2020'de Popülerleşen Destinasyonlar ve Trendler

Geçen yıl bu zamanlar dostlarımızla 2019 yılında en çok nerelerin gezildiğini konuşurken 2020 yılında hangi lokasyonların popüler olacağını tahmin etmeye çalışmıştık ama gelip-n görün ki dünyanın başına öyle bir şey geldi ki, bizim hiçbir tahminimiz gerçekleşmedi. Mart ayında ülkemizde de etkilerini gösteren corona ile birlikte yurt dışı seyahatler adeta bir hayale dönüştü. Hatta insanların büyük bir kısmı virüse yakalanma korkularından dolayı yurt içinde dahi gezemediler. Kısacası 2020 seyahat açısından uzun yıllar sonra yaşanan en zor yıl oldu ve diğer sektörler gibi seyahat sektörü de var olan durumdan büyük darbe aldı. Tabii corona her ne kadar seyahat sektörünü oldukça baltalamış olsa da seyahat severler kendilerini güvende hissedebilecekleri seyahat trendlerine yöneldiler.

Bugün hazırladığımız içerikte geride bıraktığımız yılda popülerleşen güvenilir seyahat trendlerini ve insanların tarafından sıklıkla tercih edilen lokasyonları anlatacağız.

İçeriğimize başlamadan önce 2021’in hastalıktan uzak, mutluluk ve seyahat dolu olmasını dileriz.

2020’nin Popüler Seyahat Trendleri

Kampçılık

Geçmişte beş yıldızlı otellere gitmeyi seven ve her gün odasının temizlenmesine alışmış kişiler için kampçılık belki de kulağa çok hijyenik gelmiyordu ama corona ile birlikte bu trendle ilgili kartlar yeniden dağıtıldı. Çünkü kampçılığın başka insanlarla çok fazla temas gerektirmemesi bu seyahat trendinin güvenilir olmasını beraberinde getirdi. Seyahat severler hijyen açısından gerekli önlemleri alarak insanlardan uzak olabilecekleri yerlerde kamp yapmayı tercih ettiler ve bu da kampçılığın 2020’nin yükselen seyahat trendlerinden biri olmasını sağladı. Kampçılığın popülerleşmesinden yola çıkarak corona ile birlikte insanların doğa ile daha çok vakit geçirmek durumunda kaldıklarını söyleyebiliriz.

1

Glamping ( Lüks Kampçılık)

Bu yıl popülerleşen bir diğer trend de lüks kampçılık olarak da tanımlanabilecek “Glamping” oldu. Glamour ve camping kavramlarının bir araya gelmesiyle oluşan glamping, kamp yaşamını oldukça şık ve lüks bir mekanda yaşamaya olanak tanır. Yani bu trend hem doğayla iç içe olmak isteyen hem de lüksünden ödün vermek istemeyen seyahat severlerin oldukça sevdiği bir seçenek olarak öne çıkıyor. Corona nedeniyle insanlardan uzak bir tatil yapmak isterken lüksünden ödün vermek de istemeyen seyahat severler bu yıl glamping’e yöneldi ve böylelikle lüks kampçılık da yükselen bir değer seyahat trendi oldu.

Karavan ile Tatil

Karavanla yapılan bir yolculuğu anlatan herhangi bir yol filmi izlendikten sonra kim bir karavanla seyahat etmeyi hayal etmemiştir ki? İşte bu yıl corona dolayısıyla karavan ile seyahat etme arzusu olan kişilerin hayalleri gerçek oldu. Çünkü içinde bulunulan şartlar altında sadece aile bireylerinin olduğu bir karavan fikri oldukça güvenilir bir seçenek olarak öne çıktı. Yani seyahat etmekten vazgeçmek istemeyen ama virüs kapmaktan da korunmak isteyen kişiler karavanla seyahat etmeyi tercih ettiler. Gerekli tüm önlemleri aldılar ve yemeklerini kendileri pişirdiler, kendilerine ait bir ortamda yaşadılar ve kendilerini virüsten korudular. Kısacası karavan ile tatil maddi durumu el veren kişilerin 2020’de yöneldiği bir seyahat trendi oldu.

