Google+

Arama formu

AKUT DAĞ HASTALIĞI NEDİR

İrtifa Hastalığı olarak da bilinen Akut Dağ Hastalığı, deniz seviyesinden yukarı çıkıldıkça azalan oksijen miktarından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Daha çok 2400 metre ve daha üzerindeki rakımlarda görülen bu hastalığın nedeni, buralarda atmosfer basıncı ve hava yoğunluğunun yetersiz olmasıdır. Yeterli oksijen alamayan beyin ve akciğerler, hastalıktan ilk etkilenen organlardır ve bu organlarda oluşabilecek bir sorun, vücutta kalıcı hasarlara neden olmaktadır.

AKUT DAĞ HASTALIĞI NEDİR
Fotoğraf

Akut Dağ Hastalığı’nın Belirtileri

Yüksek rakımda yapılan mantıksız cesaret gösterileri, aşırı enerji, başta zonklama şeklinde ağrı, gözlerin ağ kısımlarında kanamalar, uykusuzluk, mide bulantısı ve kusma durumu sonrasındaki halsizlik; Akut Dağ Hastalığı’na belirtilerindendir.

Vücut direncine göre farklı semptomlar gösteren hastalıkta, kişilerin bu belirtileri dikkate almaması ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların başında ise akut akciğer ödemi ile akut beyin ödemi gelmektedir. Bu yüzden sonu komaya ve hatta ölüme kadar gidebilecek bu hastalığı dikkate almak gerekir. Ayrıca Akut Dağ Hastalığı, yüksek rakıma ulaşıldıktan 8 ve 24 saat sonra kendini göstermektedir.

Daha çok kayak ve dağ sporlarıyla ilgilenen kişilerde görülebilecek bu hastalıktan korunmak için yapılması gerekenler ise şu şekildedir:

- Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.
- Kişi dengeli beslenmeli, az ama sık sık yemek yemelidir.
- Yavaş ve kademeli tırmanışlar gerçekleştirilmelidir. Gerekli görülen yerlerde dinlenme ve kamp yapılmalıdır.

Bazı ilaçlar doktor izni alınarak ve belirlenen dozda kullanılabilir. İlaçlar, Akut Dağ Hastalığı’na yakalanmayı önlemez fakat yakalanma ihtimalini azaltır.

AKUT DAĞ HASTALIĞI NEDİR-1
Fotoğraf

Akur Dağ Hastalığı’na Yakalanırsanız:

Öncelikle durumu ağır ya da hafif fark etmeksizin Akut Dağ Hastalığı’na yakalandığını düşünen kişi tırmanışına son verip bir an önce aşağıya inmeli veya indirilmelidir.

Eğer kişinin durumu kötü değilse istirahat ve ilaç ile tedavi edilir.

Durumu kötü olan kişiye oksijen takviyesi yapılır. Ayrıca bir an önce ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Etiketler