Google+

Arama formu

"Yalnız gezmenin özgürlüğü başka"

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
1974 Ankara doğumluyum. Çocukluğum Ankara'da geçti. Liseden sonra bir yıl Amerika'ya gittim ve sonrasında da Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi'nde İletişim okudum. Okul biter bitmez de İstanbul'da reklam sektöründe işe başladım. O zamandan beri de İstanbul'da yaşıyorum. 


Machu Picchu, Peru

Seyahate olan merakınız nasıl gelişti?
Çocukluğumdan beri hep seyahat etmeyi sevdim. Yazları geçirdiğimiz Kuşadası seyahatleri bile benim için bir heyecan kaynağıydı. Yolda geçtiğimiz bütün yerleşim yerlerini not eder, sorular sorardım. Ama asıl vizyonumu genişleten, seyahate ve dünyaya bakış açımı geliştiren lise sonrasında yaptığım bir yıllık Amerika ziyareti oldu. İlk yurtdışı ve hatta uçak deneyimimi kıtalararası bir yolculukla yaşadım. Orada okula gitmek, gezmek, tamamen farklı insanlarla tanışmak dünyaya bakış açımı çok genişletti. Aileme ve Amerika'da bu olanağı bana sunan teyzeme ne kadar teşekkür etsem azdır. Amerika dönüşü de daha düzenli yurtiçi ve yurtdışı gezilerim yavaş yavaş başladı. 
 
Kendinizi gezgin olarak tanımlıyor musunuz? Sizce gezgin olmak neleri gerektiriyor?
Kendime herhangi bir sıfat koymuyorum ama gezmeyi, yeni yerler görmeyi çok seviyorum. Hayatımı da mümkün olduğu kadar buna göre kurguluyorum. Gezmek için yaşıyorum diyebilirim. Gezmek için devamlı bir plan yapmak gerekiyor, spontane geziler olsa da çoğu zaman bir geziye hazırlık yapmak gerekiyor. Dolayısıyla aslında bu bir süre sonra yaşam biçimine dönüşüyor.  Kimse durup dururken ben "gezgin" olacağım demiyor herhalde. Hayattaki tercihleri bir kişiyi bu yola sokuyor. Bu da tabii ki oturarak olmuyor, yeri geldiğinde birçok konfor alanınızı terk etmeniz gerekiyor. 


Cook Dağı, Yeni Zelanda 

Şimdiye kadar kaç ülke gezdiniz? Şimdiye dek en çok etkilendiğiniz yer neresi oldu?
Şimdiye kadar gezdiğim ülkeleri saymadım açıkcası ben de bilmiyorum. Gezilen ülke sayısı saymanın biraz skor hesabı yapmak gibi bir şey olduğunu düşünüyorum. Benim için gezilen yer sayısı değil; gezdiğim yerlerden aldığım keyif ve bu deneyimin bana kattıkları. 15 tane ülke gezmek yerine bir yere gidip orada lokalleşerek de kendinize daha çok şey katabilir, daha çok keyif alabilirsiniz.  Her yeri görme imkanı ne yazık ki yok; dolayısıyla seçimde bulunup gittiğiniz yerin tadını çıkarmak lazım. 
Yakın zamanda çok uzun zamandır hayalini kurduğum Güney Amerika seyahatine çıktım. İşimden ayrılıp hayal ettiğim gibi sırt çantamı alıp gittim. Dolayısıyla bu benim en keyif aldığım seyahatim oldu. Uzun süreli seyahat zorluklarıyla ve güzellikleriyle çok güzel bir deneyim. Güney Amerika'nın doğal ve kültürel güzellikleri dışında en güzel özelliklerinden biri de vize olmamasıydı.  Kendinizi dünya insanı gibi hissediyorsunuz. Seyahat kısıtlamanız yok, tek ihtiyacınız olan pasaportunuz. Şu anda birkaç cümleyle anlatmam mümkün değil, Güney Amerika başlı başına bir yazı konusu olur. Burası dışında en etkilendiğim yerler Yeni Zelanda ve İskoçya oldu. 


 Ben Nevis, İskoçya

Seyahat ettiğiniz yerlerin tarihi mirasları mı, doğal güzellikleri mi yoksa kültürel atmosferi mi sizi etkiliyor?
Aslında mutlaka hepsinin bir karması oluyor. Ama benim için öncelik dağcılık yapmamdan da dolayı doğal güzellikler oluyor.  Ama bence bunları da birbirinden ayırmak çok zor.  Ama tekrar değinmem gerekirse Güney Amerika bunların hepsinin güzel bir karması.
 