2

Tiny House

Her ne kadar Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir akım olsa da Tiny House bu yıl sıklıkla tercih edilen bir diğer seyahat trendi oldu. Tiny House kavramının ne olduğuna bakılacak olursa yaşam alanlarını küçültmek isteyen insanların başlattığı bir sosyal hareket olan Tiny House, küçük alanlarda da oldukça yeterli bir şekilde yaşamanın mümkün olduğunu gözler önüne seriyor. Kısacası Tiny House kavramı ufak bir yaşam alanında hiçbir eksiklik olmadan yaşamak anlamına geliyor. Covid nedeniyle farklı insanlarla dolu bir ortamda tatil yapmak istemeyen kişiler Türkiye’de de gün geçtikçe popülerleşen tiny house örneklerinde konaklamayı seçtiler. Bu da tiny house’ın yükselen bir trend olmasını sağladı.

Villa Tatili

Bu yılın yükselen değerlerinden bir diğeri de villa tatili oldu. Özellikle insanlardan uzak bir şekilde tatil yapmak isteyen fakat karavanı olmayan kişiler bir villa kiralayarak tatil yapma seçeneğine ilgi gösterdi. Bu sayede evlerinin havuzlarına yalnızca kendileri girdiler, yemeklerini kendileri pişirdiler ve dışarıdan gelebilecek corona tehdidine karşı kendilerini koruyabildiler. Kısacası her ne kadar geçmişte beş yıldızlı lüks oteller kadar tercih edilmese de havuzlu ve lüks villalar bu yıl çok kişi tarafından tercih edildi.

Tüm Önlemlerini Almış Otellerde Kalma

Her ne kadar insanlar daha yalnız kalacakları tatillere yönelseler de otel tatili yapmaya devam edenler de oldu. Çünkü oteller çok fazla önlem aldılar ve seyahat severlerin güvenlerini kazandılar. Otellerde alınan önlemlere bakıldığında önlemlerin özellikle insanların toplu bir şekilde bulunması gereken alanlarla ilgili olduğu görülüyor. Yemek alanlarında insanların arasında mesafe bırakılması ya da otel konseptlerinin açık büfe yerine ala carte ‘a dönüştürülmesi alınmış öncelikli önlemler olarak dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra otellerin dezenfektanlarla donatılması da misafirlerin beğenisini kazanan bir diğer önlem olarak dikkat çekiyor. Şezlonglar arasında bırakılan boşluklar, her gün yıkanan havlular, her gün yapılan temizlikler corona döneminde dahi otelleri güvenilir kılan diğer detaylar olarak ilgi çekiyor. Kısacası zorluklarla geçen 2020’de misafirlerini güvende hissettirmek için gereken her önlemi alan bir otelde konaklamak da tıpkı daha önce bahsettiğimiz trendler gibi yükselen bir seyahat trendi olarak öne çıkıyor.

3

2020’nin Popüler Lokasyonları

Fethiye Kabak Koyu

Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olduğu için zaten popüler bir lokasyon olan Kabak Koyu bu yıl da seyahat severler tarafından çok ilgi gördü. Hem kamp yapmanın hem de insanlardan uzakta bir bungalovda kalmanın mümkün olduğu Kabak Koyu’na giden kişiler kendilerini dışarıda kol gezen virüse rağmen güvende hissetmenin verdiği keyifle oldukça güzel bir tatil geçirdiler.

