikeli bir durum geldi mi?
Tehlikeli denmese de riskli bir durum olmuştu: Rotamızı Slovakya - Avusturya - Çek Cumhuriyeti - Slovakya şeklinde belirlemiştik. Vizemizi çok kısa süreli vermişlerdi, biz de seyahat esnasında Prag'ı çok beğendiğimiz için  1 gün daha geziyi uzatalım dedik, uçak biletini hallettik. Gezi arkadaşım Gökhan, daha önce böyle bir durumda vizesini oradaki kurumlardan birinde uzatabilmiş, aynısını yapabiliriz diye düşündük tabii. Fakat Bratislava'daki o kurum da 1 gün açık 1 gün kapalıymış, bizde kapalı olduğu güne denk geldik. 

Dönüş zamanı pasaport kontrolde ben geçtim, Gökhan'ı durdurdular. Ya ceza ücreti ödeyin ya da 5 yıl ülkeye giriş yapamazsın demişler, o da cezayı ödedi, o şekilde döndük. 

Seyahat sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Elbette birileriyle tanışıyorsunuz. Ben genelde orada yaşayan Türklere çok rastlıyorum. Birşeyler yedirip içirmeden bırakmıyorlar sağ olsunlar.

Enteresan çok anım var ama şu an aklıma ilk geleni anlatayım. Kazakistan'a iş gezisi için tek başıma gitmiştim. 4 yıldızlı ortalama bir otelde kalıyordum. Son gecemde otelin terasından manzaranın fotoğrafını çekmek için asansörde en üst kata bastım. Kapı açıldığında otelin terası yerine striptiz barı olduğunu öğrendim:)
Önder Aslan: “Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz”-4
Kazakistan
 
Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir?
Yeni yeni popüler olan, evlerin günlük kiralanması benim seyahatlerde en çok tercih ettiğim. Oteller genelde tatil dönemlerinde çok pahalı, hostel'ler ucuz ama hepsi kalınacak gibi değil. O yüzden ev kiralamak bana göre en iyisi. Bu arada Belgrad' da bir hostel da kalmıştım.  Temizlik, ilgi alaka ve yeterlilik bakımından tam puan aldı benden.

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Hayal kırıklığına uğramamak için önceden araştırıp gidiyorum. Gittiğim yerlerin tamamı için güzel ve görülesi yerler diyebilirim. Ama bana en az çekici gelen yer Bratislava'ydı. 

Eğer imkanınız olsa bir sene izin ve limitsiz para verseler, “haydi gez” deseler, neler yapar, nerelere giderdiniz?
Bir yıl boyunca gezmek için limitsiz para... Düşünmesi bile güzel:)  Öncelikle ulaşım için kendime yat, uçak, araba, motor alırdım. Gezmeye Maldivler ve yakınındaki diğer tropikal adalardan başlardım. Beyaz kumlarda iyice dinlenip enerjimi topladıktan sonra Latin Amerika ülkelerine giderdim. Orada en çok Küba, Venezuella, Brezilya ve Arjantin'de zaman geçirirdim. Hatta oradaki festivallere denk getirirdim kalışımı. Daha sonra Kuzeyde buzulları da görüp, çoğunlukla övülen Galapagos'a geçerdim. Bir sonraki durak olarak tekrar Güneye inip bu sefer Afrika'da safarilere katılırdım. Güney Afrika dahil gezdikten sonra Avustralya'yı keşfeder orda da Yeni Zelanda'ya geçerdim.

Asya ülkelerinde fazla vakit geçirirdim. Asya'nın tamamını görmek isterdim. Kültür, doğa ve güzel yemeklerin merkezi. Benzersiz bir keşif ve tecrübe olurdu kesinlikle. Gezinin son ayağını Avrupa yapardım. Görmediğim İskandinav ülkeleriyle sonlandırırdım gezimi. Tabi gezdiğim bunca yeri bir belgesel gibi kayda alırdım. 
Önder Aslan: “Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz”-5
Amsterdam
 
Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalılar? 
Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz.  O yüzden kesinlikle yeni yerler görmelerini tavsiye ederim. Seyahat edecekleri yerlere daha önceden gitmiş olanlardan ön bilgi almalarını öneririm. Özellikle ulaşım ve konaklamayla ilgili kurtarıcı olabiliyor.
Önder Aslan: “Yeni yerlerle beraber kendinizi de keşfediyorsunuz”-6
Bakü

Türkler seyahat etmek konusunda dünyanın biraz gerisinde. Bu durumu aşmak için önerileriniz var mı?
Tur firmalarının kampanya siteleriyle birlikte çalışmasıyla, insanların yavaş yavaş bunu değiştirdiğini görüyorum. Bir de yurt dışına gitmek isteyip de gidemeyenlerden en çok duyduğum sıkıntı; yabancı dil ve vize. Bu iki konuda da çok fazla efsane olduğu için insanların da çekinmesi normal. 

Acemiliği atmak için ilk seferde turla gidilebilir.

Gençler seyahat etmeye nasıl yönlendirilebilir? Gençleri gezmeye teşvik etmek için neler yapmak lazım?
En aktif gezginler gençler. Bunun yanında standart bir gezi için mükemmel bir yabancı dile ihtiyaç olmadığının, ekonomik ulaşım - konaklama alternatiflerinin olduğunun ve göreceklerinin kendisine vizyon ve bakış açısı kazandıracağının bilinmesi bu oranı arttırmak için etkili olabilir.