Acapulco - Meksika

Acapulco, resmi adıyla Acapulco de Juarez, Meksika'nın Pasifik kıyısındaki Guerrero bölgesinde yer alan bir şehirdir. Koloni Dönemi'nde liman haline getirilmiş olan Acapulco, günümüzde Meksika'nın en önemli liman kentlerinden bir tanesidir.

Meksika'nın en büyük sahil şehri olan Acapulco, Guerrero bölgesinin de en büyük ve en gelişmiş şehridir. Meksika'nın başkenti Mexico City'e 3 saatlik uzaklıkta bulunan Acapulco, Orta Amerika'nın en önemli tatil beldelerinden biri olma ünvanına sahip.

Acapulco günümüzde dünya çapında ünlü olan plajlarıyla biliniyor. 1950'li yıllardan beri Hollywood yıldızlarının ve milyonerlerin tercihi haline gelen şehir daha sonraki yıllarda lüks otellerin inşaasıyla 'Elmas Şehir' adını almıştır. Günümüzde de gece hayatıyla meşhurdur. 

Acapulco

Şehir özellikle bahar tatili sırasında Amerikalıların akınına uğramaktadır. Bu dönemde ortalama 100.000 Amerikalıyı ağırlamaktadır. Ancak yılın geri kalanında daha çok Meksikalılar tarafından tercih edilmektedir. Bunun sebebi bölgede polisin etkisinin az olması ve şehrin uyuşturucu kartellerinin elinde olmasıdır. 

Koloni Dönemi'nden kalma yapıların bulunduğu Eski Kent'e "Zocalo" ismi verilmiştir. Burada Meksika'nın diğer şehirlerine göre daha az tarihi yapı bulunmaktadır. Zocalo'da daha çok kafe, restoran ve alışveriş dükkanları yer almaktadır. 

Burada La Ouebrada bölgesinde bulunan 40 metre yüksekliğindeki dik kayaların tepesinden, 4 metre derinliğindeki suya atlayış yapan Acapulcolu gençlerin gösterisini mutlaka izlemelisiniz.

Çeşitli yüksekliklerden bazen bir kişi bazen de iki kişi olarak atlayışlar yapan bu gençler, izleyenlere oldukça heyecanlı dakikalar yaşatmaktadır.