Amsterdam - Hollanda

Lezzetli peynirler tatmak, bisiklete binerek özgürce dolaşmak, aromasıyla büyüleyecek biralardan denemek isterseniz Corona virüsü ile ilgili gündemin azalacağı ve artık hayatın normale döneceği günlerde mutlaka seyahat etmeniz gereken bir yer olacak. Bu yer tabii ki de kimilerine göre Müzeler kenti olarak adlandırılan kimilerine göreyse Özgürlüklerin Kenti olarak isimlendirilen Amsterdam’dan başka bir yer değil.

Amsterdam 1

Sahip olduğu ünvanların yanı sıra Hollanda’nın başkenti olma ayrıcalığına da sahip şehir ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerlerden yalnızca biri. Hatta eğlence hayatıyla ünlü bu mekana bize sorarsanız gitmek için en uygun yaş dilimi yirmili yaşlar… Siz de Amsterdam’a giderek unutulmaz anılara sahip olabilir, müzeleri gezerek kültürel birikiminize yeni bilgiler ekleyebilir, trafik ışıklarında bisikletliler için olan kısmı görerek bir şehri baştan başa bisikletle gezmenin ne denli keyifli olduğunu hissedebilirsiniz.

Amsterdam 2

''Özgürlüklerin Kenti" ünvanına sahip olan Amsterdam, adını kentin kuzeyinden gelip Kuzey Denizi'ne dökülen Amstel Nehri'nden alır. Amsterdam Hollanda'nın en kalabalık kenti ve başkentidir. "Kuzey'in Venedik'i" lakaplı Amsterdam'da 400 bin civarında bisiklet, 1.281 köprü, 165 tane kanal, ve bu kanallara demirlenmiş 2.500 tane ev-tekne bulunmaktadır.

Amsterdam, deniz seviyesinden aşağıda, yaklaşık 200 irili ufaklı kanalın etrafında kurulmuş bir liman şehridir. Şehir küçük olduğu için her yere yürüyerek gidebilir ya da bisiklet kiralayabilirsiniz. Hem şehrin sokaklarında yürümenin –hatta belki yürürken kaybolmanın- hem de Amsterdam’ı bisikletle keşfetmenin çok eğlenceli birer deneyim olacağını bu noktada eklememiz gerek. Eğer ki şehirde uzun süre kalacaksanız kesinlikle bisikletle gezdiğiniz kadar yürüyerek gezmeye de vakit ayırmalı, bu şehrin atmosferini doruklarınıza kadar yaşamalısınız.

Amsterdam 3

Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız şehrin simgesi olan Rönesans evleri kesinlikle ilginizi çekecektir.

Kanallar arasında tekne turu ile gezebilir, şehrin mimari yapısından etkilenebilirsiniz.

Amsterdam'da, 50’den fazla müze bulunmaktadır. Özellikle Van Gogh, Anne Frank Evi, Stedjik ve Rijksmuseum her yıl binlerce turistin akınına uğramaktadır. Siz de bu müzelerden keşfedebildiğiniz kadarını keşfetmek için çaba harcamalı ve her gün yeni bilgiler edinmeye vakit ayırmalısınız.

Kentin merkezinde Dam Meydanı, büyük dükkanlar ve eğlence noktaları bulunmaktadır. Büyük dükkanlardan sevdiklerinize hediye almak isterseniz lezzetli peynir çeşitlerine, şehre özgü tahta ayakkabılara ve lezzetli biralara bir göz atmalısınız. Dilerseniz büyük alışveriş merkezlerindense bit pazarlarını ziyaret edebilir ve kendinize yeni kıyafetler alarak tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Amsterdam

Dam Meydanı ve Kalverstraat Caddesi,  Amsterdam'ın alışveriş caddesidir. Bu caddede her zevke uygun dükkanlar sıralanmaktadır. Hatta birçok markayı birden fazla noktada bulmanız mümkündür. 

Çiçek Pazarı şehrin en önemli noktalarından biridir. Sabah koparılan çiçekler öğleden sonra satışa sunulur. Laleleriyle ünlü olan Hollanda’da bu güzel pazarı gezerek keyifli vakit geçirmeniz mümkündür.

Şehrin en ilgi çekici yerlerinden biri de coffeshoplardır. Hollanda'daki coffeeshop'lar küçük miktarlarda Hint keneviri satmaya izinlidir ve sıkı bir şekilde düzenlenir, vergilendirilir. Bunun yanında coffeeshop'lar 18 yaşından küçüklere Hint keneviri satamazken herhangi bir yetişkine satabileceği miktar 5 gramdır. Alışkanlık yaratan eroin tarzı maddelerin satılması ise kesinlikle yasaklanmıştır.

Amsterdam, tiyatroları, kafeleri, restoranları ve çılgın gece hayatıyla çok eğlenceli bir şehirdir.

Şehirle ilgili daha detaylı bir keşif için sizleri Amsterdam Gezi Rehberi’ne davet ediyoruz.