2021'de Seyahat Sektöründe Bizleri Neler Bekliyor?

Farkında mısınız, hep birlikte inanılmaz zorlu bir yılı geride bıraktık. Sevdiklerimizden, her gün yaptığımız rutinlerden ve seyahatten uzak bir yıldan çıktık ve kafamızdaki soru işaretleriyle birlikte yepyeni bir yıla yelken açtık. Özellikle bu yıla başlamadan önce gelen sevindirici aşı haberleri hepimizin aklında aynı soruların oluşmasını beraberinde getirdi. Bu sorulardan biri de elbette ki 2021’de özgürce seyahat edip edemeyeceğimiz oldu.

Bugün hazırladığımız içerikte seyahat severler için 2021’de seyahat sektöründe bizi bekleyenleri anlattık. Siz de corona nedeniyle evde durmaktan sıkıldıysanız ve kendinizi yakın bir zamanda seyahat ederken bulmayı umuyorsanız içeriğimizi dikkatle okumanızı öneririz.

1

Hazırsanız anlatmaya başlıyoruz.

2021’de Seyahat  Sektörüyle İlgili Beklentiler

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi 2020 yılının son aylarında çıkan corona virüs aşısı bulundu haberleri gerçekten hepimize bir umut oldu. Özellikle evde oturmaktan sıkılan, eski yaşantısına dönmek isteyen kişiler bu haberle birlikte yakın zamanda yeniden özgür olacaklarını düşünerek keyiflendi. Her ne kadar aşı haberleri iç rahatlatıcı olsa da coronanın etkileri maalesef çok kısa sürede bitecek gibi değil. Yani ufukta yakın zamanda uzun uçuşlarla gidilebilecek yerler görünmüyor ya da önlem almadan istenilen yere gidip dilediğince kalmak için de bizlere biraz daha süre gerekiyor.

Peki, 2021’de seyahat sektöründe bizleri neler bekliyor? Tabii ki de ülke içinde önlemleri alarak insanlardan nispeten uzak tatil seçenekleri tıpkı 2020’deki gibi 2021’de de önem arz ediyor. Dışarı çıkmak istemeyenler içinse sanal turlar bu yıl da kurtarıcı bir seçenek olarak öne çıkıyor. Dilerseniz bu yıl popüler olacak trendleri detayla inceleyelim.

2021’in Popülerleşecek Seyahat Trendleri

Dağ Evleri

Yılın başında olduğumuzdan dolayı mevsim kış olduğu için listemize bir kış trendi ile başlamak istedik. Bu kış, dışarıda pandemi hüküm sürdüğü için kendinize ait bir dağ evi kiralamak kalabalık bir otelde başka insanlarla iç içe konaklamaktan daha güvenilir bir seçenek olarak beliriyor. Yani ormanın içinde, şömineli ve tamamen size ait bir dağ evi kiralayarak sevdiklerinizle birlikte keyifli bir kış tatili geçirebilirsiniz. Önlemlerinizi alarak doğada yürüyüşlere çıkabilir, kahvenizi alıp şömine başında kitap okuyabilir ve dağ evinizin bahçesinde vakit geçirebilirsiniz. Eğer güvenli bir kış tatili için bu tatil seçeneğini değerlendirecekseniz dağ evlerinin popüler olduğu lokasyonlardan Abant, Bolu, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Trabzon, Kastamonu, Giresun, Ordu ve Rize gibi illere bakabilirsiniz.

