2021'de Gemi Seyahatine Çıkmayı Düşünenler Yerinizi Ayırtın!

Salgın nedeniyle 2020 seferlerini iptal etmek zorunda kalan yolcuların ve deniz seyahati sevenlerin tekrar denize açılmak istemeleriyle küçük ve büyük gemilerde, nehir ve okyanus kabinleri hızla dolmaya başladı. Linda, Cruises yetkilisi LindaAllen-Speer konuyla ilgili "Zaten bulunabilirlik sınırlı" diyor.

1

Mart ayında başlayan pandemi sonrasında Cruise Lines International Association, (CLIA) bu sektör için uygulamada olan güvenlik standartlarını gözden geçirip hemen CDC ile bir çalışma başlattı. Bu ortak çalışmanın sonucu olarak yapılan bazı değişiklikler şöyle;

  • HVAC sistemlerinin yenilenmesi,
  • Self servis büfe hizmetinin sona erdirilmesi,
  • Yemeklerin açık havada yenilmesi,
  • Ya da üst oda servisi verilmesi
2

Yatlar yeniden hizmet vermeye başladığında ise yat dışında hizmet sağlayan kruvazörleri de kapsayacak şekilde gemiye binmeden önce yolcuların sağlık durumunu saptamak için ve gemiyi steril tutmak için gelişmiş tarama uygulamaları getirildi;

  • Gemide yolcu ve çalışanların bulunduğu tüm alanlar için yüksek temizlik kriterleri ve uygulama şartları getirildi.
  • Yeni dönemde gemilerde daha fazla temizlik personeli görev alacak.
  • Gemilerde daha fazla sağlık personeli görev alacak.
  • Yolcular gemiye alınmadan önce ısı kontrolü yapılacak.

Yolcuların güvenle seyahat edebilmesine büyük önem veren CLIA, Haziran itibariyle gönüllü olarak büyük gemilerin seferlerinin düşürülmesine ve çoğunun ertelenmesine karar vermişti. Gemi firmalarından Aqua Expeditions gibi şirketler ve Windstar Cruises ise bu sonbaharda Karayipler'e açılıyor.

3

Seyahat uzmanı Virtuoso'ya göre, 2021 için sektör genelinde gemi seyahati rezervasyonları yüzde 4 artmış görünüyor. Sadece nehir yolculukları Ocak 2020'den Ocak 2021'e kadar yüzde 30 artmış görünüyor.

Gelecek yıl gemi yolculuğuna çıkıp çıkmayacağına karar vermeye çalışanlar için Allen-Speer gibi uzmanlar Ponant'ın Mayıs ayında Tahiti'den geçecek olan yeni hibrit gemisi Le Commandant Charcot gibi seferler için tam yolculuk masrafları yerine yalnızca küçük, tamamen iade edilebilir depozito talep ediyor. "Paranın olabildiğince az olması gerektiğini biliyoruz" diyor.