2020 Patara Yılı İlan Edildi

12 Şubat tarihinde gerçekleşen Ak Parti Grup Toplantısı’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 yılının Patara yılı olduğunu ifade etti. Yapılan bu açıklamanın ardından Patara Plajı ve Antik Kenti en çok merak edilen yerlerden biri haline geldi. 

Patara Plajı

Antalya ilinin Kaşilçesinde bulunan Patara Plajı, Türkiye’nin en uzun ikinci plajıdır. Kaş’ın merkezinden 60 kilometre uzaklıktaki plaj, Gelemiş Köyü’nün sınırları içerisindedir. Nesli tükenmekte olan Caretta Carettaların yumurtlama alanı oluşuyla özelleşen plaj, 15 Mayıs ve 15 Eylül tarihlerinde; sabah 08:00 ve akşam 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Geri kalan saatlerde plaj, Caretta Carettalar için ayrılmıştır. İsmini yanındaki antik kentten alan plajın kumu ince yapılıdır ve insanlar tarafından bu kumun şifalı olduğuna inanılır. Uzunluğu 12 km olan plaj her mevsim rüzgar alan bir bölgede bulunduğundan burada yüzmek biraz zahmetlidir.  

Patara Plajı 2

Plajın her yıl binlerce turist almasında etkili olan en önemli unsur şüphesiz ki plajın yanındaki Patara Antik Kenti’dir. Likyalılara ait bu kent, döneminin başkenti olma özelliğine sahiptir. Likya Devleti’nin ardından Bizans döneminde de gelişmesine devam eden Patara’nın bir diğer önemli özelliği de; Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın da buralı olduğuna inanılmasıdır.

Siz de Patara’ya gitmek istiyorsanız ören yerinin Antalya şehir merkezinden 220 km uzaklıkta olduğunu bilmenizde fayda var. Antalya’dan giderken Fethiye  yönüne doğru ilerlerken Patara Plajı sapağından girip yolu takip ederek antik kente ulaşabilirsiniz. Ören yerine Kaş merkezden gidilecekse de Patara dolmuşları tercih edilebilir.

Patara Plajı 3

Dini bayramların ilk günü öğleye kadar tatil olan Patara’yı 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında saat 08:30 -19:30 saatlerinde, 3 Ekim – 14 Nisan tarihlerinde ise 08:30-17:00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz. Müzekart sahiplerinin yıl içinde iki kez ücretsiz şekilde ziyaret edebileceği Patara Antik Kenti’nin giriş ücreti 24 TL’dir.