İğneada

İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi glamping bu yılın yükselen seyahat trendlerinden biri oldu. Hal böyle olunca da lüks kampçılık yapmanın mümkün olduğu lokasyonlar bu yılın popüler yerleri olarak öne çıktı. Türkiye’nin en güzel glamping tesislerinden birini topraklarında bulunduran İğneada seyahat severlerin sıklıkla tercih ettiği bir yer oldu. Kendilerine ait ufak bir ev içerisinde hem virüsten korunan hem de doğayla iç içe olan seyahat severler İğneada’da güzel zaman geçirdiler.

Cunda Adası

Türkiye’nin kamp alanlarıyla ve sahip olduğu doğal güzellikleriyle ünlü yerleri dendiğinde akla öncelikli olarak gelen yerlerden biri de şüphesiz ki Cunda Adası’dır. Cunda Adası bu yıl da coronaya rağmen oldukça popüler tatil destinasyonlarından biri oldu. Özellikle kamp yapmak isteyen kişiler bu güzel yeri tercih etti. Hatta ailesiyle birlikte bir butik oteli kapatarak güvenli bir tatil yapmak isteyen kişiler de Cunda Adası’ndaki güzel butik otellere yöneldiler. Kısacası bu güzel yer bu yıl da turizmin kalbinin attığı mekanlardan biri oldu.  

4

Dalyan

Ülkemizde villa turizmi dendiğinde öncelikli olarak akla gelen yerlerden biri de Dalyan ilçesidir. Hal böyle olunca villa turizminin yükseldiği böyle bir yılda Dalyan da sıklıkla ziyaret edilen popüler bir turizm destinasyonu oldu. Corona virüsü tehlikesinden korunarak huzurlu bir tatil yapmak isteyen kişiler ev kiralama sitelerine “Dalyan” yazarak aramalar yaptılar ve Dalyan’ın bu yılın popüler tatil mekanlarından biri haline gelmesini sağladılar.

Bodrum- Ortakent

Bodrum’un küçük ve sakin mahallesi Ortakent geçtiğimiz yıl hem karavan tatili yapmak isteyen kişilerin hem de butik bir otelde insanlardan uzak şekilde güneş ve kuma doymak isteyenlerin tercih ettiği yerlerden biri oldu. Karavanları ile yola düşen seyahat severler özellikle Ortakent’e inen yokuştaki alanda seyahatlerine ufak bir mola verdiler. Tüm bunlar da Bodrum’un geçmişte nispeten az tercih edilen sakin ilçesi Ortakent’i popüler kıldı.

Sinop

Geçtiğimiz yılda deniz tatili yapmaktansa doğa ile iç içe bir ortamda dinlenmeyi tercih edenlerin sayısı da bir hayli çoktu. Bu yönde bir tatili tercih eden kişilerin aklına gelen başlıca yerlerden biri de Türkiye’nin güzelliklerle dolu şehri Sinop oldu. Sinop’taki doğal güzellikleri keşfetmeye giden kişiler: şelaleleri gezdiler, Hamsilos’a gittiler, İnaltı’nı deneyimlediler ve Akgöl’de manzaraya karşı sevdikleri bir içeceği yudumladılar. Kısacası tüm bu gelişmeler sayesinde Sinop geçen yılın popüler lokasyonlarından biri olarak öne çıktı.

5

Ayder Yaylası

Bungalov evleri adeta birer tiny housemuşçasına değerlendirebiliriz. Hal böyle olunca coronadan korunmak isteyen, bu nedenle de tiny house trendinin beraberinde getirdiği küçük evlerde herkesten uzak bir şekilde yaşamak isteyen kişiler için bungalovlar da bir seçenek oldu. Yani bungalovlarıyla ünlü destinasyonlar geçen yılın yükselen trendleri oldu. Ayder Yaylası da bungalov evleri ile corona riskinden uzak bir tatil yapmak isteyen ziyaretçiler tarafından çokça tercih edildi.

Geçen yıl popülerleşen seyahat trendlerini ve lokasyonları anlattığımız yazımızın sonuna geldik. Hepimize 2021 yılında daha çok seyahat edebilmeyi diliyoruz.