Google+

Arama formu

Sıla-Ozan İşcan: "Hayat yaşadığınız yerden ibaret değil"

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
Ben İstanbul eşim Sivas'lı. İkimiz de 1984 doğumluyuz. 2002 yılında Antalya'da Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi'nde tanışıp 2009 yılında evlendik. Antalya'da ikamet ediyoruz. Eşim özel bir şirkette genel müdür asistanı ben ise beş yıldızlı bir otelde resepsiyon departmanında çalışıyorum. Çocuğumuz yok, çevremiz artık sormaya başladı “Ne zaman olacak?” diye. “Gezmekten fırsat bulunca” diyoruz.
Sıla-Ozan İşcan:

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Biraz garip olacak ama herkes popüler yerlere giderken biz ilk seyahatimiz için Suriye'yi seçtik. Bunu dile getirince panikleyenler oluyor, 2010 yılında gittiğimizde her şey yolundaydı. Daha sonra seyahat etmek bir ihtiyaç bir zorunluluk haline gelmeye başladı. Seyahat yerini seçmek, planlamak, hayal kurmak, orada olmak ve sonrasında yaşadığımız haz tarif edilemez. Her seyahatimizde ufkumuzun ve bakış açımızın sürekli geliştiğini düşünüyoruz.
 
Şu an kadar kaç ülke gezdiniz?
Sırasıyla Suriye (Şam),Rusya (Moskova), Amerika Birleşik Devletleri (New York-Florida), Yunanistan (Rodos).
Sıla-Ozan İşcan:
 
Sıla-Ozan İşcan:
 
Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Tabi ki New York. Çocukluğumuzdan beri televizyonda izlediğimiz sahneleri burada yaşama fırsatı bulduk. Film setindeymişsiniz gibi gökyüzünü kaplayan gökdelenlerin arasında dolaşmak, insanların koşuşturmalarını izlemek, köşe başında hotdog yemek ve Central Park’ta çocukları izlemek gerçekten çok keyifliydi.

Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Biz lüks seyahat etme yanlısı değiliz. Amacımız bütçemizin el verdiği ölçüde daha fazla yer görebilmek. Gittiğimiz yerlerde eğlence parklarında zaman kaybetmek yerine sokaklarda dolaşmak daha çok haz veriyor. Eşimle seyahat ediyoruz. Ancak Şubat ayı için planladığımız seyahatimize bizi de yanınıza alın diyen iki arkadaşımız da bize katılacak.
 
Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Kimi zaman haritayı açıp nereye gitsek diye bakıyoruz, bazen uygun uçak bileti bulduğumuz yere, bazen de izin süremize uygun yakında neresi varsa oraya seyahat ediyoruz.
Son olarak yaptığınız rota neresiydi?
Son seyahatimiz gerçekten ilginç oldu. Geçtiğimiz temmuz ayında seyahat kaşıntılarımız başlamıştı. Ama iş değişikliklerinden dolayı yıllık iznimiz yoktu. Ne yapsak etsek diye bakınırken internetten haritayı açtık ve yakınlarda nereye gidebiliriz diye bakınırken gözümüze Rodos takıldı. Araştırma ve planlamaların ardından 1 hafta sonra kendimizi Rodos'ta bulduk. Kısa ama çok keyifliydi.

Sırada neresi var?
2014 Şubat ayında yapacağımız seyahatimiz hazır. Önce Ukrayna'ya oradan Tayland'a geçeceğiz.

Seyahat sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Henüz hiç karşılaşmadık. Ama karşılaşsak çok tatlı ve uzun bir sohbet olacağından eminiz.
Sıla-Ozan İşcan:

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs.
Uygun fiyatlı, temiz ve merkezi konaklama yerlerini tercih ediyoruz.

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Gittiğimiz yerlerle ilgili yeterli ön araştırma yaptığımızdan şimdiye kadar hayal kırıklığına uğramadık.

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Yurt dışı her ne kadar cazip gelse de uzun süreli bir yerleşme planımız yok.

Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Dünyayı dolaşmak için bir başlangıç noktası seçer yola çıkardık. Yedi kıtayı birleştiren bir rotayı seyahat ederken belirler, lüks otellerden ziyade daha mütevazı butik otellerde konaklar, yerel tatların keyfini çıkarırdık. Dönüşte de tüm dökümanlar ve gezi notlarını birleştirir bir kitap yazardık.
Sıla-Ozan İşcan:
 
Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalılar?
Öncelikle kesinlikle cesaretli olunmalı. Hayat sadece yaşadığınız yerden ibaret değil, hayat her yerde ve tüm dünya senin. Başlangıç için öncelikle bir bütçe yapılmalı. Gidilecek yerin seçiminden sonra internetten araştırma yapılarak bolca bilgi toplamalılar. Konaklama yeri olarak merkezi bir konaklama yeri seçilebilir. Gezilecek yerlere olan yakınlık ve ulaşım araçlarını kullanmayacak olmak size cesaret verebilir. Ve sonra kendinizi akışa bırakın, çok keyif alacağınızdan ve tutku haline geleceğinden emin olabilirsiniz.