Google+

Arama formu

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”

Son dönemlerde bir Portekiz seyahatiniz oldu? Gitmeye nasıl karar verdiniz? 
Bu seyahat planlanmamış bir sürprizdi. Kızımın okulundaki Comenius projesi için seçilen tek öğrenci olması, yalnız Lizbon değil, aynı zamanda Evora adlı küçük bir kasabada birçok Avrupa ülkesinden gelen öğretmen ve öğrenci ekipleriyle zaman geçirecek olmak; bu geziyi asıl özel kılan şeydi (Ayrıca benim uzun süren bir kortizon tedavisi sonunda davul gibi olan yüzüm ve yerlerde sürünen özgüvenim için bir dönüm noktasıydı. Bu konuda tüm okul ekibine sonsuz müteşekkirim).

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”

Portekiz seyahatiniz öncesinde nasıl bir hazırlık yaptınız?
En büyük fark, kızım Dünya’nın gri pasaport çıkartmasıydı. Ülkesini temsilen giden kişilere verilen bu pasaportu taşımasından büyük gurur duyduk. Oteller, uçak ve otobüsler ise okul ekibi tarafından hazırlanmıştı. 
 
Portekiz'de nerelerde kaldınız? Şehir  içi ulaşımı nasıl sağladınız?
Lizbon’da bir gece yatıp asıl hedefimiz olan Evora kasabasına otobüsle gittik. Lizbon’u ve aslında ilk gittiğiniz her şehri en çabuk en ucuz ve en rahat gezme şekli “Hop on Hop Of” otobüslerdir. Kulaklığınızı takar, etrafa bakınarak gidilmesi gereken noktalara en ucuz ve en çabuk şekilde ulaşırsınız. Gönlünüzün çektiği durakta iner biraz vakit geçirir, durağa gelen bir başka otobüsle yola devam edersiniz. Şehrin mis gibi deniz kokan havasını solur, kulaklıktan tam yerinde gelen tanıtım bilgilerini dinlersiniz. Yol boyunca konuşma aralarında kulağınıza gelen Fado müziği çok etkiler sizi. Başka dilde ve başka dinde de olsa erkeğini denizlere kurban vermiş balıkçı kadınlarının ağıtlarını yüreğinizde hisseder acının ve müziğin evrenselliğine inanırsınız bir kez daha. Bu sayede ilk günden daha bir Portekizli hissedersiniz kendinizi. Ertesi gün o küçücük o bembeyaz bir de denizi olsa Bodrum’un eski hali sanacağınız EVORA kasabasında sizi bekleyen ekiple yakınlaşmışsınızdır bile.

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-1

Ne kadar süre kaldınız?
Aslında Lizbon’da 2 gün, Evora’da 4 gün kaldık. Hepsi yıllar boyu unutulmazdı tabii. Evora dediğim gibi küçük Ege kasabalarına benzeyen bembeyaz ilginç bir yer. Bizim Safranbolu gibi tamamıyla koruma altında olan taş binaları ve 50 bin kişilik nüfusu ve irili ufaklı tam 40 kilisesi var. Gündüz cıvıl cıvıl tertemiz sokaklarından akşam müzik sesleri yankılanacak sanırsınız. Ama gece hiçbir yer açık değil. Pek çok evde televizyon bile yok. Akşamları herkes evlerinde ibadet eder. Burası dini bir yer ve kadınların tümünün ilk ismi Maria. Hangi dinden olursan ol; temizliğin, nezaketin, hoşgörünün ortak din olduğunu öğretiyor insana.

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-2

Portekiz'de katıldığınız etkinlikler nelerdir?
Evora Santa Clara Okulu’nun misafirleriydik. Proje kapsamında yaşlılar evini ziyaret ettik. Bu tertemiz kasabada içi yaşam sevinciyle dolu yaş ortalaması 90 civarı insanların bize sundukları gösteri ve içten kucaklamaları unutulmazdı. Muhteşem kiliseler gezdik. Tamamıyla insan kemikleri ve kafataslarından yapılmış St. Francis Kilisesi’nde biraz ürpermedik diyemem. Dünya şarap mantarlarının % 90’ının buradaki mantar ağaçlarından yetiştiğini ve bu mantarların 9 yılda bir soyulan ağaç kabukları olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya ismini Asteriks filminde Obelix’in taşıdığı o koca taştan alan Obelix taşlarının taa İlk Çağ insanları buraya bıraktığından beri burada durduğunu? Mezarlıkların ürkütücü köhne yerler değil de içinde sevdiklerinizin huzurla yattığını düşündüğünüz missler gibi tertemiz yerler olabileceğini peki? İnsanlık adına daha kat edeceğimiz çok yol var sanırım.

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-3

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-4

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-5

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-6

Portekiz'de yeme-içme  alışkanlıkları nasıl? Bize önereceğiniz yeni lezzetler var mı?
Lizbon’da bolca deniz ürünü var tabii. Ucuz, bol ve tazecikler… Evora ise bol kepçe lokantaları, lezzetli ve besleyici çorbalarıyla ünlü. Gözünüz de mideniz de bayram ediyor.

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-7

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-8

Portekiz'de  karşılaştığınız  herhangi bir tehlike oldu mu?
Tehlike mi? İstanbul’da yaşamayı becerebilen bir insana bir Avrupa şehrinde tehlikeden mi söz ediyorsunuz?
 
Bu seyahatinizde "asla unutmam" dediğiniz anılarınız var mı?
Olmaz mı? Portekiz deyince Porto şaraplarından herkes bahsedecektir size. Ama beslenme boyunu görmüş müydünüz? Lizbon’daki Kız Kulesi çakması kalenin fotoğraflarını görmüşsünüzdür bir yerlerde. Ama 1755 depreminde şehrin yarısından fazlasının yerle bir olmasına rağmen halen çok güzel olduğunu ya da aynı dilden aynı dinden olmasanız bile dünyanın taa bir köşesinde sizi çok seven ve sizin çok sevdiğiniz insanların bir gün karşılaşmayı beklediğini…

Pınar Bulut: “Klişelerden ve önyargılardan arının”-9

Son olarak Portekiz'e gidecek olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Klişelerden, önyargılardan arının. Ucuz bilet ve vakit bulduğunuz anda atlayın, gidin. Yalnızca Lizbon ile sınırlı kalmayın ülkede çok ucuza keşfedebileceğiniz yığınla cennet var ve dikkat edin tahmininizden çok fazla sevebilirsiniz bu ülkeyi, sıcacık insanlarını…

Onur Kutlu Gago kullanıcısının resmi
Onur Kutlu Gago
Pzt, 10/06/2014 - 10:03
Evora'nın içinde yer aldığı Alentejo bölgesi, gerçekten dinginliği ve sade güzelliğiyle çok etkileyici bir bölge. Oralara gitmişken bence yapılması gereken 4 tane şey var: - Muhteşemem Alentejo kırmızı şaraplarının tadına bakın - Arraiolos köyündeki geleneksel el dokuma halıları görün - Bölgenin ünlü keçi peynirini yemeden dönmeyin - Şişe mantarının en çok üretildiği yer burasıdır, bu ağaçları ve üretimini görün