Amerika'nın Şehirsel İlhamı

Şarkılar bazen aşktan ilham alırken bazen yalnızca bir dokunuştan da ilham alabilir. Önemli alan bu ilham alışın sonucunda ortaya çıkan eserin ne kadar başarılı olduğu ve bize ne kadar geçtiğidir. Elbette ki şehirler de yalnızca kitaplara ya da filmlere ilham olan olgular değildir. Bazen en sevdiğiniz eyaletle ilgili yapılmış bir şarkı sizin o bölge ile ilgili tüm hislerinizi yansıtabilir. Bizler de bugün sizler için müzik endüstrisinin kalbinin attığı ülke Amerika'nın şehirlerinden isimlerini alan şarkılardan bir seçki hazırladık. Dileriz sizin de en sevdiğiniz şarkıya yer verebilmişizdir. 

Do You Know the Way to San Jose?  1968 tarihli eser, Burt Bacharach tarafından bestelenip Dianne Warwick tarafından icra edilmiş uluslararası bir hit. California eyaleti sınırları içinde yer alan San Jose'de yetişmiş birinin memleketine duyduğu özlemi konu alıyor.

California

Sözleri Hal David'e ait olan şarkı yakın zamanda "Helix" dizisinde kullanıldı. Kutuplara yakın bir laboratuarda ölüm kalım savaşı veren bilim adamlarını konu alan dizide, kontrast yaratan başarılı bir unsurdu.

New York City Boy: 80'lerin efsane ikilisi Pet Shop Boys, 1999'da New York'un şehir hayatını anlatan bir şarkıyla içimizi kıpır kıpır etmişti. Zaman ne çabuk geçiyor…

New York

San Francisco (Be Sure to Wear Flowers in Your Hair): Scott McKenzie'den ünlü 1967 yazının klasiği... Hippi hareketiyle birlikte anılan şarkının naif sözleri dönemin ruhunu yansıtıyor. 1994 tarihli Forrest Gump filminde kullanılmasıyla tekrar geniş kitlelere ulaşan şarkı, o günleri yaşamış olanlar için ise zaten unutulmazların arasında...

San Francisco

Santa Fe: Bob Dylan, Jon Bon Jovi,The Bellamy Brothers... New Mexico eyaletinin başkenti "Santa Fe" ismini taşıyan üç farklı şarkının sahipleri. 

Viva Las Vegas: 1964 yılından bir Elvis Presley eseri. ZZ Top, Shawn Collins, Bruce Springsteen şarkının cover versiyonlarını gerçekleştirmiş müzisyenlerden sadece birkaçı.

Aynı ismi taşıyan film için yazılan şarkı, Nevada eyaletinin kumar ve eğlence merkezi olan Las Vegas şehrindeki parlak hayatı konu alıyor.

Nevada

Walking in Memphis: Marc Cohn'un kendi ismini taşıyan, 1991 çıkışlı albümünün en bilinen parçası, otobiyografik özellikler taşıyan bir eser... Müzisyenin ilham kaynağı, yıllar önce Tennessee eyaletinin blues merkezi Memphis şehrine yaptığı bir yolculukmuş.

Grammy ödüllü albümün hit parçasının en ünlü cover versiyonu Cher'e ait. Şarkıcı aynı zamanda eseri The X Files dizisinin ilginç sahnelerinden birinde de bizzat seslendirmişti.

Dallas: Bilinçaltımızda entrikaların tükenmediği bir aileyle birlikte yer alsa da Dallas, Teksas eyaletinin Houston'dan sonra ikinci büyük şehri. Ayrıca Teksas menşeili country grubu The Flatlanders'ın bir parçasının da isim ve ilham kaynağı. Uçakla Dallas'a yaklaşırken görülecek bir gece manzarasıyla başlayan şarkının şehre tutkuyla bağlı müzisyenler tarafından yazıldığını söyleyebiliriz.