2

Apart Tatili (Kaplıcalı)

Apartlar da tatil yapacak kişinin kalabalıktan uzak, kendi ailesiyle iç içe olmasını sağlayan tatil seçeneklerinden biridir. Hal böyle olunca da dışarıda pandemi olduğu için 2021 yılında bu tatil seçeneğinin de popülerleşmesi beklenmektedir. Özellikle kış geldiği için kaplıca bölgesinde bir apart kiralamak da sağlık açısından oldukça mantıklı bir tercih olacaktır. Siz de yemeklerinizi kendiniz pişireceğiniz, ailenizle bol bol vakit geçirebileceğiniz ve dışarıda yer alan Covid-19 salgınından kendinizi koruyabileceğiniz hatta kaplıca suları ile şifa bulabileceğiniz bir tatil yapmayı isterseniz mutlaka kaplıca bölgesinde yer alan apartlara bir şans vermelisiniz. Bu tarz bir tatil yapmak isterseniz Kuzuluk, Armutlu, Afyon, Kızılcahamam ve Kaz Dağları bölgesindeki apartları inceleyebilirsiniz.

Butik Otelde Konaklama

Corona döneminde popülerleşen bir diğer tatil seçeneği de şüphesiz küçük bir butik oteli sevdiklerinizle kapamanızdır. Yani eğer ki artık evde oturmaktan bunaldıysanız ve bir tatile çıkmayı arzu ediyorsanız ama tatilde yabancılarla bir arada olacak olmanız sizi endişelendiriyorsa sevdiğiniz birkaç arkadaşınızı da tatil programınıza dahil ederek söz konusu butik otelin rezervasyonlarını doldurabilirsiniz. Böylelikle seçtiğiniz tarihlerde otel adeta size ve sevdiklerinize ait olacaktır. Böyle bir tatil yaparak tüm önlemlerinizi almak koşuluyla arkadaşlarınızla, dostlarınızla doyasıya vakit geçirebilirsiniz. Eğer ki bu tatil seçeneğini değerlendirmek isterseniz popüler tüm tatil destinasyonlarında küçük butik otel bulabilirsiniz. Bize soracak olursanız yılın her döneminde Kaz Dağları’nı değerlendirebilirsiniz.

3

Önlemleri Alınmış Bir Otelde Konaklama

Covid-19 her ne kadar turizm sektörünü baltalamış olsa da ve bu dönemde insanlar diğer insanlardan uzak kalabilecekleri tatil seçeneklerine yönelmiş olsa da oteller de hala misafir ağırlamaya devam ediyor. Şöyle ki özellikle köklü oteller misafirlerini ağırlamaya devam edebilmek için Covid-19 ile ilgili akla gelebilecek tüm önlemleri alıyor ve böylelikle tatil severler tarafından tercih ediliyor. Otellerin aldığı önlemlere bakıldığında açık büfe konseptli otellerin a la carte konseptine dönüştürüldüğü, otellerin dezenfektanlarla donatıldığı, havlu ve nevresimlerin sürekli olarak değiştirildiği ve ortak alanlardaki oturma alanlarının sosyal mesafeye uygun bir şekilde hazırlandığı görülüyor. Siz de kalmayı düşündüğünüz otelin internet sitesine bakarak ya da otel yetkililerini arayarak tesiste alınan önlemleri keşfedebilir, içinize sinen bir otelde tatil yapabilirsiniz.

Karavan Tatili

Hemen her seyahat severin hayallerinden karavan tatili bu yıl da tıpkı geçen yıl ki gibi oldukça popüler olacak gibi duruyor. Çünkü karavan demek sınırlı kişi demek ve bu da karavan tatilini Covid-19 döneminde güvenilir kılıyor. Yani karavanı olan kişiler bu yıl da güvenilir bir tatil yapmayı deneyimleyebilecek! Sizin de bir karavanınız varsa ve tatil yapmayı çok seviyorsanız onunla Türkiye’yi keşfe çıkabilirsiniz. Önlemlerinizi alarak alışverişinizi yapabilir, yemeklerinizi kendiniz pişirebilir, size tatilinizde eşlik eden kişilerle bolca keyifli vakit geçirebilirsiniz.

4

Karavan tatili ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz tıklayın.

