Amsterdam Kent Rehberi

12. yüzyılda Amstel Nehri'nin kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam; bugün Hollanda'nın kişi sayısı bakımından en büyük, kültürel ve parasal yönden de en önemli kentidir. Kentte 2005 sayımına göre 742.209 kişi yaşasa da bu sayı çevresiyle birlikte 1,5 milyonu bulur. Adı, ilk kurulduğu zamanlarda Amstel Nehri'nin üzerine kurulan su bendi “dam” olan Amstelredamme'ın zamanla Amsterdam olmasından gelir.

1275 yılında kurulan kent, 1300'lü yılların ortasında Hristiyanlıkla tanışmış. Napolyon savaşları sırasında Fransız egemenliğinde kalan Amsterdam, 1815 yılında kurtularak Hollanda Krallığı’nın başkenti olmuştur. 2. Dünya Savaşı’nda Hitler'den gazabını alan kent, 1945 baharında özgürlüğüne tekrar kavuşmuştur.

Başlıca Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Şehrin marka yapılarının yer aldığı, önemli aktivitelerinin düzenlendiği ve şehrin en çok bilinen yerlerinden birisi Dam Meydanı'dırDam Meydanı'ndaki en ünlü yapı olan Kraliyet Sarayı, 1655 yılında açılmış olup 1808 yılına kadar belediye binası olarak kullanılmıştır. Binada kullanılan sarı cephe taşları Almanya’dan getirilmiştir. Meydandaki bir başka eser “Nieuwe Kerk” yani, yeni kilisedir. 1395 yılında açılan kilise neo-barok tarzında inşa edilmiş olup günümüzde girişi 10 € ücrete tabidir. Dam Meydanı'nda bulunan “Madame Tussauds Müzesi” de merkezi Londra’da olan ve dünyanın çeşitli yerlerinde açılmış olan bir balmumu heykel müzesidir. Girişi 12 € olan müzenin VIP seçeneği de bulunmakta ve ücreti 2 katı olan bu bilet için de müşterilere 2 kat fazla hizmet verilmektedir. Oude Kerk yani eski kilise, “De Wallen”da bulunan, kentin en eski kilisesidir. 1213 yılında kentin papazı tarafından çizilen ve inşa edilen kilise günümüzde “Red Light Bölgesi”nde kalmaktadır.      

I amsterdam” yazısı Van Gogh Müzesi'nin hemen arkasında “Museumplein” denen parkta bulunmaktadır. Eski şehrin biraz dışında olduğundan yürümek biraz vakit alır ve meydandan 2 numaralı tramvayla Museumplein'e ulaşılabilir. Amsterdam Merkez Santrali günümüzde tren, metro ve tramvay hatlarının merkez durağı olmakta ve günde 250 binden fazla yolcuyu ağırlamaktadır. 1882'de yapımına başlanan ve 1889 yılında açılan yapı 40 metre boyundadır. Amsterdam’dan başka Eindhoven, Pijp ve Singel kentlerinde ve Avrupa’nın pek çok yerinde bulunan “Kırmızı Fener Bölgesi” Asya ve Afrika’da çoğu ülkede yasadışı konumdadır. Oude Kerk'i de barındıran “De Wallen”de bulunan bölge birkaç parçaya ayrılmış ve her cinsiyetten insan için özel hizmet veren ayrı sokaklar kurulmuştur.

Amsterdam'da Ne Yenir-İçilir?

Amsterdam’da yemek için farklı alternatifler bulunmaktadır. Pek çok büyük mutfağın var olduğu kentte “Damstraat”da salata ya da “Nieuwmarkt”da Çin, Tayland ve diğer Asya mutfakları denenebilir. “Ossenworst” Amsterdam’a özgü çiğ sığır etinin karışık soslarla köfte haline getirilmiş halidir. Hamburger eti yerine bu çiğ etten konularak yapılan sandviçler mevcuttur. Kroket ve “Bitterballen”, yöreye özgü değişik et türü “fast food”lardır. Genellikle hardal ve mayoneze batırılarak yenilir. “Oliebol” ise yine yöresel bir tatlı olup pudra şekeri ve Frenk üzümü ile süslenip yenir. 
                    
İçecek olarak da dünyaca ünlü Amstel birası denenebilir ya da diğer bira markalarının karışımları tüketilebilir.

Kentin detaylı turistik haritasına http://goo.gl/VKQuZz linkinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Emre Doğandor

Yazar Hakkında

Emre Doğandor

[1994-Bolu] Bir gezgin olarak doğmadım belki ama bir gezgin olarak ölmek, torunlarıma anılarımı anlatmak için yaşıyor ve geziyorum.