Ufuk Akkuş: “Dubai seçimimin asıl nedeni gece fotoğrafları çekebilmekti”

Son dönemde bir Dubai seyahatiniz oldu? Gitmeye nasıl karar verdiniz? 
İlk olarak 2011 yılında gitmiştim Dubai'ye ve benim için son derece verimli bir seyahat olmuştu fotoğraflar açısından. Harika gece fotoğrafları ile döndüm Dubai'den ve zaten seyahat için Dubai seçimimin asıl nedeni de gece fotoğrafları çekebilmekti. Bu tarihten sonra 2012’de ve son olarak 2014 Eylül ayında bir seyahatim oldu Dubai'ye.  

Dubai seyahatiniz öncesinde nasıl bir hazırlık yaptınız?
Dubai seyahatim öncesinde elbette şehre ait bol bol fotoğraf izledim ve şehrin genel mekânları hakkında bilgiler edindim. Kalınacak yer olarak ise çok fazla seçenek vardı ve o nedenle sadece ilk günlerim için otel rezervasyonu yaptım. Öylesi çok daha iyi oldu. Böylece daha fazla şehri tanıma imkânı bulabildim.

Ufuk Akkuş: “Dubai seçimimin asıl nedeni gece fotoğrafları çekebilmekti”

Dubai’de nerelerde kaldınız? Şehir  içi ulaşımı nasıl sağladınız?
Dubai'de öyle bazı ülkelerdeki gibi hostel tarzı oteller bulamıyorsunuz. Zaten o ihtişamlı otelleri gördükçe ve fiyatlar için de alternatif çok olduğundan buna gerek kalmıyor. Dubai'de lüks otellerde kalıyorsunuz (gezginim ama Hilton da bana uyar yani) ve benim favorim her zaman Al Barsha ve Dubai Marina Bölgesi. Her ikisinin de farklı güzellikleri mevcut. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta otelin metro istasyonuna yakın olması. Bu seyahatinizi çok kolay hale getiriyor. Çünkü taksiler her ne kadar uygun olsa dahi, metro ağı çok başarılı ve en ünlü alışveriş merkezlerinin içlerine kadar geliyor. 

Ne kadar süre kaldınız?
Dubai her ne kadar küçük bir kent gibi görünse de aslında büyük bir alana yayılmış koskoca bir “emirlik”. 10 gün kaldığım Dubai'de zamanın nasıl geçtiğini hiçbir zaman anlayamadım. Hiç sıkıldığımı da hatırlamıyorum. Kenti belki 3 günde de gezebilirsiniz ama 10 günlük bir Dubai seyahati doya doya bir tatil yaşatıyor insana.

Ufuk Akkuş: “Dubai seçimimin asıl nedeni gece fotoğrafları çekebilmekti”

Dubai’de katıldığınız etkinlikler nelerdir?
Burada birçok aktivite ve her şeyin en kalitelisi sunuluyor turistlere. Çölde safari ve bedevi kampları her zaman favorim ama bu defa yapmak nasip olmadı. Farklı bir aktivite planlıyordum; skydive. Ancak mevsim uygun değilmiş ve 20 gün sonra skydive başlayacakmış. Bu defa bende botla Palmiye Adası ve Dünya Adaları turu yapabildim ancak. Tabii Palmiye Adası’ndaki dev akvaryum ziyareti ve Aqua Park en eğlenceli zamanlarımdı. 

Dubai’de  yeme-içme  alışkanlıkları nasıl? Bize önereceğiniz yeni lezzetler var mı?
Yeme-içme konusunda Dubai'yi hiçbir zaman bir tarz olarak görmedim ve çok özel gelmiyor bana ama gidilecek çok sayıda Hint restoranları ve İtalyan restoranları mevcut. Amerikan tarzı fast foodlar ise her yere hakim olmuş durumda.

Ufuk Akkuş: “Dubai seçimimin asıl nedeni gece fotoğrafları çekebilmekti”

Dubai’de karşılaştığınız herhangi bir tehlike oldu mu?
Bana sorarsanız dünyanın en güvenli ülkelerinden bir tanesi. Yılın tüm seyahat yorgunluklarının ardından tatil yapabileceğiniz ve kendinizi şımartabileceğiniz bir yer Dubai. Ne sizi rahatsız eden satıcılar var ne de “acaba” dedirtecek tehlike arz eden insan toplulukları. Güvenlik her yerde çok hâkim ve bunu siz de hissediyorsunuz.  

Bu seyahatinizde "asla unutmam" dediğin anılarınız da var mı?
Dubai görkemli yapısı ile unutulmaz bir şehir başlı başına. Bu ihtişamın içinde bazen hayretler içinde kalmamak mümkün değil. Marinada kaldığım otelin önünde biraz hava almak için dışarı çıkmıştım ve otelin önünde duran Ferrari marka araç çok dikkat çekici idi. Etrafında dolanıp incelerken araç sahibi geldi ve beğenip beğenmediğimi sordu. “Harika” diye cevap verdim ve bana istersem bir tur atabileceğim gibi bir şeyler söyledi. İlk önce anlamadım en azından “galiba yanlış anladım” dedim. Tekrarladığında ise benim için bundan iyi bir fırsat olmaz diye düşündüm. Marinada Ferrari ile tur atmak benim için harika bir anı oldu. Kısa sürdü ancak unutulmazdı…

Ufuk Akkuş: “Dubai seçimimin asıl nedeni gece fotoğrafları çekebilmekti”

Son olarak Dubai’ye gidecek olanlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Dünyanın en uzun kulesi Burj Khalifa ve en lüks oteli sayılan Burj Al Arab, Dubai için bir ziyaret sebebi olsa dahi, Dubai bunlardan ibaret asla değil. Aktiviteleri, vergisiz alışveriş keyfi, deniz, kum ve güneş arayanlar için harika sahilleri ile gerçekten görülmeye değer bir yer. Gökdelenlerin arasına konumlanmış marinada ise nargile keyfi bambaşka. Dubai seyahati yapacaklar için tek tavsiyem; bunları yapmadan dönmeyin derim.