Google+

Arama formu

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1977 Karabük doğumluyum. Karabük ilinin Safranbolu ilçesinde sigorta acenteliği yapıyorum. İş ve çalışmanın yanında hayatın her noktasını keşfetmenin inanılmaz tadını yaşamak gerektiğini düşünüyorum. En büyük tutkum elbette ki seyahat ve fotoğraf… Gittiğim şehirlerin gece fotoğraflarını çekmeye bayılıyorum.  

Gezmek size ne ifade ediyor? Seyahatlerin hayatınızdaki yeri nedir?
Gezmek, benim için bir tutku ve yaşam biçimi. Yeni ufuklar ve farklı kültürleri tanıma şansı bir bakıma… Aynı zamanda farklı kültürlerden de bir şeyler alabilmek insanlık adına…

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”

Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz?
İlk başlarda sayıyordum ancak daha sonra rakamın değil de gideceğim yerlerin çok özel yerler olması daha önemli oldu benim için. Toplam 26 ülke saydım şu an : ) ama hepsi şehir şehir, dolu dolu geçti benim için.   

Bugüne kadar gittiğiniz yerler arasında sizi en çok neresi etkiledi?
Benim için en etkileyicisi Güney Afrika Cape Town gezisi oldu. Orada dolu dolu 9 gün geçirdim ve hiç ayrılmak istemedim. Hemen hemen her şeyi orada bulabildim diyebilirim. İnsanlar çok yavaş hareket ediyorlardı. Panik yok. Herkes gülüyor, neşeli. Doğa, vahşi yaşam, deniz, kumsal, ilginç mimariler, farklı kültür ve heyecan ne isterseniz benim için oradaydı. 

Gezdiğiniz ülkeler arasında tekrar gitmek istediğiniz bir ülke var mı?
Gidilecek o kadar rota var ki… Tabii ki genel olarak aynı ülkeye gitmemeyi tercih ediyorum. Ben de kendi kendime soruyorum yeniden bir yere gitmek istesem neresi olur diye, sanırım yine Güney Afrika olurdu diye düşünüyorum. 

Bize biraz seyahat etme mantığınızı anlatır mısınız? Genelde tek mi yoksa grupla mı seyahat edersiniz?
Seyahatlerime yalnız gitmeyi tercih ediyorum ama gittiğim yerlerde çabuk arkadaşlıklar kurup farklı insanlarla tanışabiliyorum. Bu zaten benim seyahatlerimin en güzel tarafı…

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”-1

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”-2

Rotanızı nasıl belirliyorsunuz?
Genel olarak rotamı ya çok fotoğraf zenginliği olan bir bölge olarak seçiyorum ya da aktivitesi ve macera yönü çok fazla olan bir rota seçiyorum. Hep aynı tipte yerler değil de farklı farklı yerler buluyorum kendime. Mesela Asya’da Filipinler yapıp ardından Avrupa gezisi ve sadece tarih seçebiliyorum da… Bazen bu tamamen her kültürü, dini, yaşamı ve hayatı görmek için elbette…

Seyahat öncesi nasıl bir hazırlık yapıyorsunuz?
İlk seyahatim Brezilya olmuştu ve çok fazla hazırlık yapmıştım. Zamanla bu durum değişti artık çok fazla hazırlık yapmadan aniden çıkıyorum yola.  

En son nereye gittiniz? 
Temmuz başında sırtçantamla aniden İtalya (Roma-Floransa-Venedik) seyahati yaptım. Hiçbir plan ve programım yoktu. En son ise 1 hafta Moskova’daydım, 25 Temmuz günü geldim.

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”-3

Sırada neresi var?
Sıra her an değişebilir bilemiyorum. Aklımda Peru ve Bolivya var, ardından farklı bir rota Norveç ve fiyortlar… Amerika ise batısı ile hala beni çağırıyor. 

Gezi deneyimlerinizi paylaştığınız blog ya da web siteniz var mı?
İlk önce bir fotoğraf sitem vardı: www.ufukakkus.com daha sonra ufukakkusphotograph.blogspot.com adlı bir blog açtım. Son 2 senedir ise yoğun olarak gezenkelebek.com adlı siteyi kullanıyorum.

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”-4

Seyahatleriniz sırasında sizin gibi gezginlerle tanışıyor musunuz? Hiç enteresan anınız var mı?
Mutlaka tanışıyoruz ve çok da eğlenceli zamanlarımız oluyor. Çok da anılarımız oluyor elbette. En son Nepal’de fil ile safariye gidecektik. Küçük bir kız bana muz satmak istedi ben de sabah sabah almak istemedim. Gitti geldi tekrar sordu, almayacağım dedim. Sonra tekrar sordu, ben de karnım aç değil almayacağım dediğimde bu sizin için değil filler için dediğinde şok olmuştum. Bir ekip oluşturmuştuk safaride, Kanadalı ve Avrupalı arkadaşlar vardı. Tüm gün boyunca kızın, bu sizin için değil filler için demesine çok gülmüştük : ) Safariye çıkmadan önce meğerse turistler muz satın alıp fillere yediriyormuş : ) Böylece bir geleneği de öğrenmiş olduk :)

Ülkelerin yeme-içme alışkanlıkları çok farklı olabiliyor. Siz gezilerinizde bu durumu nasıl belirliyorsunuz, yemek yemek için nasıl yerler tercih ediyorsunuz?
Şükürler olsun yeme-içme konusunda sıkıntılarım yok. Genelde yanımda ufak tefek atıştırmalıklar hep bulunduruyorum zaten. Gittiğim ülkenin yemeklerini tatmaya da çalışıyorum. Balık her daim tercihim ve hemen hemen her ülkede çok tüketilen bir yemek. Çok zorluk çektiğim bir ülke olmadı diyebilirim.    

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”-5

Kalacak yer olarak tercihiniz genelde nedir? Otel, hostel, kamp vs. 
Kalacak yer olarak, merkezi olması çok önemli benim. Hostel ve oteller birinci tercihimdir. Temiz hosteller ise otele göre ilk tercihim aslında. Burada daha çok dostluk kurulabiliyor ve birbirimizle bilgi alışverişi ve kültür alışverişi yapabiliyoruz. Kamp deneyimim ise yurtdışında henüz hiç olmadı.   

Bugüne kadar gittikleriniz arasında sizi hayal kırıklığına uğratan bir yer oldu mu?
Gittiğim her yerde farklı bir şeyler buldum kendime göre, hayal kırıklığım olmadı. Sonuçta benimki bir keşif ve her anın tadını çıkartıyorum.

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”-6

Farklı bir ülkeye yerleşmeyi düşündünüz mü? Düşündüyseniz neresi ve neden?
Bu soruyu kendi kendime de çok sordum ve hep şu ülke olmalı demedim ama Güney Afrika (Cape Town) ve Brezilya (Rio) ilk iki önceliğim olurdu sanırım.

Seyahatlerinizde gezdiğiniz yerleri profesyonel olarak fotoğraflıyorsunuz, bu durum seyahatlerinize nasıl bir yön veriyor?
Evet, en önemli püf noktası bu. Ben seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum ve bu durum tabii ki rota konusunda bir tercih sebebi de oluyor benim için. Seyahat sitemdeki tüm fotoğraflar tarafıma ait ve onlara çok önem veriyorum. Benim gibi profesyonel fotoğraf ve ekipmanlarla gezgin olarak yola çıkan sınırlı sayıda gezgin var Türkiye’de. Benim de onlardan ayrılan özelliğim bu olsa gerek…

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”-7

Fotoğrafladığınız yerler arasında en unutamadığınız ve favoriniz olan fotoğraf hangisidir, hangi şehirdedir?
Genelde hep son olanlar akılda kalır ama Köln Katedrali’nin gece fotoğrafı her zaman favorimdir.

Ufuk Akkuş: “Seyahatlerimi profesyonel fotoğraflarla taçlandırıyorum”-8

Eğer imkânınız olsa 1 sene izin ve limitsiz para verseler, haydi gez deseler, neler yapar nerelere giderdiniz?
Alaska ve Kanada uzun zaman alacak bir gezi programı olurdu sanırım. Orayı mutlaka ilk sıraya koyardım o zaman. Sonra Güney Amerika’dan birkaç ülke ve ardından baştanbaşa Afrika…

Türkiye’deki insanlar gezmek, seyahat etmek konusunda biraz eksik kalmış durumda, ne yazık ki ekonomik şartların da etkili olduğu bu durumun gelişmesi için önerileriniz var mı?
Türkiye’de insanlar gezmek denildiğinde ilk olarak Paris veya Venedik düşünüyorlar. Bu da demek oluyor ki gezmek bizim için en pahalı ve en üst seviye olarak düşünülüyor ya da ilk akla gelen Maldivler gibi yerler oluyor. Kısacası çıta çok yüksek. Hâlbuki daha uygun gidilebilecek yerler ve daha çok eğlenip gezilip görülebilecek yerler var tabii ki. Bence bunları değerlendirmeliler. Tabii bir de hükümete düşen görevler var. Daha çok vizesiz gezilebilecek ülke olmalı ve maalesef çok yüksek bedeller ödediğimiz pasaport harçları çok önemli bir engel teşkil ediyor. 

Gezmeye yeni başlayanlara tavsiyeleriniz nelerdir? Nereden başlamalı, nelere dikkat etmeliler?
Gezmeye yeni başlayanlar için tek tavsiyem; cesaret ; )