Google+

Arama formu

Semih Çelikoğlu: “Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Doğa, spor, özgürlük aşığı, gelişmek, yeni şeyler öğrenmek ve denemekten keyif alan, sistemin bize dayattığı sadece tüketmek üzere kurulu yaşam tarzından olabildiğince uzak kalmaya çalışıp gezegendeki ayak izlerinin mümkün olduğunca küçük olmasına özen gösteren biriyim diyebilirim. Bu nedenle de bisiklet ve vegan beslenme tarzı hayatımda çok önemli yere sahip.

Semih Çelikoğlu: “Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor”

Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir? Kendinizi bir “gezgin” olarak nasıl tanımlarsınız?
Seyahat etmek hayata ve dünyaya bakışımı tümüyle değiştirdi ve değiştirmeye de devam edecek bunu biliyorum. Doğru ve yanlış olarak adlandırdığımız şeylerin tamamıyla yetiştirildiğimiz kültüre ve coğrafyaya bağlı olduğunu görmek çok güzel. Buna bağlı olarak seyahat sırasında bu farklı bakış açılarını kazanırken diğer taraftan onları kendimizce harmanlamak daha da güzel sanırım. Seyahat etmek yaşadığımı hissetmek ve farkındalığımın artması demek benim için. Gezgin olarak orada bir köy var uzakta gitmesek de görmesek de o köy bizim köyümüzdür anlayışının aksine görebildiğim her köyü görmeye, gidebildiğim her şehre ve ülkeye giderek gerçek anlamda dünya vatandaşı olmaya çalışıyorum diyebilirim.

Semih Çelikoğlu: “Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor”-1

Blogunuzda bisiklet tutkunu olduğunuzu belirtiyorsunuz, bisikletle seyahatin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
Bana sorarsanız bisikletle gezmenin hiçbir dezavantajı yok gibi. Maddiyat sorunu nedeniyle gezemediğini söyleyen birçok kişi eğer bisikletle gezmeyi deneyimlerse seyahat etmenin ne kadar ucuz olduğunun farkına varır. Buna ek olarak içine doğduğumuz beton ormanlarından yavaş yavaş çıkıp o geçişi en ince ayrıntısına kadar hissederek belki de gerçek anlamda daha önce hiç tanışmadığı gerçek ormanların ve doğanın güzelliğini keşfeder. Sınırlarının sadece kendi kafasında olduğunu görür. Benim bisikletin avantajları ile ilgili listem böyle uzar gider. Aksi düşünülüp dezavantaj olarak söylenecek tek bir şey varsa o da kısıtlı zamanda daha fazla yer görmek istemekten kaynaklı olabilir. Bu da tamamen bakış açısına bağlı daha kısa zamanda fazla yer görmek bazen gerçek anlamda bulunduğumuz yerleri ıskalamamıza ve hissedemememize neden olabiliyor. Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor bana kalırsa.

Semih Çelikoğlu: “Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor”-2

Bisikletle Yunanistan turunda nasıl deneyimler yaşadınız? Rotanız nasıldı?
Bisikletle Yunanistan turunda yaşadığım en önemli deneyim; bir Egeli ve İzmirli olarak Yunanlarla kültürlerimizin ve yaşam tarzlarımızın ne kadar benzer olduğunu görmek oldu. Zaman zaman kendimi yurt dışında gibi hissetmediğim anlar dahi oldu. Ege Denizi'nin bu iki yakasındaki kültürler düşman değil ancak kardeş olabilir bana göre. Amerikalı arkadaşım Jake ile yaptığımız rotamıza gelince; İzmir Çeşme'den feribotla Sakız Adası'na geçerek başlayan yolculuğumuz oradan iki ayrı gemi yolculuğu ile önce Midilli Adası'na ve sonrasında Selanik'e doğru uzandı. Adaları bisikletlerimizle keşfetmiştik sonrasında ise anakarada Selanik'ten Atina'ya kadar olan yolu yine bisikletlerimiz üzerinde kat ettik.

Semih Çelikoğlu: “Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor”-3

Bisikletle bir de Gürcistan seyahatiniz olmuş, Gürcistan'a gidecek olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Verilecek en iyi tavsiye fazla düşünmeden ve hatta plan dahi yapmadan hazır böyle bir fırsat varken sadece TC. Kimliklerini alarak yola düşmelerini söylemek olabilir. Türkiye'den daha ucuz olması, insanların cana yakınlığı da bu ülkeyi yine cazip kılıyor. Ayrıca kendi adıma Borjomi Milli Parkı'nı ziyaret etmelerini tavsiye edebilirim. Ben çok keyifli vakit geçirdim.

Semih Çelikoğlu: “Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor”-4

Sizce Güney Kore’de mutlaka görülmesi gereken yerler nereler?
Güney Kore'nin her yerini görme şansım olmadı. Ancak bir metropol olarak Seul mutlaka görülmeli ve yine güneydeki diğer bir şehir olan Busan da oldukça ilginç. Ben zaman sorunum nedeniyle yapamadım. Fakat Jeju Adası'na feribotla rahatlıkla geçebilirsiniz. Herkes cennet gibi bir yer olduğunu söylüyor. Umarım bir dahaki sefere görme şansım olur. Son olarak Songnisan Milli Parkı ve oradaki Budist tapınakları ile devasa Buddha heykeli gerçekten görülmeye değer diyebilirim.

Semih Çelikoğlu: “Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor”-5

Bugüne kadar hangi ülkelerde bulundunuz, en sevdiğiniz ülke ya da şehir neresi oldu?
Bugüne kadar sırasıyla Hırvatistan, Gürcistan, Güney Kore, Yunanistan, Almanya, Ermenistan, Arnavutluk, Makedonya ve Sırbistan'a gidebildim. İsim vermek gerçekten zor hepsinin ayrı bir anısı ve güzelliği var çünkü. Ancak bu sene ziyaret ettiğim Makedonya'daki Ohrid, burada yaşayabilirim dediğim yerlerden biri oldu. 

Semih Çelikoğlu: “Sürekli daha hızlı hayatlar yaşamamız gereğinin pompalandığı bir çağda bisiklet bize yavaşlamanın ve basitliğin önemini öğretiyor”-6

Sıradaki seyahat planınızda neresi var?
Önümüzdeki yaz bir aksilik olmazsa yoga eğitimi almak için Hindistan'a gitmeyi planlıyorum. Zamanımı göz önünde bulundurarak uçakla mı, motosikletle mi yoksa her daim favorim olan bisikletle mi gideceğime henüz karar veremedim. Ancak öncelikle bisiklet, olmazsa motosikletle gitmek hayallerimi süslüyor şimdilik. Böylesi bir durumda aradaki İran ve Pakistan gibi diğer ülkeleri de görme şansım olacak ve seyahat tam anlamıyla bir maceraya dönüşecek : )

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blogunuzun adresini bizimle paylaşır mısınız?
www.semihgeziyor.com gezi günlüklerimi ve fotoğraflarımı paylaştığım internet adresi. Ayrıca takip etmede kolaylık açısından Semih Geziyor adlı Facebook sayfasına da göz atabilirsiniz.