Seyahatlerinizi yalnız mı yapıyorsunuz, başka kişilerle mi? En çok kimlerle seyahat etmekten keyif alıyorsunuz? 
Uzun süreli ve uzak noktalara olan seyahatlerimi yalnız planladım ve yaptım şimdiye kadar. Bu tür seyahat planlarını birisiyle uydurmaya çalışmak çok zor oluyor. Seyahat tarzı olarak da her şeyi kendim planladığım ya da yolda karar verdiğim için bazen birisiyle uyuşturmak zor olabiliyor. Yalnız gezmenin özgürlüğü başka. Bazen sabah bir yerden akşam nerede kalacağımı nereye varacağımı bilmeden yola çıktığım çok zor oldu. Bu tür şeyler herkese uygun olmuyor. Bir de yalnız seyahat ederken iletişime ve çevreye çok daha açıksınız. Daha rahat ve kolay gözlem yapabiliyorsunuz. Tabii sevdiklerinizle gezmenin keyfi de ayrı. Yapacağınız seyahate göre yol arkadaşınız olabilir de olmayabilir de ikisinin de çok güzel tarafları var. Gördüğünüz güzellikleri sevdiğiniz birisiyle canlı canlı paylaşmanın da keyfi ayrı. Ama bunu her zaman gerçekleştirmek mümkün değil.


 Buenos Aires, Arjantin

Gittiğiniz yerlerdeki yerel halkla iletişime geçer misiniz? Bunun sizin için nasıl bir önemi var?
Gittiğim yerlerde mümkün olduğunca özellikle de dil sorunu yoksa iletişim kurmaya çalışıyorum. İlla yurtdışı olmasına gerek yok. Türkiye'de bir köye gitmişsem oralı insanlarla konuşup onların hayat görüşlerini almak her zaman keyif veriyor. Herkesin herkesten öğreneceği bir şeyler mutlaka var. Yeter ki neresi olursa olsun olaya böyle bakabilelim.

Seyahat rotalarınızı nasıl belirliyorsunuz?
Genelde zaten çok gitmeyi istediğim yerler mutlaka oluyor. Bunu zaman ve kaynak durumuna göre önceliklendirip planlıyorum. 
 
Peki yola çıkmadan önce nasıl bir ön hazırlık yapıyorsunuz?
Seyahatin türüne göre değişir tabii. Uzun bir seyahatse, rehber kitaplar, araştırma, sigorta, belgeler vs gibi bir ön hazırlık yapmak mutlaka gerekiyor. Daha önce gidenlerin tavsiyelerini almak önemli bence. Tabii ki yanınızda olması gereken şeyleri de dikkatli seçmek gerekli. Gidilen mevsim, ülkenin sağlık koşullarına göre özel ilaçlar gerekiyorsa almak gerekiyor. Bazen gideceğiniz yerde tur olmadan gidemeyeceğiniz yerler olabliyor, bunu da önceden organize etmek gerekebiliyor. 
Tabii ki zihinsel ve fiziksel olarak da hazırlıklı olmak gerekiyor.


Patagonya, Arjantin 

Seyahatin üç altın kuralını sayın desek ne dersiniz?

  • Gerekli hazırlıkları yapmak önemli. 
  • Yaşadıklarınızı unutmamak için günlük tutmak veya not almak.
  • En önemlisi de pozitif olmak, her zaman ufak tefek sorunlar (kişiye göre göreceli tabi) olabiliyor; hayatı kendinize zehir etmemek lazım.

 Görmek istediğiniz ülkelerden de bahsedelim isterseniz. Yakın zamanda gerçekleştirmek istediğiniz bir seyahat planı var mı? Ya da görmek istediğiniz yerler arasında nereleri sayabilirsiniz? 
Kafamda şu anda bir Asya seyahati var.  Nepal, Tayland, Kamboçya, Vietnam, Laos, Myanmar.  Asya kültürünü yerinde görmek istiyorum; doğu felsefesi, doğal güzellikleri ve tabii ki Himalayalar benim için yeterli çekim nedenleri. Ne zaman bilmiyorum ama ilk yapacağım uzun seyahatin bunun olacağını düşünüyorum. Bunun dışında yıllardır gitmek istediğim Alaska ve İzlanda var.  Buralar da vahşi doğasıyla hayallerimi süslüyor. 

 
Uyuni, Bolivya

www.deretepedunya.com'u açma fikri nasıl doğdu?
Seyahatlerimde her zaman günlük tutuyorum ve bundan çok keyif alıyorum. Güney Amerika'ya gitmeden, günlük yerine bir blog açıp gezimi merak edenlerin oradan takip etmelerinin güzel olacağını düşündüm. Tabii evdeki plan çarşıya uymadı seyahat temposundan ve bazen imkanların el vermemesinden blogu gerçek zamanlı yazamadım. O şartlarda kolaya kaçıp Instagram ve Facebook'tan fotograf paylaşımlarıyla yetindim. Ama bugünlerde seyahatin tamamını yazmayı planlıyorum.