Angkor - Kamboçya

Angkor, Kamboçya’nın kuzeyinde yer alan bir bölgedir. Angkor, Güneydoğu Asya’nın en önemli arkeolojik alanlarından bir tanesidir. Ayrıca bu bölge 9. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar Khmer İmparatorluğu’nun en önemli şehirlerinden bir tanesi olmuştur.

Angkor’un yerleşimi 1000 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Sanayi dönemi öncesi insan eli ile yapılan en büyük insan yerleşim bölgesi. O dönemlerde içerisinde 1 milyon kişi yaşamaktaymış.

Angkor’da çok sayıda kalıntıl yer almaktadır. Bu arkeolojik kalıntılar burada yer alan Tonle Sap nehri üzerinde, burada yer alan ormanların orta kesimlerinde ve bu bölgenin kuzey kesiminde yer almaktadırlar.

Angkor, Unesco’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Angkor’da çok sayıda tapınağın yer aldığı bir çok alan bulunmaktadır. Burada bulunan tapınaklardan özellikle Angkor Wat tapınağı tüm dünyaca önemli olan tapınaklardandır.

Angkor Wat, Khmer uygarlığı tarafından oluşturulan dünyanın en önemli tapınaklarının bulunduğu bir alan. Unesco dünya mirasları listesinde yer alıyor. MS 9. yy’da kurulmaya başlanmış. Ama 15.yy ortalarında tamamen terk edilmiş. Terkedilme nedeni ise halen çözülebilmiş değil. 1860 senesinde Fransız gezgin Henry Mouhot burayı keşfedene kadar ise tamamen orman altında kalmış.

Angkor’da yıl boyunca oldukça sıcak bir iklim hüküm sürmektedir. Sıcaklıkların en düşük olduğu dönem Kasım – Şubat dönemidir ve bu zaman diliminde sıcaklık değerleri 25 – 30 dereceler arasında olmaktadır.

Angkor’da alışveriş kültürünün en önemli parçası, burada bulunan tapınakların önlerinde hediyelik eşya satışı yapan tezgahlardır. Burada yer alan eski pazar ve etrafında çok fazla sayıda, oldukça kaliteli olan hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır.