14 Şubat Seyahat Tavsiyeleri

Sevgililer gününe az bir zaman kaldı. 14 Şubat yaklaştıkça romantik çiftlerin heyecanı da giderek artıyor. Sevgililer günü yaklaştıkça sevgililerin aklında tatlı bir soru işareti beliriyor. Çiftler Sevgililer Günü’nde romantik anlar yaşayacakları tatil rotaları aramaya başladı. Şimdi 14 Şubat’ta yurtdışında keyifli vakit geçirebileceğiniz romantik rotalara bakacağız.

Paris

Romantizmin başkentlerinden biri olan Paris, Avrupa’nın ve dünyanın aşk ile özdeşleşen şehirlerindendir. Tarih boyunca romantizmin zirvede yaşandığı şehirlerden olan Paris, Sevgililer Günü için de en çok tercih edilen adreslerden biridir. Her yıl çok sayıda turist akınına uğrayan Paris’te sevgililerin güzel vakit geçireceği birçok sembolik nokta yer alıyor. Bunların başında Paris şehrinin sembolü kabul edilen Eyfel Kulesi geliyor. 3 seyir terası ve restoranlar bulunan Eyfel Kulesi’nde Paris şehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Dilerseniz asansör vasıtasıyla kulenin tepesine çıkabilirsiniz. Ancak bunun için uzun süreli bilet kuyrukları beklemeniz gerekecektir. Romantik Paris turunuzda meşhur Seine Nehri’ne nazır yürüyüşlerle huzur dolu ve romantik yürüyüşler yapabilirsiniz. Paris şehrinde görülmeye değer pek çok önemli yapı bulunuyor. Dünyaca ünlü Louvre Müzesi, Versay Sarayı ve Notre Dame Katedrali bu yapıların en başlıcalarıdır. Paris gezisi esnasında bu ünlü yapıları görmeden geçmeyin.

Paris’in dar sokaklarında keyifli yürüyüşler yaparken şık kafelerde leziz tatlar deneyebilirsiniz. Paris’in ünlü kafelerinde leziz tatlılar ve sıcak içecekler eşliğinde romantik dakikalar geçirebilirsiniz.  Sevgililer Günü tatil rotaları için romantizmin başkenti Paris yurtdışında tercih edebileceğiniz en güzel seçeneklerden biridir.

Paris

Roma

Sevgililer Günü’nün dünya üzerinde bilinen ismi Valentine’s Day’dir. Bu güne ismini veren Aziz Valentine, Cladius döneminde Roma’da yaşamış olan bir papazdır. Aziz Valentine’in özelliği Cladius’un yasaklamasına karşın papaz arkadaşı Aziz Marius’la beraber çiftleri gizlice evlendirmesidir. MS 270’in 14 Şubat tarihinde Hristiyan şehitliğine gömülen Aziz Valentine’in anısına bu olayın 226 yıl sonrasında 14 Şubat Valentine Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Günümüzde Sevgililer Günü ile özdeşleşen bu günde isim babası Valentine’in şehri Roma, sevgililerin uğrak mekanlarından biri olmaktadır. Avrupa’nın romantik şehirlerinden biri olan Roma’da çiftler için önde gelen birçok yer bulunuyor. Bunlar arasında ilk akla gelen Trevi Çeşmesi. Aşıklar Çeşmesi adıyla da nam salmış olan Trevi Çeşmesi, her yıl milyonlarca turistin akınına uğrar. Sevgililerin de 14 Şubat’ta rağbet ettiği Trevi Çeşmesi’nde romantik çiftler güzel dilekler tutup birlikte vakit geçirebilir. Aşıklar Çeşmesi’nde dilek tuttuktan sonra İspanyol Merdivenleri’nde aşkınızı ölümsüz kılabilirsiniz. Roma’da ziyaret edebileceğiniz tarihi ve mimari açıdan birçok önemli yapı vardır. Kolezyum, Aziz Petrus Bazilikası ve Roma Forumu bunlardan bazılarıdır. Yine Roma gezisi sırasında Hristiyan dünyası açısından büyük öneme sahip olan Vatikan’ı ziyaret edebilirsiniz. 14 Şubat’ı Roma’da geçirmek isteyenler için tarihi ve kültürel açıdan büyük öneme sahip olan pek çok yeri ziyaret edebilirsiniz. Tarihi ve kültürel açıdan da oldukça keyifli geçecek olan Roma gezinize eşlik etmesi için dünyaca ünlü Roma dondurmasını da deneyebilirsiniz.

Roma

Prag

Orta Avrupa’da yer alan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, aynı zamanda romantizmin de başkentleri arasında sayılır. Eski ve tarihi yapısı ile nostaljik bir hava sezdiren Prag şehri hayallere dalınacak keyifli yürüyüşlerin yapılacağı sokakları ile özellikle çiftler için dünyadaki en görülesi şehirlerden birisidir. Astronomik Saat Kulesi, efsane gece hayatı, sevimli sokakları ile kesinlikle mutlu olacağınız bir şehir. Sevgililer Günü’nde yurtdışı kaçamağı planlayanlardansınız Prag’a bir şans vermelisiniz. Seyahat için schengen vizesi istenen Prag’a gidiş dönüş uçak biletleri de 150 dolar civarında.

Prag

Budapeşte

Köprüler şehri olarak bilinen Budapeşte  gecesi gündüzünden daha renkli bir şehirdir. Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında genç nüfus oranı daha fazla olan Budapeşte, gençliğin dinamizminin aktif bir şekilde yaşandığı tam anlamıyla bir eğlence şehridir. Bu açıdan hareketli tatil rotalarını seven sevgililer için Budapeşte çok iyi bir seçenektir. Şehirde görülmeye değer meşhur pek çok köprü ve farklı birçok önemli yapı bulunmaktadır. Özellikle Kahramanlar Meydanı, Balıkçılar Kulesi ve Gallert Tepesi Budapeşte gezisinde görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır. Gallert Tepesi’nden şehir manzarasını tümüyle izlerken Sevgililer Günü’nün romantizmini yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra içerisinde yer alan sıcak su kaplıcaları ile dikkat çeken Varosliget parkında gezintiye çıkabilirsiniz. Budapeşte gezisi sırasında şehrin meşhur yemeği olan Gulaş Çorbası’nı da mutlaka denemelisiniz. Budapeşte seyahati için günlük olarak 40 Euro yeterli olacaktır. Tıpkı Prag gibi Budapeşte de Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz bir destinasyon. Budapeşte uçak biletleri ise 300-400 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Budapeşte

Amsterdam

Hollanda’nın başkenti Amsterdam Avrupa’nın ve dünyanın en eğlenceli yerlerinden biridir. Avrupa’nın eğlence merkezi niteliğinde olan Amsterdam, Sevgililer Günü’nde doyasıya eğlence arayan çiftler için de en uygun seçeneklerden biridir. Pek çok ünlü müze, keyifli vakit geçirebileceğiniz kafeler ve gece hayatında eğlencenin doruklara çıktığı mekanlar Amsterdam’da sevgililerin güzel zamanlar geçireceği yerlerdir. Amsterdam’da geceler Avrupa’nın pek çok şehrine göre daha uzun sürmektedir. Özgürlükler ve eğlence şehri Amsterdam’da hiç bitmesini istemeyeceğiniz geceler sizi bekliyor. Yine Amsterdam’da gündüzleri bisiklet kiralayarak şehrin sokaklarında gönlünüzce turlayabilirsiniz. Amsterdam gezinizde sevgilinizle beraber romantik bir tatil geçirmek için size günlük olarak 80-100 Euro yeterli olacaktır. Romantik Amsterdam tatili için uçak biletleri ise 150-200 Euro arası değişiklik göstermektedir.

Amsterdam

Svalbard

Kış aylarının en güzel geçtiği ülkelerden birisi Norveç. Kuzey Yarım Küre’nin en güzel kışlarının yaşandığı ülkelerden olan Norveç’te bulunan Svalbard, 14 Şubat’ta yurtdışı seyahati için tercih edilecek yerler arasındadır. Bu bölgenin en ünlü ve en romantik özelliği İsveç, Norveç, Finlandiya gibi İskandinav ülkelerinde görülen Auroralar. Kuzey ve Güney Işıkları adıyla bilinen Auroralar, geceleri aydınlık hale getiren eşsiz doğa olaylarıdır. Norveç’te Auroralar’ın görülebileceği en güzel yerler Oslo, Tromso ve Svalbard’dır. Gecenin ilerleyen saatlerinde gökyüzüne bakıp eşsiz doğa harikası ışıklar eşliğinde romantizm tazelemek isteyen tüm çiftler için Svalbar harika bir seçenektir. Norveç de seyahat için Schengen vizesi istenen ülkelerden birisidir. Ayrıca uçak fiyatları gidiş dönüş 150-200 Euro bandında değişiklik gösteriyor. Siz de Sevgililer Günü’nde kış aylarının en güzel yaşandığı yerlerden birinde romantik bir seyahat düşünenlerdenseniz Svalbard’ı rotanıza eklemelisiniz.

Svalbard

Brugge

Sevgililer Günü için romantik rotalar listemizde şimdi sıra Belçika’nın sokakları çikolata kokan şehri Brugge’de. Ufak bir yüzölçümü olan Brugge, sahip olduğu potansiyel ile oldukça etkileyicidir. Nehirleri, kanalları, etkileyici bitki örtüsü, tarihi yapıları, Ortaçağ’ın izlerini yansıtan mimarisi ile Avrupa’nın öne çıkan şehirlerinden biri olan Brugge ayrıca eşsiz kanalları ve büyüleyici mimarisi ile Kuzey’in Venedik’i olarak da anılmaktadır. Avrupa’da en güzel çikolataların imal edildiği Brugge’de bir çikolata müzesi de bulunmaktadır. Waffle severler için de Brugge şehri en doğru adres. Şehrin hemen her sokağında enfes kokulularıyla sizi kendine çekecek leziz waffle mekanları bulunuyor.

Brugge

Atina

Sevgililer Günü için romantik tatil rotalarından biri de ülkemize oldukça yakın bir yer olan Yunanistan’ın başkenti Atina. Sevgililer Günü için yolculuk planını komşuya yapan çiftler kış döneminde Yunanistan’ın gözde tatil kentlerinden biri halini alan Atina’da keyifli vakit geçirebilir. Işıl ışıl yapısı ile eğlenceli bir destinasyon olan Atina ayrıca ucuz da sayılabilecek bir tatil planına imkan sağlar. Sonuçta ülkemize oldukça yakın olan Atina şehrine kara yolu ile ulaşım dahi mümkündür. Sevgililer Günü’nde Atina şehrinin sıcaklığını yakından hissetmek isteyen çiftler sirtaki ve Yunan müziği eşliğinde eğlenceli bir deneyimi geride bırakacaklar. Atina gezinizde ayrıca meşhur Yunan mezelerinin de tadını çıkarabilirsiniz.

Atina

Kotor

Karadağ’ın başkenti Podgorica’nın 90 kilometre uzağında bulunan Kotor, giderek artan turist potansiyeli ile dikkat çeken tatil bölgelerinden biridir. Doğası ve eşsiz manzaraları ile ziyaretçileri büyüleyen Kotor, Sevgililer Günü için de tercih edilebilecek keyifli adreslerden biridir. Kotor’da Karadağ köylerinin geleneksel yaşayışı ile Karadağ kültürünü yakından tanıyacaksınız. Yine Kotor’da Adriyatik Denizi’nin enfes mahsulleri ile Balkanlar’a has lezzetler olan Boşnak mantıları, Boşnak börekleri ve Arnavut böreklerini tadabilirsiniz. Kotor’un en cazip yanlarından biri de Kotor seyahatinin vize gerektirmemesidir.

Kotor

Lviv

Ülkemize nispeten yakın sayılabilecek keyifli adreslerden birisi de Ukrayna’nın Lviv kentidir. Ülkemizden çok sayıda turistin önemli ölçüde akın ettiği Ukrayna’da en fazla tercih edilen şehirlerin başında Lviv geliyor. Avrupa’nın diğer ülkelerine kıyasla uygun fiyatlar sunması ve özellikle vizesiz seyahat edilmesi ile Ukrayna ülkemizde en fazla tercih edilen yurtdışı seçeneklerinden biri olmuştur. Ukrayna pek çok güzel yeri ile romantik çiftlerin de ilgisini çeken son dönemin gözde tatil destinasyonlarından biridir. Özellikle Liviv şehri ülkemizden giden ziyaretçilerin en fazla tercih ettiği şehirlerin başında geliyor. Liviv’in ve genel manada Ukrayna’nın ziyaretçilere vaat ettiği artılarından biri de sanatseverlerin ilgisini çekecek pek çok opera binasının bulunmasıdır. Siz de 14 Şubat’ta romantik, keyifli ve bir o kadar da sanat dolu bir deneyim yaşamak istiyorsanız Liviv’i seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.

Lviv

Zanzibar

Tanzanya’nın bağımsız bir bölgesi olan Zanzibar Adası, balayı tatilleri için de tercih edilen farklı tatil yerlerinden biridir. Rotayı bilindik yerlerden biraz daha uzağa oldukça farklı yerlere çevirmek isteyenler için Zanzibar harika bir seçenek olacak. Sevgililer Günü için soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak sıcacık bir tatil deneyimi yaşamak için deniz, kum ve güneş üçlüsünün en güzel şekilde bir araya geldiği Zanzibar Adası muhteşem bir seçenek olacaktır. Denizin ve güneşin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Zanzibar Adası’nda unutulmaz bir Sevgililer Günü için sizi harika güzellikler bekliyor. Sevgililer Günü şerefine ülkemizden oldukça uzak limanlara demir atmak isteyen maceraperest çiftler, müthiş doğal güzelliği ile büyüleyen Zanzibar Adası’nı mutlaka rota listelerine eklemeliler.

Zanzibar

Las Vegas

Sevgililer Günü için tatil planını sakin ve kafa dinlemelik yerler ya da insanlardan tamamen uzak doğayla iç içe yerler şeklinde yapanlar için doğal güzellikleri ile mest eden birçok seçenek bulunuyor. Ancak listemizde şimdi sıra sakinlik ve huzurdan çok gün boyu hareketliliğin devam ettiği, Sevgililer Günü’nün 24 saat boyunca aralıksız devam edeceği bir adres arayanlar için biçilmiş kaftan olan Las Vegas’ta. Amerika’nın Nevada eyaletinde Novaje Çölü’nün üzerinde kurulmuş olan Las Vegas şehri, günümüz dünyasının en şatafatlı şehirleri arasında yer almaktadır. Işıkların 24 saat boyunca açık olduğu Las Vegas’ta, eğlencenin doruklarını yaşayacağınız oldukça hareketli unutulmaz bir 14 Şubat sizi bekliyor olacak.

Las Vegas

14 Şubat Sevgililer Günü’nü geçirmek için yurtdışında en güzel rotalardan bazılarını sizler için derledik. Kültürel yapıları, eğlenceli yaşam tarzları, doğal güzellikleri ve daha pek çok artısı ile romantik tatil rotaları sizleri bekliyor.

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.