Kampçılık

Kampçılık eskiden belki de bazı seyahat severlere çok hijyenik gelmezdi ama coronanın hayatımıza girmesiyle birlikte deyimi yerindeyse bu seyahat trendi ile ilgili kartlar yeniden dağıtIıldı. İnsanlar hem diğer insanlardan uzak olabilecekleri için hem de kendi yemeklerini kendileri hazırlayarak güvende hissedecekleri için 2020 yılı itibariyle kampçılığa daha sıcak bakmaya başladılar. Bu durum corona hala hayatımızda olduğu için 2021 yılında da etkilerini sürdürecek. Hatta kampçılığın kendi içinde kategorilere ayrılıyor olması ve daha önce lüks tatil yapmaya alışmış kişilere de “glamping” isimli bir konaklama trendi sunuyor olması kampçılığın ileriki yıllarda da popülerliğini sürdürebileceğini düşündürüyor. Glamping kavramını derinlemesine inceleyecek olursak “lüks kampçılık” olarak Türkçeleştirilebilecek bu trend, seyahat severlere çadırdan farklı olarak bungalova benzer küçük bir yaşam alanı sağlıyor ve bu yaşam alanının içinde de kişinin kendini konforlu bir ortamda hissedebileceği detaylar bulunuyor. Yani glamping’i tercih eden kişiler hem doğa ile iç içe oluyor, hem insanlardan uzak vakit geçirebiliyor hem de kampçılığın keyfini yaşıyor. Siz de daha önce kamp yapmadıysanız çadırınızı alıp yollara düşebilir ya da Türkiye’deki sayılı glamping tesislerinden birinde bir ev kiralayabilirsiniz.

Sanal Turlar

Sanal turlar geçen yıl coronanın etkilerini göstermeye başladığı ilk günlerle birlikte hayatımıza girmiş olsa da bazı kişiler bu turlardan çok hoşlanmadıklarını ve gidilecek yeri sanal olarak ziyaret etmenin kendilerine keyif vermediğini dile getirdiler fakat buna rağmen sanal turların evde geçirilen süreyi keyifli kıldığını söyleyen kişiler de oldu. Her ne kadar sevmeyen kişilerin sayısı bir hayli fazla olsa da sanal turlar bu yıl da hayatımızda büyük öneme sahip olacak. Çünkü coronanın etkileri henüz büyük oranda azalmadığı için yazımızın başında da belirttiğimiz gibi seyahat severler bu yılda diledikleri gibi özgür bir şekilde seyahat edemeyecek. Yani siz de bu süreçte sıkıldığınızda ve aklınıza gezmek düştüğünde bir fincan kahvenizi kapıp laptopunuz sayesinde sanal bir tura çıkarak vakit geçirebilirsiniz.

5

Coronanın etkilerinin hala sürdüğü 2021 ile ilgili seyahat sektöründe popülerleşecek trendler şimdilik bunlar olacak gibi gözüküyor. Bizce bu süreç her ne kadar insanı kısıtlasa da kişinin kendisiyle ilgili yeni boyutlarını keşfetmesini de sağlayabilecek avantajlı bir zaman dilimine dönüştürülebilir. Ya da yurt dışı seyahatler nedeniyle henüz ülkesinin çoğu yerini keşfetmemiş kişiler Corona sayesinde ülkelerini keşfedebilir. Siz de bu dönemde seyahate çıkacaksanız dezenfektanınızı, anti bakteriyel mendilinizi ve maskenizi yanınızdan eksik etmeyin. Bir konaklama biriminde kalacaksanız ziyaretinizden önce konaklama biriminde alınan önlemleri keşfedin ve sizin kendinizi iyi hissedebileceğiniz kadar sıkı önlemler almış tesisi tercih edin ve insanlarla iç içe olmaktansa sosyal mesafeye dikkat ederek hareket edin ve kendi içinize dönün.

Bu yıl seyahat edecek herkese şimdiden mutlu tatiller! :)