Alajuela - Kosta Rika

Kosta Rika’nın Alajuela kentine geldiyseniz eğer ilk olarak buradaki Arenal Volkanı’nı ziyaret edebilirsiniz. Fakat eğer Kosta Rika’ya sınır kapısından geldiyseniz burada bilmeniz gereken küçük bir bilgi var. Sınır boyunca arabadan inip bavullarınızla yürümeniz gerekiyor. Bu sebepten burada yeni bir iş kolu ortaya çıkmış ‘valiz taşımacılığı.’

Sınırdan sonra Arenal Milli Parkı’na uğrayabilirsiniz. Fotoğraf makinelerinizi hazırlamanızda fayda var çünkü karşınızda dumanı tüten aktif bir volkan bulabilirsiniz.

Costa Rica

Doğal güzelliklerle süslenmiş milli parkın içinde bir göl de mevcut, ‘Arenal Gölü.’

Alajuela bölgesinin geçmişi 7.500 sene öncesine dayanıyor ve doğal çeşitliliği göz dolduran cinsten.

Burada volkanın yakınında olmanın nimetlerinden de faydalanabilirsiniz. Sıcak su adeta her yerde.

2

Yemek olarak ne yiyeceğinizi veya ne yemeniz gerektiğini düşünüyorsanız işte sizlere bir öneri; pirinç ve siyah fasulyeden yapılan Gallo Pinto, yani buraların yerli tadı.

Arenal Volkanı’nın eteklerinde trekking yapmak buradaki bir diğer önemli aktivite. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir durum var; aktif olan volkanlardan biri oldukça tehlikeli ve iç maddesi cam. Bu durumda kendinizi sakınmanızda fayda olabilir çünkü etraf şişe kırıklarıyla dolu gibi bir görüntü sergiliyor ve bu tamamen doğal.

3

Volkan son büyük patlamasını 1968 senesinde gerçekleştirmiş ve yamacında yer alan 90 haneli bir köy olan Tabacon isimli köyü yerle bir etmiş. Şimdi sadece otlar ve yeni biten ağaçlar var. Malesef kimse kurtulamamış. Bu patlama sırasında bir otomobilden daha büyük kayalar saatte 800 km hızla kilometrelerce uzağa fırlamış.

Latin Amerika’nın en önemli noktalarından biri olan Kosta Rika volkanları ile ünlü.  Bu ülkenin en önemli özelliklerinden bir diğeri de ordusu bulunmayan bir ülke olması. Küçük bir ülke olan Kosta Rika’nın anlamı ise Zengin Kıyı demek.