Google+

Arama formu

11. İSTANBUL 5 GÜN ORYANTİRİNG YARIŞLARI

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bu yıl 11. kez düzenlenen “İstanbul 5 Days” yarışları 29 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul'un ormanlarında ve özel yerlerinde yapıldı. Belgrad Ormanı’nın Ayvat Bendi-Geyik Çiftliği, Kömürcü Bendi mevkileri, Heybeliada, Ağva-Şile ve tabii ki unutulmaz Kapalıçarşı fazlasıyla eğlenceli...

11. İSTANBUL 5 GÜN ORYANTİRİNG YARIŞLARI

Ben ve “Minik Gezginler”, yarışmanın sadece Kapalıçarşı etabına katılabildik. Günün erken saatlerinde çıktığımız yolculukta, sabah saat 8.00'de gözümüzü Çemberlitaş'ta açtık. Bizimkiler kıpır kıpır, gün ve saat onlara kesinlikle uğramıyor! Her zaman diliminde müthiş bir enerji yoğunluğuna sahipler!!!

11. İSTANBUL 5 GÜN ORYANTİRİNG YARIŞLARI-1

Saat 9.00'da start verilmesiyle başlayan yarışma, öğlen  tamamlandı. Etrafta çeşitli ülke sporcuları ile uluslararası arenada keyifli ve bir o kadar heyecanlı bir atmosfer de gerçekleşti. Minikleri sırasıyla gönderince, ben de durur muyum, hemen parkurda buldum kendimi. Karış karış her sokağını arşınladığımız çarşı da yarışmakta farklı bir duygu yaşatıyor. “Hedef orada mı, burada mı ?” derken yaklaşık 40 dakikada tamamladım. Karşımda minikleri de görünce, mutlu bir şekilde ayrıldık. 

11. İSTANBUL 5 GÜN ORYANTİRİNG YARIŞLARI-2

11. İSTANBUL 5 GÜN ORYANTİRİNG YARIŞLARI-3

Oryantiring diye bahsediyoruz ama eminim çoğunuz soruyorsunuz “Oryantiring Nedir?” diye!
 
Oryantiring’i benzerlerinden ayıran en önemli unsur koşarken takip edilecek bir liderin veya işaretlenmiş bir parkurun olmamasıdır. Bulunulan yerden gidilecek yere ulaşmak için her sporcuya göre değişen sonsuz sayıda farklı seçenek bulunmaktadır. Sporcuların hem kendi özelliklerini, hem diğer sporcuları, hem de içinde bulundukları arazinin özelliklerini dikkate alarak en doğru kararı en kısa süre içinde vermeleri; bir başka ifade ile atletik kapasitelerine ek olarak mutlaka zihin yeteneklerini kullanmaları gerekmektedir. Oryantiring’in bu özelliği yarışmacılar arasındaki fiziksel özellik farkını ortadan kaldırmakta, yarışmanın başında neredeyse tüm sporcuları eşit hale getirmektedir.

11. İSTANBUL 5 GÜN ORYANTİRİNG YARIŞLARI-4


serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...